Robotlarda sosyalite

0
1959

Robotlarda sosyalite, denilince insanlar arasındaki sosyal ilişkiler gibi bir sosyaliteyi düşünüp; “daha emekleme aşamasında olan robotların, bu günden sosyalliği mi düşünülecek” dediğinizi duyar gibiyim… Ama bizim “robotlarda sosyalite” derken kastettiğimiz tam olarak bu değil.  Robotlarda sosyalite; robotların, insanların sosyal yaşam alanlarına ve sosyal yaşam tarzlarına ayak uyduracak, uyum sağlayacak yapıda olması diyebiliriz.

Artık günümüzde teknolojinin gelişme hızına yetişmek pek mümkün değil. Bilişim sektörü, sürekli yeni projeler üreterek insanlığın yaşam kalitesini yükseltmek için çalışıyor. Robotların sosyalitesi ile ilgili örnek verecek olursak; çamaşır makinesi ilk üretildiği zamanlar bir kazan ve bu kazanın içinde dönen bir pervaneden ibaretti. Makineye çamaşırları yerleştirdikten sonra çamaşırların yıkanması için gerekli olan su ısıtılıp konuluyor, yıkama kazanına deterjan ekleniyor, yıkama işlemi tamamlandıktan sonra da su boşaltma hortumu yere bırakılarak içindeki su boşaltılıyordu. İlk çıktığı dönemde ovalama işlemini bir pervanenin yapmasının dışında, çamaşır yıkamak için yapılan tüm işlemleri biz gerçekleştiriyorduk. Çamaşır makineleri, teknoloji ilerledikçe daha fonksiyonel yapıya ulaşarak konforumuzu arttırıyor. Üstelik makineler sosyal yaşam alanlarımıza uygun dış görüntüleri ve işlevleriyle giderek sosyalitesini arttırıyor. Hatta zamanla çamaşır makineleri çamaşır yıkama işlemlerinin tüm aşamalarını (çamaşırları makineye yerleştirme, yıkama, kurutma, ütüleme, katlama, dolaplara yerleştirme) kendi yürüten robotlara dönüşecek. Yani robotlar insanların sosyal yaşamlarında yaptığı tüm işleri yaparak sosyal hayatımızın bir parçası haline gelecek.

Robot teknolojisi yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı bile; bir buz dolabı bulunduğu ortamın ısısına göre en ekonomik modu kendisi seçiyor, fırınlar pişireceğimiz yemeğin  ismi girildiğinde gerekli ısı ve süreyi kendisi ayarlıyor. Bu cihazların tüm ölçüleri dünya standartlarında belirleniyor, konutların inşasında bu cihazlara göre bölümler yapılıyor ve inşaatların alt yapısı bu cihazlar da göz önünde bulundurularak planlanıyor. Yani yarı robotik bu cihazlar biz farkında olmadan sosyal yaşantımızın bir parçası haline geldi.

Şimdilik sosyal yaşantımızın bir parçası olan robotik teknoloji ürünleri, zamanla gelişecek ve hayatımızda daha önemli bir yer alacak. Yaşamımızın hemen her alanında yer alacak robotlar olacak, bizlerin sosyalitesini engelleyen, vücudumuza zarar veren işleri onlar yapacak. Tabi ki hayatımızın her noktasında yer alacak bu robotların yaşam standartlarımıza uygun olarak tasarlanması gerekiyor. Aksi takdirde 3 metre yüksekliğinde 2 metre genişliğinde bir robotun ev işleri yapması düşünülemez bile. Robotların, insanların sosyal yaşam alanlarına yakışır estetikte olması, sosyal yaşantımızda yaptığımız bir çok işlemi gerçekleştirmesi robotların sosyalleşmesi anlamına geliyor.

Robotların sosyalitelerinin yanı sıra, robotlar için artık humanoid  (insansı) robot kavramlarını kullanmaya başladık. Çünkü artık robotların insanın fiziksel güç kullanarak yaptığı bütün işleri yapması, yani insan gibi hareket etmesi hedefleniyor, bu da teknolojinin geldiği üst seviyeleri gösteriyor. Çok değil birkaç yıl sonra hayatımızda robotlar da yer alacak. Kimi zaman ofisimizdeki en iyi yardımcımız, kimi zaman evdeki aşçımız,  kimi zaman da garson, temizlikçi, bahçıvan olarak sosyal yaşamımızda yer alacak bu robotlar sayesinde yaşam konforumuz yükselecek. Evet robotlar insanların yaşam koşullarına uyarlanarak sosyalleşecek. Onlar insanların fizyolojisini ve biyolojisini bozan işleri devralarak, insanların daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayacak. Robotların sosyalitesi arttığında, insanların işlerini devralarak,  onların sosyal aktivitelere daha fazla zaman ayırmasına imkan tanıyacak. Yani robotlar hem sosyalleşecek hem de sosyalleştirecek  diyebiliriz. Tüm bunları duyunca şaşkınlıkla karşılayabilir, ya da bunların bir hayal olduğunu düşünebilirsiniz. Ama ülkemizde yetişen genç beyinler ve yerli teknoloji bunu yapacak güce sahip.AKINSOFT, 2009 yılında robotik teknolojiler alanında AR-GE çalışmalarını başlatarak, bu hususta büyük bir adım attı. Firma, 2015’te seri üretimine geçeceği robotlarla, Türkiye’yi dünyanın teknoloji merkezi yapmakta oldukça kararlı. AKINSOFT, tüm insanlık ve dünya için insansı robot üreterek yaşam standardını yükseltecek.

Mehmet SAATÇİ
AKINSOFT Robotik Departmanı Mekatronik Sorumlusu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here