Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Memiş KÜTÜKCÜ ile Söyleşi

0
2288

 

Efendim, öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1957 Doğanhisar doğumluyum. İlkokulu ve ortaokulu Ilgın’da ailemin yanında okudum.
Daha sonra Gümüşhane Öğretmen Lisesi’ne gittim. Bu okulu bitirdim, ama hiç öğretmenlik yapmadım. Ardından, Konya Mühendislik Mimarlık Akademisini kazandım. Makine Mühendisiyim. Konya’daki Tümosan fabrikası bünyesinde bir taşeron şirkette şantiye şefliği yaptım. TÜMOSAN A.Ş.’de çalışırken yüksek lisansımı tamamladım.
Allah kısmet etti ve şu anda mobil vinç üreten bir firmanın sahibiyim.

Konya Sanayi Odası’na son dönem seçimleri ile Başkan seçildiniz. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz, kısaca hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?
Evet, sanayici ve iş adamlarımızın, iş adamı derneklerinin teveccühüyle bize böyle bir görev nasip oldu.
25 Mayıs 2013’te yapılan meslek komiteleri seçimlerinin ardından, 1 Haziran’da resmen Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı olarak göreve başladım.
Türkiye’ye örnek olacak şekilde, birlik ve beraberlik içerisinde bir seçim süreci geçirdik. Buradan sizlerin aracılığıyla, bu güzel olgunluğu gösteren tüm sanayicilerimize bir kez daha teşekkür etmek isterim.
Konya Sanayi Odası seçimlerinin ardından, Konya Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı’na ve Türkiye’deki Organize Sanayi Bölgelerinin üst kuruluşu olan OSBÜK, yani Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildim.
Bundan sonrası hizmet vakti. Konya sanayisini daha ileriye taşıyabilmek için, ekip arkadaşlarımızla, tüm kurum ve kuruluşlarımızla birlik-beraberlik içerisinde çalışıyoruz.
İki temel hedefimiz var. Bunlardan biri; Konya’da daha yüksek katma değerli üretim yapan bir sanayi alt yapısı hazırlamak. Ülkemizin 2023 vizyonuyla da örtüşen bu hedefin, şehrimizi 2023’teki 15 milyar dolar ihracat hedefine daha rahat bir şekilde ulaştıracağına inanıyoruz.
İkinci temel hedefimiz ise; lojistikten Ar-Ge merkezlerine, yatırım yeri tahsisinden mesleki eğitime kadar pek çok konuda Konya’nın uluslararası yatırım kriterlerini yükselterek, şehrimize küresel markaları çekmek.
Biz Konya’yı KOBİ Başkenti olmanın ötesine taşıyarak, daha rekabetçi, büyük işletmelerin hayat bulduğu, bilgi temelli kalkınan bir şehir haline getirmek istiyoruz.
Tabi, tüm bunları ortaya koyarken, Konya’ya KSO gibi güzel bir kurum kazandıran geçmişe de teşekkür etmek gerekir.
Konya Sanayi Odası bundan 39 yıl önce, 1974 yılında kurulmuştur. Odamızı kuran değerli büyüklerimizden hayatta olanlar da var, ebediyete intikal edenler de. Hayatta olan ağabeylerimize sağlık, hayatını kaybedenlere de Allah’tan rahmet diliyorum. Allah onlardan razı olsun. Onların kıt kaynaklarla, bin bir uğraşla kurdukları Konya Sanayi Odası, bugün Konya’nın kalkınmasında ana aktörlerden biri haline geldi.
Bugün ürettiğimiz projeler, yaptığımız çalışmalarla sadece üyelerimize değil, tüm Konya sanayisine, hatta ülke sanayisine hizmet ediyoruz.
Bu vesileyle, odamızda bugüne kadar görev yapan meslek komitesi üyelerimizden meclis üyelerimize, meclis başkanlarımızdan yönetim kurulu başkanlarımıza ve odamızın gerçek gücü olan tüm sanayicilerimize sizlerin aracığıyla şükranlarımı sunmak isterim.

Sayın Başkanım az önce yüksek katma değerli üretimden bahsettiniz. Biliyorsunuz son dönemlerde teknoloji de hızlı bir şekilde gelişiyor. Siz son dönemdeki teknolojik gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Teknoloji baş döndürücü bir şekilde gelişiyor. Öyle ki; bugün teknolojiyi üreten ülkeler dünyada söz sahibi oluyor. Yani teknolojiyi sadece kullanılacak bir cihaz veya makine olarak değil, aynı zamanda çok büyük bir ekonomik ve siyasal güç olarak görmek gerekir.
Bugünün dünyasında işletmelerin ve ülkelerin sürdürülebilir rekabet avantajı kazanmasının yolu, bilgiye ulaşarak, onu değer zincirine katmaktan, yani bilgiye dayalı üretimden, teknoloji üretmekten geçmektedir.
Dünyada öyle şirketler var ki; sahip olduğu bilgi ve teknolojik alt yapı, tüm fiziki varlıklarının değerini aşıyor. Yani şunu söylemek istiyorum; şirket olarak da, ülke olarak da yeni zenginliklerin kaynağı bilgi ve teknoloji. Bunun içindir ki; temel felsefemiz Ar-Ge ve İnovasyon olmalıdır.
Ayrıca, ben üniversite-sanayi-devlet işbirliğini çok önemsiyorum. Artık yıllardan beri istenilen seviyeye getirilemeyen bu üçlü işbirliği somut adımlarla gerçekleştirilmelidir.


AKINSOFT, şehrimize ve ülkemize değer katmaktadır. Üreten, başarısını alın teri ile ıslatan, istihdam yaratan her firmamızla ve çalışanlarıyla gurur duyuyor, daha başarılı yarınlara hep birlikte ulaşacağımıza inanıyoruz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here