Türkiye’de Robotik Teknolojileri ve Parça Pazarı

0
3624

akinoid_com2Robot yapımı zahmetli bir iştir. Elektronik, mekanik ve yazılım bilgilerinin dışında gerçek anlamda size ait bir robot yaratmak istiyorsanız geniş bir hayal gücü ve birçok teknik malzemeye ihtiyacınız olacaktır.

Özgün bir çalışma ortaya çıkarabilmek için ise dünyadaki gelişmeleri çok yakından takip edip; gerekli donanıma sahip olmalısınız. Yakın gelecekte robotik teknolojileri insan hayatının birçok alanında görmeye ve günlük işlerimizde bizlerin en büyük yardımcısı olarak kullanmaya başlayacağız.

Bu da demek oluyor ki hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen yüksek teknoloji, yakın geleceğimizin en büyük yatırım payına sahip yeni endüstrisi olacaktır. Ve bu alanda çalışan meslek grupları popülerliğini hızla artıracaktır.

Robotik teknolojiler artık bilimsel ve teknolojik olarak diğer bilimlerden ayrı ilerleyen bir birikimdir. Donanım ve yazılım alanında ki gelişmeler ışığında günümüzde tamamen özgün bir endüstri dalı olarak gelişmeye devam etmektedir Küresel anlamda bu pazarda var olabilmek için sürekli yenilenen ve değişen çalışmaların gerisinde kalmamak adına vizyon sahibi olmak ve inovasyona açık olmak gerekmektedir.
Bu süreçte yüksek teknolojiyi ithal eden değil, ihraç eden ülke olabilmek son derece önem arz etmektedir. Ülke olarak bunu başarabilmek için bu alanda yapılan çalışmalara hız verilmeli ve çalışmalar bu yönde teşvik edilmelidir.

Türkiye’deki robotik gelişmeler adı altında yapılan çalışmalar mekatronik mühendisliği ile anlam kazanmıştır. Peki mekatronik ne demektir? Mekanik, elektronik ve yazılımdan oluşan bir kombinasyondur. Bu kombinasyonda mekanik parçalar, elektronik parçalar ve yazılımın birleştirilmesiyle robot dediğimiz yapı ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de bu sektör de çeşitli robotlar yapılmış ve özellikle de sanayi sektörüne çok iyi olanaklar sağlamıştır.

akinoid_reklam1-copyTeknoloji gelişiyor demek aslında elektroniğin geliştiğini söylemektir. Şu anda yüksek teknolojilerin en temeli elektroniktir. Yazılımla yön verilen elektronik mekanikle birleştirildiği zaman insan hayatında hangi mecrada olursa olsun kolaylık, zaman ve sağlıklı bir toplum oluşturmak için kullanılacak olan teknolojiyi getirir.
Ülke olarak robotik çalışmalarda kullanılan mekanik parçalar çeşitli tasarımlarla yapılabilmekte fakat elektronik malzemeler konusunda istenen seviyede olmadığımızı inkar edemeyiz. Türkiye’de elektronik pazar, üretim olmadığından zayıf kalmış ve dış ülkelere bağımlılık her geçen gün daha da artmıştır. Robotik teknolojilerde kullanılan elektronik parçalarının yetersizliği ve ülke pazarından üretim yapılamaması özellikle mikroişlemci ve sensörlerin bulunamaması bu alanda çalışma yürütenleri ciddi sıkıntılarla Karşı karşıya bırakmakta ve çalışmaları sekteye uğratmakta ve ciddi zaman kayıplarına yol açmaktadır.

Ülkemizde robotik teknolojiler denildiğinde akla gelen ve bu alanda birçok çalışmaya imza atmış AKINSOFT bu alandaki açığı kapatma, Türkiye’de elektronik parça pazarındaki eksikleri gidermek ve bu alanda çalışma yapanların süreçlerini hızlandırma vizyonuyla yeni markası olan akinoid.com kurarak bu alanda kullanılacak çeşitli tasarımlar, elektronik malzemeler ve robot malzemeleri piyasaya sunmuştur.

AKINSOFT’un bu alandaki markası Akınoid, robotik çalışmalarda tamamen Türk mühendisler tarafından tasarlanmış mekanik ve elektronik komponentlerden, spesifik bir çok elektronik tasarımı bu alanda çalışanlarla buluşturmaktadır.

Akınoid, Türkiye’nin bilgi dolu alışveriş sitesi sloganıyla bu alanda yetersiz kalan elektronik parça pazarını açığının kapatmanın yanı sıra bu alanda çalışma yapan ya da yapmak isteyenler için de rehber niteliğinde olmayı hedeflemektedir.
AKINSOFT
ROBOTİK DEPARTMANI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here