20.yy’ı düşünelim. Hayat bir film perdesi gibi gözümüzün önünden geçerken; yazarlar ve yönetmenler teknolojiden beklentilerini, hayal dünyalarını yapıtlarıyla bizlere sunmaya çalışıyorlar. Terminatör’den, I Robot’a, Wall-E’den, Metropolis’e tüm bu filmler, robotların farklı görevlerde izleyicinin bakışına sunulmuş efsane yapımlardı. Hala içimizde bu efsane filmleri izlemeyenler varsa şiddetle tavsiye ediyorum.

O güzel zamanınızı bu şekilde değerlendirip, hayal edilen her şeyin bir gün gerçekleşeceğini hissetmelisiniz. Sinema perdelerini kapatıp gerçek dünyaya döndü- ğümüzde biraz hayal kırıklığı yaşamış olabiliriz. Robotlar zaten insanların yapmasının imkânsız olduğu işleri yapıyorlardı. Mars’a gidilip yapılan araştırmalar, bomba imha faaliyetleri vs. Bizi inanılmaz etkilemiş olabilirler ama dünyayı olağanüstü değiştirdiler diyemeyiz. İşte şimdi her şey değişiyor.

İşte tam da şuan! Silikon çipler, yüksek bant genişliğindeki iletişim, dijital sensörler hem robotları hem de dünyayı değiştirecek ve geliştirecek nitelikte. Hatırlar mısınız? Te Economist, özel bir rapor yayınlamıştı ve bu raporda 3 temel faktör göze çarpar nitelikteydi. Robot araştırmalarının bir nevi Ar-Ge’nin kolaylaşması, robotlara yapılan yatırımların artması ve hayal gücünün sınırlarının gün geçtikçe genişlemesi. Zaman artık robot zamanı! Hayatımı- zın seyri değişiyor. Paylaşılan olanaklar, kaliteli fikirlerin bir robotun üretildiği alandan başka bir platforma taşınmasını kolaylaştırıyor.

Ortaya çıkan bilgi birikimi, robot maliyetlerini düşer hale getiriyor. Arama motorları bile robot teknolojisine yatırım yapıyorsa… İlk olarak Ar-Ge’den bahsetmiştik. İkinci önemli madde ise yatırım. Çok değil, yakın zaman önce yani 2013 yılında yapılan en hit robot haberi, popülerbir arama motorunun 8 tane robot girişimini satın alması hakkındaydı. Arama motoru, robot programıyla şirket bünyesi dışında henüz kimsenin bilmediği önemli yenilikler vadediyor ve bu çalışmalarla hayatımızın birden değişeceği, her şeyin kolaylaşacağını düşünmenin heyecanını hepimize hissettirmeye çalışıyor. Online satış sitesi! Popüler online satış sitelerinden biri depolarını otomasyon sistemine geçirerek, ilerde sevkiyatlarını insansız hava aracıyla yapacağını açıkladı. Bu açıklama hiç şüphesiz tüm dünyada büyük yankı uyandıracak. Güney Kore’de ve birçok ülkede şirketler, robot teknolojisini üretimin her alanında sürekli değişerek ve yenilenerek sergilemeye çalışıyor. Girişim sermayecileri, kapsamlı bir robot teknolojisinde kar şansının çok fazla olduğuna inanıyor. Robotlar her yerde! Gel gelelim üçüncü ve en önemli maddeye.

Ne olabilir? Tabi ki hayal gücü. Robotlar film setlerinde elektrik ve aydınlatma teknolojileri için kullanıldı desek inandırıcı olur mu? Evet, bu bir gerçek! Oscar ödüllü Gravity (Yerçekimi) filmi, kamera ve ışıkları hareket ettiren robotlar ile çekildi. Ve panel tesisatçıları güneş enerjisi tesislerinde robotları kullandılar. Şirketler artık robotik atağın oluş- turduğu hızlı tepkinin karlı bir iş potansiyeli ile adından nasıl söz ettireceğini düşünüyor.

İnsansız hava araçlarıyla birlikte bulunan hava robotları bunun öncüsü olmaya doğru yol alıyor ve aynı zamanda kitlesel pazarların oluşabileceği tahmin ediliyor. Hatta robot teknolojisiyle insanların, basının, televizyon kanallarının olayları, trafiği ve tüm olayları yakından görme imkânı sunulacağı belirtiliyor. Hatta bir belediyenin yapması gereken tüm işleri, günlük rutin olayların çözümünü, alt yapı sorunlarını, tamir ve bakım gerektiren bölgelerin robotlarla tespit edileceği gerçeği, muhteşem bir gelişme niteliğinde olacak diyebiliriz.

Sensör teknolojisi; Xbox 360 oyun konsolları için geliştirdiği Kinect algılama teknolojisinden söz etmezsek olmaz herhalde. Yüksek güçlü çiplerle donatılan kamera ve mikrofon, tasarlanan yazılımlar ile belirli bir uzaklıktan oyuncuların hareketlerini algılayarak oyuna etkin şekilde katılmalarını sağlıyor. Robot teknolojisinde de kullanılan Kinect teknolojisi, robotlara çevrelerini algılama ve haritalama yeteneği sağlıyor. Aynı zamanda ucuz ve kolay olduğunu da eklemekte fayda var. Türkiye’nin Vizyonu AKINSOFT! Türkiye’de teknolojinin elçiliğini üstlenmek, gerek yazılım gerekse Robotik Teknolojiler konusunda dünyada ülkemizin adını altın harflerle yazdırma hedefi ile üretmeye, inovasyona ve son teknoloji ile gelişmeye devam ediyor. AKINSOFT’un kuruluş hikâyesi de Dr. Özgür AKIN’ın inancıyla başlar. AKIN, ilk bilgisayarını aldığı 1988 yı- lında, o küçük kutu sayesinde geleceğin teknolojisine yön vereceğini biliyordu.

Azmin zaferine herkes kısa sürede tanık olacak ve inançla kurulan AKINSOFT firmasının adından sıkça söz edecekti. AKINSOFT, 12 Nisan 1995’te kendi öz sermayesi ile kuruldu. Kurulduğu günlerde 28 yıllık vizyonunu belirleyen AKIN, “Biz Hayal Kurmayız, Plan Yaparız” ilkesini daha o gün benimsemiş ve aynı doğrultuda çalışmalarına devam etmiştir. Dr. Özgür AKIN, 4 Aralık 1996 yılında AKINSOFT firmasını şirketleştirerek bu önemli günü dünyaya, “Dünya Bili- şimciler Günü” olarak armağan etmiştir. İlke ve prensiplerinden taviz vermeden çalışmalarına devam eden AKIN, bir yandan da personel sayısını arttırarak birçok insan için istihdam alanı sağlamıştır. Onun gibi AKINSOFT’a inanan yürekleri, yol arkadaşı edinerek geleceğin rotasını çizecek olan markanın temelini hızla atmıştır.

Şirketleştikten sonra müşteri portföyünü de hızla genişleterek her yeni gün hedeflerini bir bir gerçekleş- tirmiştir. Kurulduğu gün belirlediği vizyonlarını tek tek yerine getiren AKINSOFT, 2010 yılı vizyonları içerisinde yer alan Robotik Teknolojiler konusunda Ar-Ge çalış- malarını başlatma hedefine bir yıl önce başlayarak 2009 yılında Robotik Teknolojiler üzerine çalışmalara başladı- ğını kamuoyuyla paylaştı.

Tüm olumsuz görüş ve inanışlara inat yılmadan, azimle çalışmalarını yürüten AKINSOFT Robotik Departmanı insansı robot alanında projelerini hayata geçirmeye başladı. AKIN’ın teknoloji ve bilime olan sevgisi, 2009 yılında insan hayatını kolaylaştıracak yapay zekâya sahip robotların Ar-Ge çalışmalarına başlamasına yol açtı. Bu çalışmalar ilk meyvelerini 2011 yılında tamamlanan AKINCI-1 isimli prototiple verdi. Bunun yanı sıra şeker pancarında verimi arttırmaya yönelik tasarlanan PNCR-1 robotunun prototipini tamamlayarak 30.05.2011 tarihinde ilk saha çalışmasını gerçekleştirmiştir. 30 Mayıs 2011 tarihinde duyurulan, AKINSOFT Robotik Departmanı tarafından tasarlanıp, üretilen robotik sistem olan PNCR- 1’in devam eden AR-GE faaliyetleri, başarı ile sonuçlandırılmıştır. Tarım robotu prototipi PNCR-2, AKINSOFT ve dünya tarihindeki yerini almıştır.Türkiye’nin ticari anlamda ilk insansı robotu olan AKINCI-1’in Ar-Ge çalış- maları yapılarak AKINSOFT’un 18. kuruluş yıldönümünü olan 12 Nisan 2013 tarihinde Türkiye’de üretilmiş ilk ticari insansı mobil robot olan AKINCI-2 kamuoyuna tanıtılmıştır. 26 Mart 2015 tarihinde açılışı yapılan Türkiye’nin ilk Robotik Uygulama Merkezi niteliğini de taşıyan Cadde Meram Kafe & Robotik Uygulama Merkezi’nde Robot Garson ADA misafirlere hizmet vermeye baş- lamıştır. İnsansı robot çalış- malarında sıkça sorulan “Bu robotlar ne iş yapacak?” sorusunun cevabı niteliğinde hizmete açılan Cadde Meram Kafe & Robotik Uygulama Merkezi’nde faaliyete geçen Robot Garson ADA, büyük bir ilgi ve merakla ziyaretçi akınına uğradı.

Türkiye’de ilk olan bir konseptle hizmete başlayan Cadde Meram Kafe & Robotik Uygulama Merkezi’nde gö- rev yapan 1.50 cm boyunda, 36 kg ağırlığında olan ve yapay zekâya sahip Robot Garson ADA, meraklı bakışlar eşliğinde yiyecek ve içecek servisine başladı. Robotik teknolojiler gün geçtikçe tüm sektörlerde yerini almaya başlamıştır. Kullanım alanları açısından akla gelebilecek her sektörde var olmaya adaydır. Alışveriş merkezlerinde, maden ocaklarında, havalimanlarında ve daha birçok alanda kullanılması hedeflenen robotların amacı, insanın yerini almak değil insanın iş yükünü hafifletmektir. İnsansı robotların kullanımının yaygınlaşması ile birlikte en başta insana verilen değer artacak, kaliteli iş verimliliği sağlanmış olurken, insanların sosyal yaşamları da daha sağlıklı hale getirilecektir.

AKINSOFT’un 2015 vizyonu olan insansı robot fabrikasının temellerinin atıldığı 26 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilen 11. Bonus Dönemi Ödül Taktim ve Temel Atma Organizasyonu’nda Robot Hostes ADA AKINSOFT Çözüm Ortaklarının beğenisine sunuldu. ADA ve AKINCI robotlarından etkilenerek yapılan Robot Hostes ADA, broşür da- ğıtma, ürün tanıtımı, görüntü işleme teknolojisiyle yüz tanıma, insanlarla iletişim ve etkileşim kurma, yürüme, konuşma, görme, gelişmiş teker teknolojisiyle yüksek manevra kabiliyeti ve her ortamda çalışabilme yeteneği, insan hareketlerini taklit edebilen eklem yapısına sahip kollarıyla programlanabilir birçok hareket yapabilmektedir. Robot Hostes ADA’lar birçok organizasyon ve tanıtım alanında hizmet vermeye başladılar. Seri üretimle birlikte ve yeni ADA GH5 serisiyle yakında onları her yerde göreceğiz. Ve eklemeliyim ki AKINROBOTICS şu an faaliyette, açılışı ise ÇOK YAKINDA!