Işın Karaca İle Röportaj

0
777

Merhaba Işın Hanım, öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Merhaba ben Işın Karaca, önce anneyim sonra şarkıcıyım ama her şeyden önce insanım.

Mesleğinize başlama hikayenizi sizden öğrenebilir miyiz?
Sanırım doğduğumdan beri şarkıcıyım. Doğduğumda o kadar melodik ve yüksek frekanstan ağlamışım ki annem; kesin şarkıcı olacak, demiş. Çocukluğumdan beri müziğe ve edebiyata olan aşkım o kadar yoğunmuş ki ailemde eğitimimi bu yönde ilerletmişler. Vee karşınızda Işın Karaca.

Bir dönem Sezen Hanım’ın vokalliğini yaptınız. Sezen Aksu ile yollarınız nasıl kesişti bize biraz o yıllardan bahseder misiniz?
O dönem Türkiye’de çıkan 200’e yakın albümün vokalliğini yapmıştım. Bir tek Sezen Aksu ile çalışmamıştım.
Sonrasında o dönemki Panik Atak grubumuzda yer alan sevgili Aykut Gürel, Ozan Doğulu, Murat Yeter Sezen Aksu’nun ekibine girince bir Ankara konserinde beni izlemeye geldikleri zaman hadi Işın artık sen de kapat Ankara defterini gel Sezen’e vokal ol dediklerinde Sezen Hanım’ın zaten haberi varmış.Sevgili, Hülya Avşar, Sezen Aksuya Ankara’da bir kız var mutlaka gidip izlemen gerek diye iletmiş.Büyük ihtimal Sezen Aksu’nun ekibi de bundan dolayı beni izlemeye gelmişlerdi. O günden sonra Sezen Aksu ile tanışma, birlikte çalışma dönemimiz başladı. Ve Sezen Aksu’nun bana armağan ettiği ve aydınlattığı bir müzikal yolum var. O yüzden en kıymetli duygularım ve anılarımla kalacaktır.

Londra’da tiyatro eğitimi aldınız. Bu alanda ilerlemeyi düşünmediniz mi?
Sevgili Haldun Dormen, takriben 20 sene önce bana şöyle bir cümle kurmuştu; ‘’Müzikal eğitimi aldın evet ama Türkiye’deki müzikaller için sesin biraz büyük’’ dedim ki; ‘’ Ama ben bunun eğitimini aldım küçültebiliyorum sesimi, becerilerim var bu konuda’’ kendisi de bana; ‘’ Sen şarkıcı ol, başka bir şey anlatıyorsun.’’ deyince o günden sonra çok fazla teklif gelmesine rağmen ben bu yolda yürümeyi tercih ettim.

Mesleğinize dair en büyük dönüm noktanızı ne olarak tanımlarsınız?
Her yaptığım işte biraz daha kendimle yarıştığım için, tanımlaması yok galiba bu işin, iyi bir müzisyenim ve iyi bir şarkıcıyım hep kendi yaptığımın üzerine çıkmalıyım. Başkasıyla yarışmadığım için dönüm noktası olamıyor o noktada, her yaptığım iş beni katıyor.

Sahnede samimi ve esprili tavırlarınız herkes tarafından çok beğeniliyor. Özel hayatınızda da bu karakteriniz baskın mıdır?
Sahnede gördüğünüz ne ise evdeki bende o çok değişen bir şey yok.Farklı bir kadın değilim.Sahnede biraz daha özgürüm. Ama mutfaktaki benle sahnede benin arasında bir fark yok.Her yerde eğlence eğlence. 🙂

Müzik ve teknoloji çağımızda çok iç içe olan iki kavram. Sizin teknoloji ile aranız nasıl?
Bir teknoloji canavarıyım artık. Birkaç sene öncesine kadar bankamatik bile kullanamadığımı düşünürsek geldiğim nokta çok iyi, bütün yeni çıkan teknolojileri kullanıyorum. Çocuklarım aynı şekilde kullanıyor. Ama belirli dozajlarda çünkü; teknoloji hala benim kadar hızlı çalışmıyor.

Geçtiğimiz aylarda Konya’da AKINSOFT Ana sponsorluğunda konser verdiniz organizasyon hakkında neler söylemek istersiniz?
Çok keyif aldığım, çok güzel insanlarla tanıştığım, müziğe ve sanata çok kıymet veren bir kurum AKINSOFT. Öncelikle AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkan’ı Dr. Özgür AKIN’dan tüm çalışanlarına kadar teşekkürlerimi birkez daha sunmak istiyorum. Biz çok keyif aldık birlikte geçirdiğimiz nice keyifli konserlerimiz olsun inşallah.

AKINROBOTICS tarafından en son üretilen robot ADA GH5’i günlük hayatınızda ya da konserlerde görmek ister misiniz?
İleri teknoloji çok araştırıp, incelediğim ve medyadan takip ettiğim bir konu ama karşılaşmak valla bilmiyorum üzerine çok düşünmem gereken bir konu, eğer benim bütün duygularımı anlayacaksa, anlatmaya çalıştığım her şeyi algılayacaksa, bu duyguyu kullanabilecekse tabi ki buyursun konserlere gelsin. 🙂
Son olarak INOVAX okurlarımıza neler söylemek istersiniz?
Yeni yılda herkese sevgiler. 2018’in başarılı, sağlıklı ve huzurlu geçmesini temenni ediyorum. AKINSOFT’a birkez daha sonsuz teşekkürler ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here