BITCOIN

0
957

 Her şey 2009 yılında Satoshi Nakamoto takma adındaki bir bilgisayar yazılımcısının deneysel olarak başlattığı, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para cinsi olan Bitcoini icat etmesiyle başladı. Japonca’ da“Satoshi”, “hızlı düşünen, zeki” anlamına gelirken ‘’Naka, orta, içerisinde, ilişki” anlamlarına gelebiliyor.“Moto” ise “başlangıç, kuruluş” anlamlarına gelebilmekte. Tüm bu anlamlar, bu hareketi başlatan kişinin, oldukça zor algoritmalar tasarlayan biri olduğuna işaret ediyordu. Aslında Satoshi’ nin Japon olup olmadığı hakkında da kesin bir bilgi yoktu. Birçok diğer yayıncı kuruluş, Bitcoin’in yaratıcısı gizemli ‘Satoşi Nakamoto’nun kim olduğunu ortaya çıkarmak için geniş araştırma dosyaları hazırlamışlardı. Craig Wright’ın adının olası Bitcoin mucitleri arasında yer almasının ardından Avustralya mali şube polisleri, Wright’ın evine baskın düzenlemişti. Polisten yapılan açıklamada, Wright’ın evine düzenlenen baskının uzun süredir devam eden vergi kaçırma soruşturmasının bir parçası olduğu ifade edilmişti. Bitcoin’in yüzü olmak istemediğini ifade eden Craig Wright baskılara dayanamayarak kimliğini açıkladı. Bitcoin’in yüzü olmak istemediğini ifade eden Craig Wright, “Kimliğimi açıkladım çünkü son zamanlarda üstümde giderek artan bir baskı vardı. Sevdiğim insanların da aslı olmayan dedikodulardan olumsuz etkilenmesini istemedim” dedi.
Son yılların en çok konuşulan olayı Bitcoin oldu kuşkusuz. İlk dönemlerde belli bir grup yazılımcının kendi aralarında kullanmaya başladığı Bitcoin 2013 yılına kadar belli bir seviyede kaldı. Ancak ne olduysa bundan sonra oldu. Kullanıcıların arasında hızla popüler olmaya başlayan Bitcoin, ticarete açılarak bir piyasa oluşturdu. Yapısı itibariyle oldukça popüler ve gündemde kalmaya devam edecek olan bu kripto paranın daha gideceği çok yol var. Peki bu Bitcoin nedir ?Ne değildir? Herkesin bu konuda farklı bi fikri var. Uzmanlara göre bu kripto para ile mevcut ekonomik düzende yeni bir çağ başlatacak. Fakat diğer yandan banka gibi bir altyapısı olmadığından çökeceğine dair iddialarda mevcut.
Ödeme sistemi ve mevcut bir merkezi olmayan Bitcoin’de kullanıcılar birbirlerine herhangi bir aracı olmadan doğrudan transfer yapabiliyor. Öne çıkan ve popüler olmasını sağlayan en önemli özelliklerinden biri bu kuşkusuz. Yapılan işlemler, merkezi olmayan dağınık bir kayıt ve mutabakat sistemine kaydedilir. Bu kayıt ve mutabakat sistemine Blockchain adı verilir. Aslında olay kripto paraların üzerinde çalıştığı, herhangi bir merkeze, otoriteye ait olmayan, internete bağlı herkesin erişebildiği “blockchain” denilen bu Global Database/Veri Tabanı. Bitcoin ağı üzerinde transfer edilen değer birimi Bitcoin (BTC) olarak adlandırılır. Bitcoin aldığınızda paranız bir bankaya bağlı olmayan bir sanal cüzdanda duruyor. Cüzdanınızdaki para herkes tarafından görüntülenebilir ama kimin olduğu bilinmez. Her cüzdanın bir şifresi ve gizli anahtarı bulunuyor. Kendi Bitcoin cüzdanınızı kullanırken cüzdanınızın şifrelerini ve gizli anahtarlarını korumaktan kendiniz sorumlu olursunuz. Bu şifreleri unuttuğunuzda veya kaybettiğinizde paranıza da ulaşamıyorsunuz.
Peki bu Bitcoin nasıl üretilir? Cevap :Matematik Bitcoin üretim işine madencilik (mining) deniyor. Kısaca tanımlamak gerekirse; bilgisayarınıza bulunan bir algoritmayı sayıyı aratıp bulmanızdan ibaret. Algoritmayı özel kılan nokta ise bulmanın zor olması ve buldukça zorlaşması. Algoritma ilerledikçe bulmakta zorlaşıyor. Algoritmayı asal sayılar gibi düşünebilirsiniz. 1. Asal sayı, 2. Asal sayı …. 100.000. asal sayı gibi. Peki evdeki bilgisayarlarla madencilik yapılabilir mi? Cevap: Evet.Ancak bu bize kârdan çok zarar sağlayacaktır. Zaman geçip madencilik yaygınlaşmaya başladıkça herkes CPU (işlemci ) mininge yöneldi. Denklemler zorlaşıp Bitcoin çıkartmak zorlaştıkça  GPU (ekran kartı) mininge yöneldi. Zamanla kurulan devasa GPU miningler , 2010 başından 2014 ortalarına kadar madencilere mining tarihinin altın günlerini yaşattılar. Tabi zamanla GPU miningde yetersiz kalınca ortaya sadece mining yapmak için tasarlanmış ASIC miningler çıktı.2014 ortalarından itibaren yurtdışı siparişler ile getirilen bu cihazlar bitcoin madenciliği hakkında bir dönüm noktası oldu. Asıc mining ler çıktıktan sonra CPU, GPU miningler işe yaramaz hale geldiler. Gelecekte ne olacağı bilinmez ama  bazı kullanıcılar ASIC miningi yıllık süre ile yurtdışı kiralamalarını tercih ediyor. Bu kiralamalar en az 1 yıl ve mining cihazınızın verimi gittikçe düşeceğinden kârlı olma durumu bir süre sonra zarara geçebilir. Buda madenciliğin başka bir riskini ortaya koyuyor.
Peki nedir bu Bitcoinin değerini belirleyen? İnsanların kabulüyle değer kazandığını söylemek doğru olur. Onun değerini piyasasındaki arz ve talep koşulları belirliyor. Talep artınca fiyatı artıyor, düşünce değeri azalıyor. Şu anda 21 milyon adetle sınırlanan Bitcoin Aralık ayı ortasında 20 bin dolar civarına çıkarak rekor kıran Bitcoinde o dönemden bu yana yüzde 40 düşüş görüldü. 1 Aralık’tan bu yana ilk kez 10 bin doların altını görürken, düşüş 9 bin 186 dolara kadar sürdü. Bu sert dalgalanmada Güney Kore ve Çin ile birlikte Almanya ve Fransa’nın da kripto para piyasasına yönelik yeni bir düzenleme getirebileceğine yönelik haberler etkili oldu.
Şimdi herkesin aklındaki soru 2018’de Bitcoin ne durumda olacak? Bazı uzmanlar , Bitcoinin rekor değeri olan 20 bin doların üç katından daha fazla büyüyeceğini öngörüyorlar. Bitcoin.com’un kıdemli editörlerinden Mike Dumont, “Bitcoin, 2018 yılının Aralık ayına kadar 60 bin dolara ulaşabilir.” diyor. Dünya 2017’de, başta en popüleri olan Bitcoin ile sayıları 1500’ü bulan kripto paralarla dijital altına hücum çağı yaşadı. Rusya’nın devlet eliyle hayata geçirilecek bir kripto para üzerinde çalışmalar yaptığı biliniyor.  Dubai dünyanın ilk “blockchain şehri” olmak istediğini ilan etti. İngiltere merkezli bir inşaat firması, Dubai’de yapacağı bin 133 dairelik lüks projedeki 653 daireyi, değeri bu yıl yüzde 400 artan sanal para birimi Bitcoin ile satacağını açıkladı.Yine Avustralya’nın doğusundaki ada ülkesi Vanuatu, yaklaşık 44 Bitcoin karşılığı vatandaşlık hakkı vereceğini açıkladı. Türkiye’de ise Bitcoin’i yakın takibe alan ve kripto paraların finansal istikrara katkı sağlayabileceğine inanan Merkez Bankası, bu kapsamda geçtiğimiz aylarda Blockchain çalışma Grubu oluşturulduğunu duyurdu. Bu haberler 2018 ve sonrasında kripto paraların kullanımı önlenemez, durdurulamaz biçimde çığ gibi yaygınlaşacağının habercisi. Zaten devletlerin baskından kaçmak için yatırımını bu alana kaydıran 21. yüzyıl insanı her işlemde kamuya ya da özel sektöre işlemler için neden bu kadar çok komisyon ödemek zorunda kaldıklarını ciddi ciddi sorgular olmuşlardı. Bu nedenle aynı işleri teknoloji sayesinde bedavaya hem de daha çabuk, güvenli ve doğrudan yapabileceğini keşfettiği bu kripto paralara dört elle sarılacak gibi görünüyor. Öyle ki artık  ders haline gelmeye başlayan kripto paralar ABD’de Standford Üniversitesi’nin yaklaşık iki yıldır Bitcoin ve kripto para dersleri verdiğini görüyoruz. Berkeley ve MIT’de de benzer dersler veriliyor. Öte yandan, internet üzerinde yer alan pek çok eğitim de ücretsiz olarak takip edilebiliyor. Şimdilik Bitcoin ve diğer kripto paralar, insanlar için diğer tüm para birimlerinden inişleri çıkışları nedeniyle daha az güven telkin etse de çoğu uzmana göre Bitcoin başta olmak üzere  kripto paraların  yeni dünyanın ortak para birimi haline geleceği kaçınılmaz gibi görünmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here