• Ağustos 28, 2009

KALİTE ve KALİTE KONTROL

KALİTE ve KALİTE KONTROL

Kalite demek sadece kullanılabilir ürün üretmek değildir. Aslında kalitenin en önemli unsuru müşteri istek ve ihtiyaçlarına uygunluktur. Müşteri istekleri sadece ürün kalitesini değil, ürünü sunarken ortaya koyulan hizmetinde kalitesini artıracaktır. Ürünlerin ve sunulan hizmetlerin kalitesi arttıkça müşterilerinde memnuniyeti artacak ve böylelikle işletmenin kalitesi tartışılmaz bir şekilde mükemmel seviyede olacaktır.

Kalite hiçbir zaman sabit kalan bir unsur olmamıştır. Bugün “Kaliteli” olarak nitelendirilen bir ürün, zamanı geldiğinde sıradan basit bir ürün haline gelecektir. Eğer aynı kulvarda yarışan diğer ürünler sürekli kendini yeniliyorsa ve sizin ürününüz sabit kalıyorsa önceden “Kaliteli” olarak nitelendirilen ürününüz artık sıradan basit bir ürün olarak değerlendirilecektir. Bu bakımdan eğer kaliteniz sabit kalırsa İşletmenizde sabit kalacak ve hiçbir ilerleme kaydetmeyecektir. Sürekli kaliteyi artırmak ve yenilikleri takip edip kaliteyi en üst seviyede tutmak bir işletmenin en büyük amaçları arasında yer almalıdır.

ahmet_alanli

Kalite geniş anlamıyla kullanıma uygun, gelişmiş, sağlam olan manalarına da gelebilir fakat bunlar artık günümüzde yeterli değildir. Bu kavramların yanı sıra kalite aslında kısaca “Kendini aşmak” demektir. Bir ürünün kendisini aşması ve sürekli yenilenmesi aslında o üründen beklenenlerinde aşılmasıdır. İşte bunu yaptığınız zaman yani sürekli kendinizi ve sizden beklenenleri aştığınızda artık ürününüz “Çok Kaliteli” kavramına erişmiş demektir.

Kalite her zaman işletmeler için en önemli unsurlardan birisi olmuştur fakat kalite tek başına sadece bir kavram olarak kalır. Kontrol altında olmayan bir kalite aslında kalite gibi görünen “Kalitesizlik” tir. Çünkü kontrol edilmeyen ve denenmemiş bir emeğin kaliteli olmasından söz etmek mümkün değildir. Bu seviyede de devreye “Kalite Kontrol” girmektedir. Kalite Kontrol ürün yelpazesinin kalitesini arttırmak için tüm çalışmaların kontrolü, yönetimi ve güçlendirilmesinde önemli ölçüde aktif rol oynar. Bu işlemi gerçekleştirmekte işletmelerin Kalite Kontrol Uzmanları’nın görevi kapsamındadır. Bu bakımdan müşteri isteklerine uygun ve kullanımda kolaylık sağlayacak ürünler oluşturmak için gerekli çalışmaları yapmak Kalite Kontrol Uzmanları açısından oldukça önemli bir eylemdir. Aynı zamanda Kalite Kontrol Uzmanları’nın görevi sadece ürün kontrolü değildir. Ürünlerin güçlendirilmesinin yanı sıra her konuda gereken kontrolleri yapmak ve yapılan kontroller doğrultusunda yapılması gereken düzenlemeleri ilgili birimlere bildirmek, uzmanların başlıca görevleri arasında olmalıdır.

Ürünlerin “Kaliteli” olarak değerlendirilmesi için yapılan çalışmaları kontrol ederek kaliteyi yakalamak aslında kolay bir iş değildir. Bu işlemin konusunda uzman olan kişiler tarafından yapılması kaçınılmazdır. Bir ürünü test etmek ürünün tüm özelliklerini detaylarıyla denemek demektir ki en ufak ihtimalin bile gözden kaçırılmaması gerekir ve işte bu yüzdende testlerin uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Tabiki Kalite Kontrol sadece ürün testi değildir aslında Kalite Kontrol işletmedeki tüm olan çalışmaların kontrolü ve onaylanması demektir. Böyle olduğunda işte o zaman kalite artık kontrol altında denilebilir.

Kaliteli ürün üretmek üretici ile tüketiciyi her zaman ortak noktada buluşturmak demektir. Kaliteli ürünü alan tüketici ürün için minnettarlığını bildirmek, üretici de durumdan memnuniyetini bildirmek için muhakkak bir noktada buluşacaklardır ve buluştukları bu nokta da her zaman “Memnuniyet” noktası olacaktır. Bu yüzden “Kalite” aslında her şeydir. Bu anlamda da “Kalite”, “Kalite Kontrol” ve “Kalite Kontrol Uzmanı” birbiriyle bağlantılı ve ayrılmaz bir bütündür.

Unutmayın! Ya kalite sizsiniz ya da kalitesizsiniz. Kaliteyi ve kalitenizi kaybetmemeniz dileğiyle…

Ahmet ALANLI
Kalite Kontrol Uzmanı

1 Comments

  • Sana mesleğinde ve Aile hayatında başarılar dilerim. Amcan Mustafa ALANLI (İnş. Müh.)

Comments are closed.