• Şubat 4, 2010

2010 Avrupa Kültür Başkenti: İstanbul

2010 Avrupa Kültür Başkenti: İstanbul

Avrupa Birliği, Avrupa Kültür Başkenti projesini AB’nin tam üyesi olmayan ülkeleri de kapsayacak şekilde genişletme kararı almasının ardından, bir grup sivil toplum gönüllüsü İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olması için 7 Temmuz 2000 tarihinde İstanbul’un kültür başkenti olması yolunda yapılacak çalışmalar için Girişim Grubu’nu kurmuştur. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 2005 yılında yayınladığı genegeyle Girişim Grubu’na destek vererek tüm kamu kurumlarını ve sivil toplum kuruluşlarını süreci desteklemeye davet etti. Böylece Girişim Grubu aldığı destekle yolunda emin adımlarla ilerledi.

Süreç boyunca yapılan çalışmaların ardından 13 Kasım 2006 günü Avrupa Parlamentosu’nun görüşü ve Avrupa Birliği Kültür Bakanları Konseyi’nin onayıyla İstanbul, 2010 Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmiştir.

2010 Ocak ayında “Sahne Senin İstanbul” sloganıyla ”İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti” etkinliklerinin resmi açılış töreni, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Açılış programında KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Almanya Federal Meclisi Başkanı Norbert Lammert, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Süryanileri Cemaati lideri Yusuf Çetin, İstanbul Valisi Muammer Güler ve Belediye Başkanı Kadir Topbaş da yer aldı. Töreni yerli ve yabancı yüzlerce basın mensubu izledi.

İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti (AKB) unvanının fikir babası Melina Mercouri’nin kardeşi Spyros Mercouris ve Avrupa Komisyonu üyesi diplomatlar da törende hazır bulundu. Törende konuşma yapan Başbakan Erdoğan, İstanbul’un tarihi geçmişini anlatırken tüm dinlerin aynı sokakta bulunabilen ender şehirlerden biri olduğunu, içinden deniz geçen tek şehir olduğunu dile getirdi ve İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olarak sürekli anılacağını açıkladı. İstanbul’u dünya üzerindeki şehirlerin başkentlerine benzeterek sözlerine başlayan Başbakan Erdoğan, ”İstanbul bir kültür şehri, medeniyet şehridir. İstanbul biraz Saraybosna biraz Kudüs’tür, Paris’tir, Viyana’dır, Şam’dır, Amman’dır. Ama İstanbul en çok İstanbul’dur. İstanbul sevinirse Kahire, Bakü, Beyrut, Üsküp sevinir” diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından “İstanbul Büyüsü” adlı gösterisi sahnelendi. Yekta Kara’nın bu gece için özel olarak tasarladığı ve sanat yönetmenliğini üstlendiği “İstanbul Büyüsü” adını verdiği sanat şöleni ile sanatın farklı dallarından 303 sanatçı sahnede yer aldı.

2010_istanbul_baskent2

16 Ocak 2010’da başlatılan 2010 kutlamalar kapsamında Türk pop müziğinin ünlü sanatçısı Tarkan Taksim’de unutulmaz bir konser verdi. Konser öncesinde Ateş Tiyatrosu gösterisi ve çeşitli etkinlikler düzenlendi. Yağmura rağmen meydanı dolduran kalabalık Tarkan’ın şarkılarıyla coştu. İstanbullular yapılan şov ve konserle unutulmaz bir gece yaşadı.

İstanbullular; Taksim’de Tarkan, Kadıköy’de Mor ve Ötesi, Beylikdüzü’nde Nil Karaibrahimgil, Sultanahmet’te Mercan Dede, Pendik’te Kıraç ve Bağcılar’da Zara ile görkemli ve eğlenceli bir gece yaşadı.

İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmesi onuruna büyük müzeler ziyaretçiler için gece yarısına kadar açık tutuldu. Bu müzeler arasında Ayasofya Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı, İstanbul Modern, Rahmi Koç Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi, Aşiyan Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi ve Yerebatan Sarnıcı Müzesi gece 24.00’e kadar ziyaretçiler için açık tutuldu.

Kutlamalar, çeşitli orkestra, koro ve şiir dinletileri ile sürdürüldü. Cüneyt Türel’in, “İstanbul’u Dinliyorum” şiir performansı ile başlayan gösteri, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Devlet Opera Korosu, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, Sefarad Sinagog İlahileri Korosu, Kevork Tavityan, Kubat, Zuhal Olcay, Silivri Halk Oyunları Topluluğu, Aynur, Yetkin Dikinciler, MFÖ, Devlet Balesi, Sertab Erener, Bekir Ünlüataer, Fatih Erkoç, Dilek Türkan, İncesaz, Yarkın Perküsyon Grubu ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Çocuk Korosu sahne aldı. Kutlamalar çeşitli etkinliklerle gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.