ÜLKEMİZDE TEKNOLOJİK DEVRİM

ÜLKEMİZDE TEKNOLOJİK DEVRİM

akinsoft_yonetim_kurulu_baskani_dr_ozgur_akinÜlkemizin hızla gelişmesi ve yüksek teknoloji üreten ülkeleri yakalaması için yapılması gereken ilk adım İNANMAK ’tır.
İnanmak bir işin yüzde ellisi falan değil tamamıdır. Ülkemde teknoloji üretilmesi için bireylerin önce kendi içinde teknolojik devrimi yaşaması ve gerçekten inanması gerekir.

Bugünün teknolojisini üreten birçok ülke 1940’larda sanayi devrimini kendi benliklerinde yaşadı. İhtiyaçlarını karşılamayı öğrendi ve diğer ülkeleri ekonomik açıdan kendilerine bağladı. Örneğin Japonya 1940’lı yıllarda kendi uçağını, uçak motorunu, uçak gemisini ve bunun gibi her ihtiyacını yapabiliyordu. Maalesef biz o dönemlerde diğer ülkelere bağlı, teknolojiyi üreten değil dışarıdan satın alan ülke rolünü üstlendik.

Peki, geçmişte olduğu gibi yarının yüksek teknolojilerini üreten ülke olmazsak ne mi olur?

Dün mü kapatmıştınız? Geçenlerde kapattığınız bir fabrika daha vardı hatırlıyorum. Pardon kapatmadınız. Tencere fabrikasına çevirmiştiniz. Hatırlıyor musunuz? Araba fabrikalarımızı, uçak fabrikalarımızı tencere fabrikalarına çevirdiğimizi… Yarın tekrar o noktaya geliriz. Yapmazsak; arabayı dışarıdan alırız, uçağı dışarıdan alırız, helikopteri dışarıdan alırız. Alıyoruz da.
Robotik Teknolojiler alanında yaptığımız ilk prototip çalışmalarımızda bana yazdılar. Diğer ülkeler 10 – 15 yıldır bu alanda çalışmalar yapıyorlar yakalamanız mümkün değil dediler. Siz niye yapıyorsunuz ki Japonlar yapmış oradan satın alın neden uğraşıyorsunuz dediler.

O zaman söylemiştim. Şimdi de söylüyorum: “Ülke kendi ürününü üretecek…”

Ülkemizde teknolojinin ilerleyip geliştirilmesi konusunda öncülük etmeyi kendimize milli bir görev edinmekteyiz ve bu bağlamda çalışmalarımıza yılmadan azimle devam ediyoruz. Yürekten inanmadığınız ve başaracağım demediğiniz bir işin üstesinden gelemezsiniz. Başarmak istiyorsanız bir an bile durup düşünmeden yolunuza devam etmeli ve size engel olmaya çalışan, üzerinize toprak atan insanlara rağmen hedefinizden gözünüzü bir an bile ayırmamalısınız. Her insan bir savaşçıdır. Hayatının tüm evrelerinde gerek kendisi gerekse çevresiyle hep bir mücadele içindedir. Ve doğru yolda ilerlediğini bilen her insan için başarı kaçınılmazdır. 1995 yılında başladığımız teknoloji yolculuğunda küresel boyutta hızla esen teknoloji rüzgarına ulusumuz adına yön verenlerden biri olabilmek, değişen ve sürekli yenilenen teknolojik çalışmaların içinde biz de varız diyebilmek için 20 yıldır kendi öz sermayemizle ve çabalarımızla çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Yaşadığımız başarılar yolumuzu aydınlatıp bize güç verirken aynı zamanda bunu ulusumuz adına yapıyor olmanın bilincinden de asla uzaklaşmıyoruz.

Teknoloji üreten ve diğer ülkelere satan ülke olmak için yapılması gereken en büyük şey, Teknolojik Devrimi zihinlerde yaşamaya başlamaktır. Eğer bir helikopter ihtiyacımız varsa, bunu hangi ülkeden satın alacağımızı düşünmek yerine helikopteri nasıl üreteceğimizi planlamalıyız.

Hayat tercihlerimizden ibarettir. Yaşamı bir yolculuk gibi düşünecek olursak yolda olduğumuz her an yeni seçimler yapmak zorundayızdır. En doğru stratejiyi belirleyip hedefe ulaşmak için birçok dönüm noktasından geçeriz. Her yol ayrımında, yapılan her tercihte birçok olasılık arasından tek bir şıkkı seçeriz. Biz hep inanmayı ve başarıyı seçenlerden olduk. Tam 20 yıl önce çıktığımız teknoloji yolculuğunda uzun vadeli birçok hedef koyduk önümüze ve hepsini de tek tek gerçekleştirdik.

Son olarak 2015 vizyonumuz olan robotik fabrikamızın temellerini atarak Ülkemizde bir Teknolojik Devrim gerçekleştiriyoruz. Bu devrimle gelişim devam edecek ve genç, idealist, konusuna hakim uzmanlara çok ihtiyacımız olacak… Bu ülke insanının zekasına güvenelim. Biz ve bizim gibi üreten, araştıran beyinler olduğu sürece teknoloji ithal eden değil ihraç eden ülke konumuna geleceğiz.

Ülkemizde robotik teknolojiler artık üretiliyor. Çalışmalarımız aralıksız devam etmekte. Yaptığımız prototip çalışmalarının sonunda en modern robotları yapacağız ve bunu tüm Dünyaya kanıtlayacağız. İnsan hayatını kolaylaştıran projelerimizle ülkemizin de yüksek teknolojiler konusunda Dünyada söz sahibi olabilmesi için üretmeye devam edeceğiz.

Hep Birlikte Üreten, Gelişen ve Geliştiren Yarınlara…

Dr. Özgür AKIN
AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı