İskender Paydaş ile Müzik Üzerine…

İskender Paydaş ile Müzik Üzerine…

iskender_paydas_rop_4
İskender Bey merhabalar, bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Baba tarafım Kosova ve Makedonya’ya dayanıyor. Anne tarafım ise Selanik ve Kırım Tatarı diyerek başlayalım. Babam o dönemin çok ünlü orkestra şefi Muhittin Paydaş. Müzisyen bir babanın oğlu olmak demek müziğin içine doğmak ve büyük bir şans demekti. Müziğe babamı taklit ederek başladım. O zaman müzik provaları evde yapılırdı. Ben daha 1 yaşındayken etrafım müzik yapan insanlarla doluydu. Hatta herkesin bu şekilde yaşadığını düşünürdüm. Çok renkli bir dünya olduğu için çok etkilendim. Kendime tencere tavalardan sahne kurup babamı taklit ederdim. Bir gün Okay Temiz bana babyband davul hediye etti çalmaya onunla başladım. Üç yaşında yanlarında beni sahneye çıkarmaya başladılar. Üç yaşında da ilk singlemı çıkardım. 5 yaşında da ikincisini. Bunların hepsi babamın teşvikiyle oldu. Beş yaşında piyanoya başladım ve sonrası geldi.

Müziğe ilginiz ilk ne zaman ortaya çıktı?
Yukarıda da bahsettiğim gibi babamın Muhittin Paydaş olması müziğin içine doğmamı sağladı. Kendimi bildim bileli müzik hep hayatımdaydı.
Müzik anlamında profesyonelliği Kayahan’la yakaladığınızı söylüyorsunuz. Peki yollarınız nasıl kesişti?
1985 lise mezuniyetinden sonra 2 sene üniversite sınavlarına girmeyip çeşitli gece kulüplerinde çalarken 1986’da Kayahan‘la tanıştık. Bu aynı zamanda Kayahan’a basit aranjmanlar yapmaya başladığım yıllar da oldu. 1988 yılında çıkan ‘Benim Şarkılarım’ albümündeki ‘Üsküdar’ın İncisi’ baştan sona aranjmanını yaptığım ilk şarkıydı. Müzik sektörü beni babamdan dolayı tanıyordu ancak Kayahan’la çalışmaya başladıktan sonra ciddiye almaya başladılar. Bana her anlamda çok yardımı oldu “İskender daha 18 yaşında neyi kadar yapabilir “ diyenlere karşı beni savundu. Müzik adına çok şey öğrendim. Şarkı yapmanın, şarkı icra etmenin, insanlara aktarmanın temel estetik özelliklerini çok iyi bilir çok iyi anlatırdı. Bu işin en iyilerinin arasına girmem ve müzik dünyasında birinci lige çıkışım Kayahan’la tanışmamla oldu…“Sahne performansı ve müzik kariyerimde bir senede çok hızlı bir yükseliş yaptıysam bunda Kayahan’ın rolü çok büyüktür”.

iskender_paydas_rop_2Birçok ünlü isimle çalıştınız. Birlikte çalışmaktan en çok keyif aldığınız isimler kimlerdir?
Benim için her zaman en önemli isim Kayahan’dı. Çünkü zaten profesyonel olarak ilk adımı Kayahan ile birlikte attım. Bana göre 90’lı yıllarda Türk pop müziğinin değişimini sağlayan en önemli şarkıları da Kayahan ile beraber yapmış olduğumuzdan benim için çok önemli bir mihenk taşıdır. Onun dışında diğer bütün çalıştığım müzisyenler şarkıcıların hepsi bana göre aynı değerdedir. Zaten çok değersiz biri olduğunda çalışmamaya çalışıyorum. Ama dediğim gibi Kayahan’ın ayrıcalığı vardır.

İskender Paydaş Orkestrası nasıl ortaya çıktı?
İskender Paydaş, “Zamansız Şarkılar” albümünün çıkışıyla eş zamanlı olarak kuruldu. Orkestrada yer alan davulcu, gitarcı ve solistlerim jüri başkanlığı yaptığım bir müzik yarışmasının farklı grupların farklı elemanlarıydı. Onları bir araya getirdim ve o günden beri de birlikte sahnedeyiz. Kendi orkestramla sahnede olmak bana çok büyük bir keyif veriyor. İnsanların güzel anlarını paylaşmak eğlendirmek benim çok haz aldığım bir duygu. Müzisyen adam sahnede olmalıdır. Sahnede olmayı ve çalmayı da çok seviyorum.iskender_paydas_rop_3

Müzisyen, aranjör, orkestra şefi ve yapımcısınız. Bütün bunları bir arada yapmak ve gerçekten başarılı olmak, bunun bir sırrı var mı?
Hepsinin yeri ve keyfi ayrı. İşinizi sevmeniz çok önemli. Sevdiğiniz işi yapıyor olmanız da çok büyük bir şans ben bu konuda kendimi şanslı görenlerdenim. Disiplin, işinizi ciddiye almak ve prensiplerinizin olması bence başarının en baş anahtarları.

“Zamansız Şarkılar” ve “Zamansız Şarkılar 2” albümleriniz çok beğenildi. Devamında yine bu tarz bir albüm daha çıkarmayı düşünüyor musunuz?
Zamansız Şarkılar II’nin bir de III.’sü ve sonuncusu olacak. Hatta çalışmalarında da bayağı bir yol aldım diyebilirim. Ondan sonra daha farklı projelerim var onlar sürpriz.
Müzik dışında daha farklı projeleriniz var mı?
Müzikle yaşıyorum her an kafam müzikle dolu. Planladıklarım, yapmam gerekenler yeni fikirler bunlar her an benimle. Daha önce denenmemiş, kendi üretimimde sınırları zorlayıcı işler olsun isterim her an çok farklı yepyeni sürprizler olabilir.

Bildiğimiz kadarıyla extrem sporlara ilgi duyuyorsunuz. Bize biraz hobilerinizden bahseder misiniz?
Evet denizi çok seviyorum tekne yelken,- dalgıç ve kayak meraklarım var. Çok küçük yaşlardan beri sevdiğim ve zaman buldukça yapmaya çalıştığım sporlar. Deniz bambaşka bir özgürlük dinginlik ve beni besleyen özgür hissettiğim keyif veren bir alan.

Teknolojik gelişmelere yaklaşımınız nasıldır? Mesela hangi teknolojik aletler ya da yeni icatlar sizi heyecanlandırır?
Zaman zaman iyidir .. zaman zaman uzak durmaya çalışırım.. teknolojinin beni kullanmasından hoşlanmam..audio visuel enstrümanlar son zamanlardaki ilgi alanlarım

iskender_paydas_rop_5Son olarak AKINSOFT 12. Bonus Ödül Takdim ve Tatil Organizasyonu’na katıldınız. AKINSOFT Ailesine neler söylemek istersiniz?
Daha önce de söylediğim gibi sahnede olmak beni mutlu ettiği gibi çok da besliyor. Biraz olsun günlük hayattan uzaklaştırıp birlikte eğlenip yüzleri güldürebildiysek ne mutlu bize derim.