• Aralık 23, 2019

Kablosuz Ağlarda Yeni Çağ: WI-FI 6

Kablosuz Ağlarda Yeni Çağ: WI-FI 6

WiFi teknolojisinde yeni nesil bir standart olan ve AXE WiFi veya 802.11ax WiFi olarak da bilinen Wi-Fi 6 ile birlikte kablosuz ağ standardı, daha hızlı ve daha yüksek kapasiteye sahip bir düzene geçiyor. IEEE 802.11ax standardını temel alan Wi-Fi 6, dünyada artan cihaz sayısına cevap olarak inşa edildi. Bir VR cihazına, birden fazla akıllı ev cihazına veya evinizde çok sayıda cihaza sahipseniz, Wi-Fi 6 sizin için bir kurtarıcı niteliğinde en iyi çözüm yolu olacak.

WİFİ ağları bizlere mobil veriden yemek zorunda kalmadan internete bağlanabilme olanağı sunar. Bu wifi noktaları ve modemler üzerinden onlarca kişiye internete erişim imkanı sunulur. Son dönemlerde ise mobil cihaz sayısı ve kullanım oranının artmasıyla oluşan talep nedeniyle Wi-Fi teknolojileri, artan internet talebini karşılamakta zorluk çekiyor. Özellikle kullanımın yoğun olduğu kalabalık ortamlarda düşük sinyal kalitesi birçok sorunun yaşanmasına neden olabiliyor. İşte bu noktada Wİ-Fİ 6 teknolojisi ile büyük bir dönüşüm yaşanacak. Gelecek dönemde kullanılma sunulması beklenen Wi-Fi 6 ile özellikle hız konusunda tam anlamıyla bir devrim yaşanacağı yapılan değerlendirmeler arasında. Bu teknolojinin sorunsuz bir şekilde kullanımı için tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hazırlıklar yapılıyor. Yavaş yavaş günlük hayatımızda yer almaya başlayacak ve akabinde veri transferleri noktasında ciddi bir değişim yaşatacak olan Wi-Fi 6 teknolojisi ile transfer hızında yaklaşık %37’lik bir değişimin yaşanacağı belirtiliyor. Güç verimliliği konusunda daha iyi bir noktaya ulaşılması ve batarya sürelerinde artışlar sağlaması beklenen Wi-Fi 6 ile çoklu kullanıcı teknolojilerinden faydalanılacak. Böylelikle herhangi bir yerde aynı anda şimdikinden çok daha fazla sayıda cihazın Wi-Fi ağından yararlanması sağlanacak. Hatta kimi çevrelerce sıradan bir evde bile yaklaşık olarak 40 cihazın aynı anda Wi-Fi 6 ağından yararlanabileceği değerlendirilmekte. Kullanımın çok yoğun olduğu yerlerde bu teknolojinin varlığı kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlayacak. Wİ-Fİ 6’nın sunduğu bu kolaylıklar ve bazı özellikleri şöyle:

• Bant genişliği ile HD yayınlar ya da sanal gerçeklik temelli yayınlar öne çıkabilecek

• Bantların daha çok kanala bölünmesi sağlanacak

• Paketler çok daha veriyi barındıracak

• 4 kat daha çok performans

• Dış alanlarda daha yüksek performans

• Zayıf olan ağlardan kablosuz trafiğini düşürme

Bu özelliklerin yanı sıra önceki sürümlerle de uyumluluk sorunu göstermeyecek olan Wi-Fi 6 ilk olarak 2013 senesinde dünyaya duyuruldu. Wi-Fi 5 esasen ev tipi kullanımlar için yeterli sayılacak düzeyde fakat yine de yalnızca 5 GHz bandından yararlanıyor ve ayrıca çoklu kullanıcı teknolojilerini de bünyesinde barındırmıyor. Kendinden önceki sürümlerle uyumluluk problemi bulunmayan ve kapasite ya da verimlilik konusunda fark yaratacak olan Wi-Fi 6 aynı zamanda OFDMA desteği sunuyor. OFDMA gecikme sorunlarının ortadan kalkması demek. Wi-Fi 6 teknolojisi ile ayrıca Target Wake Time adında yeni bir özellik daha devreye girecek. Router, ne zaman aktif olacağını kullanıcı aygıtına söyleyecek ve Böylelikle de batarya ömürlerinde önemli bir değişim yaşanacak. Ayrıca yükleme kaynak zamanlayıcısı, upload konusundaki çakışmaları ve gereksiz enerji tüketimini ortadan kaldıracak. Wi-Fi 6 teknolojisinde 2 ağ kaynak yöneticisi vektörü bulunacak. Vektörlerin bir tanesi ağın içinde diğeri ise çevredeki ağlara odaklanacak. Bu da enerji tüketimini ciddi ölçüde düşürecek ve çakışma olasılığını azaltmış olacak.

Yoğun kullanım Alanlarında Performans Yükselecek

Dünyada birçok şey gelişen teknoloji ile birlikte büyük bir değişim ve dönüşüm sürecine giriyor ki bu değişim yeni nesil ağ ihtiyaçlarına da yansımış durumda. Wi-Fi 5 genel olarak yüksek MHz değerlerine sahip bant genişlikleri için yeterli sayılmaz. Wi-Fi 6 bu değişim talebine yanıt verebilecek bir teknoloji. Daha önemli olan ise kablosuz ağların, ne denli süratli olduğunun ötesinde farklı türlerdeki aygıtların değişen ve yoğunlaşan ihtiyaç durumlarını karşılama becerisidir. Wi-Fi 6 teknolojisini etkisini çok çabuk göstereceği en iyi örnekler stadyumlar, üniversiteler ya da büyük ölçekli kamu kurumları. Wi-Fi 6 teknolojisi ile böylesi yoğun kullanım kapasitesine sahip alanlarda kullanım performansları ciddi şekilde artacak.

Gecikme Süreleri Düşüyor

Wi-Fi 6 ile beraber gelecek en önemli değişiklikler arasında gecikme sürelerinde yaşanacak olan düşüş geliyor. Wi-Fi 6 teknolojisi ile gecikme sürelerinin %60 seviyesinde düşmesi hedefleniyor. Özellikle endüstriyel ortamlardaki ağ kararlılığının önemi düşünüldüğünde Wi-Fi 6’nin çok ciddi bir katkı ve rahatlama sunacağını söylemek mümkün. Wi-Fi 6 bu süreçte hem kullanım kapasitesine hem de aktarım konusundaki verimliliğe doğrudan katkı yapacak. Özellikle endüstriyel üretim alanlarında sabit ve kesintisiz bir çalışma planı bu teknoloji sayesinde rahat bir şekilde uygulanabilecek.

Wi-Fi 6, yalnızca endüstriyel alanlar için hazırlanmıyor. Ayrıca tüketici pazarını da geliştirmek üzere ayarlanıyor. ABI Research tarafından yapılana araştırma, düşük gecikme gerektiren yüksek hızlı uygulamalara olan talep neticesinde, kablosuz tüketici ekipmanlarının satışlarında 254 milyona ulaşılacağını öngörüyor. Ekipman üreticileri başta olmak üzere birçok telekom operatörü, Wi-Fi 6’nın 5G’ye yönelimde tamamlayıcı bir teknoloji olacağına inanıyor. Aynı zamanda birleştirilmiş ağ servislerinin oluşturulmasına da yardımcı olacağı değerlendiriliyor.

Burada bir konuya değinmekte fayda var. Bu teknolojinin kullanımı için uyumlu yeni modem ya da router alınması gerekli. Günümüz piyasasında bu modemler yaklaşık 350 dolar seviyelerinde. Fakat bilinmeli ki Wi-Fi 6 teknolojisiyle yaygınlaşmasıyla bu fiyatlar çok daha aşağılara düşecektir.

Türkiye Hazırlık Sürecinde

Kullanıcı deneyimini üst düzeylere çıkarmayı hedefleyen Wi-Fi 6 Türkiye’de ilk defa özel bir hastanenin test laboratuvarında denendi. Bu denemede Wi-Fi 6 ile şu anda kullanılan teknolojiye oranla 2.5 kat daha yüksek bir hız seviyesine ulaşıldı. Türk Telekom ise çok yakında bu teknolojiye uyumlu olan modemler ile daha düşük güç tüketimi ve daha yüksek verimliliğin sağlanabileceğini açıkladı.

Bazı Cihazlar Uygun Değil

Wi-Fi 6’nın İntel ile yaptığı işbirliği neticesinde çok yakın bir zamanda bu teknolojinin iyice yaygınlaşacağını ve çok daha fazla cihazda kullanılıyor olacağını görebileceğiz. Bugün kullanımda olan bazı cihazlar Wi-Fi 6 teknolojisinin sahip olduğu bazı özellikleri kullanım açısından uygun değil. Sadece mobil cihazları veya bilgisayarınızı değil ayrıca kullanılan modemlerin de değiştirilmesi gerekli. Dolayısıyla bu cihazların da bir dönüşüm süreci olacak ve ancak bu dönüşümden sonra tüm özelliklerin kullanılabileceğini söylemek mümkün. Bu noktada Wi-Fi 6 teknolojisini destekleyen ilk cihaz Samsung tarafından üretildi. Samsung Galaxy S10 modelini kullananlar kısa bir zaman sonra sonra bu teknoloji ile tanışma imkanı bulacaklar. Ayrıca kullanıcılar eğer uyumluluk varsa yeni cihazlarda artık “Wi-Fi 6 Sertifikalı” şeklinde bir ibareyle karşılaşacaklar. Üreticiler artık yeni cihazlarını Wi-Fi 6 özelliği ön planda olacak şekilde tasarlıyor. Böylelikle de tüketiciler kolay bir şekilde hangi teknolojiden yararlandıklarını görebilecek. Sizler de yeni bir cihaz almak niyetindeyseniz Wi-Fi 6 sertifikalı olup olmadığına bakabilirsiniz ki uyumlu bir cihaz almanız size yakın bir dönemde büyük avantajlar sağlayacaktır.