• Ağustos 12, 2021

Bilim insanları dinozorları öldüren asteroitin kökenini buldu

Bilim insanları dinozorları öldüren asteroitin kökenini buldu

Gökbilimciler, dinozorları yok eden asteroitin kökenini keşfettiklerine inanıyor.

66 milyon yıl önce Dünya’ya çarpan ve 180 milyon yıllık dinozor saltanatına son veren altı mil genişliğindeki asteroit, Meksika’daki Yucatan yarımadasına indi ve Chicxulub kraterini oluşturdu. Bu Chicxulub olaylarının nedeniydi

Bilim insanları, antik kaya kalıntılarını Dünya’daki örnekler aracılığıyla ve sondaj çekirdekleri içinde incelediler. İnceleme, enkazın tüm güneş sistemindeki en bozulmamış malzemeden bazıları olan karbonlu bir kondrit meteorit sınıfından geldiğini ortaya çıkardı.

Bu göktaşları, Dünya’ya düşen tüm göktaşlarının yaklaşık yüzde üçünü oluşturur. Başlangıçta karbon bakımından zengin oldukları varsayılırken, yapılarının yalnızca yüzde ikisi karbondur.

Genellikle Dünya’ya yaklaşan mil genişliğindeki asteroitlerin çoğunu oluştururlar, ancak bugün hiçbiri Chicxulub ile aynı ölçekte bir etki yaratmak için gereken boyutlara yakın değildir.

Araştırmanın yazarlarından Dr William Bottke bulgu hakkında; “Onların yokluğunu açıklamak için çeşitli geçmiş gruplar Chicxulub krateri üreten büyük biriyle yeryüzündeki etkilerin dalgalanmaları bakarak iç güneş sisteminde büyük asteroid ve kuyruklu yıldız simüle edildi. Bu modellerin birçoğu ilginç özelliklere sahip olsa da hiçbiri asteroitler ve kuyruklu yıldızlar hakkında bildiklerimizle tatmin edici bir eşleşme sağlamadı. Hala önemli bir şeyi kaçırıyormuşuz gibi görünüyordu.”

Keşfettikleri şey, Mars ve Jüpiter arasında bulunan ana asteroit kuşağından kaçan enkazın ve özellikle altı milden daha büyük çapa sahip enkazın, her 250 milyon yılda bir – bilim adamlarının daha önce düşündüğünden on kat daha sık – Dünya’ya çarptığıydı.

Bilim insanları, termal kuvvetlerin, bu nesnelerin gezegenlerin yerçekimsel vuruşlarının onları Dünya’ya daha yakın yörüngelere yönlendirebileceği dinamik “kaçış kapaklarına” sürüklenebileceği anlamına geldiğini söylüyor.

Araştırmacılar, 130.000 model asteroidi izlemek için Nasa’nın Pleaides Süper Bilgisayarını kullandılar ve yüz milyonlarca yıl boyunca ilerlemelerini takip ettiler.

Çalışmanın ortak yazarı Dr. Simone Marchi; “Bu sonuç, yalnızca asteroit kuşağının dış yarısının çok sayıda karbonlu kondrit çarpma cihazına ev sahipliği yapması nedeniyle değil, aynı zamanda ekibin simülasyonlarının, ilk kez, Dünya’ya yaklaşmanın eşiğindeki büyük asteroitlerin yörüngelerini yeniden üretebilmesi nedeniyle ilgi çekicidir.” Dedi.

“Chicxulub çarpma tertibatının kaynağına ilişkin açıklamamız, asteroitlerin nasıl evrimleştiği hakkında halihazırda bildiklerimizle çok güzel bir şekilde örtüşüyor.”