• Eylül 17, 2021

Biyoyapay böbrek prototipi diyalizin yerini alabilir

Biyoyapay böbrek prototipi diyalizin yerini alabilir

Böbrek Projesi kapsamında oluşturulan biyoyapay böbrek prototipi laboratuvarda başarıyla test edildi.

Böbrek yetmezliği olan hastalar, düzenli şekilde invaziv ve potansiyel olarak riskli bir tedavi olan diyalize ihtiyaç duyarlar. Ancak şimdi California San Francisco Üniversitesi’ndeki (UCSF) araştırmacılar, implante edilebilen ve ilaca ihtiyaç duymadan çalışan bir prototip biyoyapay böbreği başarıyla test ettiler.

Böbrek vücutta birçok hayati işlevi yerine getirir, özellikle de toksinleri ve kandaki atık ürünleri filtrelemekle kalmaz, aynı zamanda kan basıncını, elektrolit konsantrasyonlarını ve diğer vücut sıvılarını da düzenler.

Dolayısıyla bu organlar bozulmaya başladığında, bu süreçleri kopyalamak karmaşık hale gelir. Hastalar genellikle diyalize başlar, ancak bu zaman alıcıdır ve çok rahat değildir. Daha uzun vadeli bir çözüm, daha yüksek bir yaşam kalitesini geri getirebilen ancak reddedilmeyi önlemek için bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlara ihtiyaç duymanın riskli yan etkisi ile gelen bir böbrek naklidir.

UCSF’nin Böbrek Projesi için çalışan ekip, gerçek böbreğin ana işlevlerini yerine getirmek için bir hastaya implante edilebilecek, ancak aynı zamanda sıklıkla gerekli olan bağışıklık baskılayıcı ilaçlar veya kan sulandırıcılar gerektirmeyen bir biyoyapay böbrek geliştirdi.

Cihaz iki ana parçadan oluşmakta. Hemofiltre, atık ürünleri kandan uzaklaştıran silikon yarı iletken membranlardan oluşur. Bu arada biyoreaktör, su hacmini, elektrolit dengesini ve diğer metabolik fonksiyonları düzenleyen, tasarlanmış renal tübül hücreleri içerir. Zarlar ayrıca bu hücreleri hastanın bağışıklık sistemi tarafından saldırıya uğramaktan korur.

Önceki testler, bu parçaların her birinin bağımsız çalışmasını sağlamıştı ancak ekip, bunları tek bir cihazda birlikte çalışarak ilk kez test etti.

Yeni biyoyapay böbrek iki bileşen içerir. Toksinleri ve atıkları kandan uzaklaştıran bir hemofiltre ve diğer metabolik işlevleri yerine getiren renal tübül hücrelerini içeren bir biyoreaktör.

Biyoyapay böbrek, biri süzülecek kanı taşıyan ve süzülen kanı vücuda geri taşıyan diğeri ise atık ürünlerin idrar olarak biriktiği mesaneye olmak üzere hastadaki iki ana artere bağlanır.

Çalışma ekibinde görev alan bilim insanları şimdi, biyoyapay böbreğin pompalara veya harici güç kaynaklarına ihtiyaç duymadan yalnızca kan basıncı altında çalıştığını gösteren konsept deneyleri gerçekleştiriyor. Renal tübül hücreleri, bu testler boyunca hayatta kaldı ve çalışmaya devam etti.

Projede baş araştırmacı olarak görev yapan Shuvo Roy, “Ekibimiz, bir bağışıklık tepkisine neden olmadan insan böbrek hücrelerinin kültürünü sürdürülebilir bir şekilde desteklemek için yapay böbreği tasarladı. Artık hemofiltreyi ve biyoreaktörü birleştirmenin fizibilitesini gösterdiğimize göre, daha titiz preklinik testler ve nihayetinde klinik deneyler için teknolojiyi yükseltmeye odaklanabiliriz.” diyor.

UCSF araştırmacıları ayrıca Faz 1 Yapay Böbrek Ödülü’nün kazananlarından biri olarak KidneyX’ten 650.000 ABD doları değerinde bir ödül aldı.