• Eylül 24, 2021

Geleceğin yapay zeka trendleri neler olacak?

Geleceğin yapay zeka trendleri neler olacak?

Geleceğin en önemli yapay zeka trendleri neler olacak?

2022’de yapay zekanın (AI) insanlığın şimdiye kadar geliştirdiği en dönüştürücü teknoloji olma yolunda devam ettiğini göreceğiz. Google CEO’su Sundar Pichai’ye göre, bir tür olarak gelişimimiz üzerindeki etkisi, ateş veya elektrikten bile daha büyük olacak. Bu çok iddialı bir iddia gibi görünebilir, ancak iklim değişikliğiyle mücadele etmemize, uzayı keşfetmemize ve kanser için tedaviler geliştirmemize yardımcı olmak için zaten kullanıldığını düşünürsek, potansiyel açıkça ortada.

Makinelere karar verme yeteneği veren ve dolayısıyla karar vermenin insanlar tarafından şimdiye kadar olduğundan çok daha hızlı ve doğru bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan etkinin tam ölçeğini şu anda kavramak çok zor. Ancak emin olabileceğimiz bir şey var ki, 2022 ve sonrasında atılımlar ve yeni gelişmeler mümkün olanın sınırlarını zorlamaya devam edecek.

Artırılmış işgücü

Makinelerin veya robotların insan işçilerin yerini alacağı ve hatta bazı rolleri gereksiz kılacağı korkusu her zaman olmuştur. Bununla birlikte, şirketler ekipleri içinde veri ve yapay zeka okuryazar kültürler oluşturma sürecinde gezinirken, kendi yeteneklerimizi ve becerilerimizi geliştirmek için akıllı ve bilişsel işlevsellik kullanan makinelerle veya onlarla birlikte çalışırken kendimizi giderek daha fazla bulacağız. Pazarlama gibi bazı alanlarda, hangi potansiyel müşterilerin takip etmeye değer olduğunu ve potansiyel müşterilerden ne gibi bir değer bekleyebileceğimizi belirlememize yardımcı olan araçları kullanmaya zaten alışkınız. Yapay zeka araçları, mühendislik rollerinde, öngörücü bakım sağlayarak bize yardımcı oluyor ve makinelerin ne zaman servise veya tamire ihtiyaç duyacağını önceden bize bildiriyor. Hukuk gibi bilgi endüstrilerinde, sürekli artan miktarda veriyi sıralamamıza yardımcı olan araçları giderek daha fazla kullanacağız. Belirli bir görev için ihtiyaç duyduğumuz bilgi parçalarını bulmak için kullanılabilir. Hemen hemen her meslekte, işimizi daha verimli yapmamıza yardımcı olabilecek akıllı araçlar ve hizmetler ortaya çıkıyor ve 2022 yılı itibariyle pek çoğumuz bunların günlük çalışma hayatımızın birer parçası olduğunu keşfedeceğiz.

Dil modelleme

Dil modelleme, makinelerin anladığımız dilde bizimle iletişim kurmasına ve hatta doğal insan dillerini alıp programları ve uygulamaları çalıştırabilen bilgisayar koduna dönüştürmesine olanak tanıyan bir süreçtir. Yakın zamanda, makinelerin dili işlemek için kullanabileceği yaklaşık 175 milyar parametre, değişkenler ve veri noktalarından oluşan, şimdiye kadar oluşturulmuş en gelişmiş (ve en büyük) dil modeli olan GPT-3’ün piyasaya sürüldüğünü gördük . GPT-3’ü oluşturan OpenAI’nin ondan daha da güçlü olacak halefi GPT-4 üzerinde çalıştığı biliniyor. Ayrıntılar teyit edilmemiş olsa da bazı tahminler 100 trilyona kadar parametre içerebilmesi, onu GPT-3’ten 500 kat daha büyük hale getirmesi ve teorik olarak bir insandan ayırt edilemez bir dil yaratma ve konuşmalar yapma konusunda büyük bir adım atması yönünde. Ayrıca bilgisayar kodu oluşturmada çok daha iyi hale gelecektir.

Siber güvenlik

Bu yıl Dünya Ekonomik Forumu, toplum için siber suçların potansiyel olarak terörizmden daha önemli bir risk oluşturduğunu belirledi. Makineler hayatımızın çoğunu ele geçirdikçe, bir ağa eklediğiniz her bağlı cihaz kaçınılmaz olarak bir saldırganın size karşı kullanabileceği potansiyel bir arıza noktası olduğundan, bilgisayar korsanlığı ve siber suçlar kaçınılmaz olarak daha fazla sorun haline gelir. Bağlı cihazların ağları daha karmaşık hale geldikçe, bu arıza noktalarını belirlemek de daha karmaşık hale gelir. Yapay zekanın rol oynayabileceği yer de tam olarak burasıdır. Akıllı algoritmalar, ağ trafiğini analiz ederek ve kötü niyetler öneren kalıpları tanımayı öğrenerek bizi 21. yüzyıldan itibaren güvende tutmada giderek artan bir rol oynuyor. Önümüzdeki yıl ve sonrasında gelişeceğini göreceğimiz en önemli yapay zeka uygulamalarından bazıları muhtemelen bu alanda olacak.

AI ve Metaverse

Metaverse kullanıcıların çalışma yapabildiği ve birlikte oynayabildikleri birleşik kalıcı kurgusal bir dijital ortam olarak tanımlanıyor. İnternet gibi sanal bir dünyadır, ancak genellikle kullanıcıların kendileri tarafından oluşturulan sürükleyici deneyimler sağlamaya vurgu yapar. Mark Zuckerberg , sanal gerçeklik teknolojisini Facebook platformunun sosyal temelleri ile birleştirerek onu oluşturmaktan bahsettiğinden bu yana konsept sıcak bir konu haline geldi. 

AI şüphesiz Metaverse’in temel taşı olacaktır. İnsanların yaratıcı dürtülerini beslerken kendilerini evlerinde hissedecekleri çevrimiçi ortamlar oluşturmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, büyük olasılıkla, orada olduğumuz zamanlarda bize yardımcı olacak yapay zeka varlıklarıyla metaverse ortamlarımızı paylaşmaya, rahatlamak ve gevşemek istediğimizde sadece bir tenis veya satranç oyununda ortağımız olmasına da alışacağız.

Düşük kodlu ve kodsuz yapay zeka

Birçok şirkette AI odaklı verimliliğin benimsenmesinin önündeki büyük bir engel, gerekli araçları ve algoritmaları oluşturabilen yetenekli yapay zeka mühendislerinin azlığıdır. Kodsuz ve düşük kodlu çözümler, teoride giderek karmaşıklaşan yapay zeka sistemleri oluşturmak için kullanılabilecek basit ara yüzler sunarak bunun üstesinden gelmeyi amaçlıyor. Web tasarımı ve kodsuz UI araçlarının, kullanıcıların yalnızca grafik öğelerini bir araya sürükleyip bırakarak web sayfaları ve diğer etkileşimli sistemler oluşturmasına izin vermesi gibi, kodsuz AI sistemleri farklı, önceden hazırlanmış farklı öğeleri bir araya getirerek akıllı programlar oluşturmamıza izin verecektir. Doğal dil işleme ve dil modelleme gibi teknolojiler, yakında sesli veya yazılı talimatlarımızdan başka bir şey kullanmanın mümkün olmayacağı anlamına geliyor. Tüm bunlar, yapay zeka ve veri teknolojisinin devam eden gelişiminde kilit bir rol oynayacak.

Otonom araçlar

Yapay Zeka önümüzdeki on yılda seyahat ve toplumda devrim yaratacak otonom arabalara, teknelere ve uçaklara rehberlik edecek beyin konumunda. Her yıl dünya genelinde binlerce hatta milyonlarca insan trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Bu ölümlerin büyük çoğunluğunun insan hatasından kaynaklandığı biliniyor.

Giderek daha etkili otonom otomobillerin yanı sıra Tesla , otomobillerinin 2022 yılına kadar tam olarak kendi kendine sürüş kabiliyeti göstereceğini, ancak genel kullanıma hazır olmalarının pek olası olmadığını söylüyor. Rakipleri arasında Google tarafından oluşturulan Waymo, Apple, GM ve Ford bulunmakta ve bunlardan herhangi birinin önümüzdeki yıl içinde büyük atılımlar duyurması bekleniyor. IBM tarafından desteklenen ve kar amacı gütmeyen ProMare ile ortaklaşa tasarlanan Mayflower Otonom Gemisi (MAS) bir kez daha yolculuğa çıkacağı için, önümüzdeki yıl boyunca Atlantik’i geçen ilk otonom geminin de görüleceğini umuyoruz.

Yaratıcı yapay zeka

Yapay zekanın sanat, müzik, şiir, oyun ve hatta video oyunları oluşturmak için kullanılabileceğini biliyoruz. 2022’de, GPT-4 ve Google’s Brain gibi yeni modeller mümkün olanın sınırlarını yeniden tanımlarken, giderek daha yaratıcı ve yetenekli elektronik arkadaşlarımızdan daha ayrıntılı ve görünüşte “doğal” yaratıcı içerikler bekleyebiliriz. Bu kreasyonlar genellikle yapay zekanın potansiyelini göstermek için yapılan gösteriler veya deneyler olmaktan ziyade, önümüzdeki süreçte yapay zekanın makaleler ve haber bültenleri için başlık yazmak, logo tasarlamak gibi rutin yaratıcı görevlere gerçek anlamda giderek daha fazla uygulandığını göreceğiz. Yaratıcılık genellikle çok insani bir beceri olarak görülür ve şu anda bu yeteneklerin makinelerde ortaya çıktığını görmek, gerçek olanı neyin oluşturduğuna dair belirsizlikler oluşturabilir.