• Aralık 6, 2021

3D baskılı protez göz teknolojisi İngiltere’de klinik deneylere başlayacak

3D baskılı protez göz teknolojisi İngiltere’de klinik deneylere başlayacak

Normalde bir kişinin protez göze ihtiyacı olduğunda, göz yuvasından bir kalıp yapılması ve ardından protezin elle yapılması gerekir. Ancak yeni bir 3D baskı sisteminin çok daha hızlı olduğu ve daha gerçekçi görünen bir göz ürettiği iddia ediliyor.

Teknoloji, Almanya’nın Fraunhofer Bilgisayar Grafikleri Araştırma Enstitüsü ve İngiliz şirketi Ocupeye arasındaki bir ortaklık yoluyla geliştirildi.

Başlangıçta, hastanın boş göz yuvasının 2,4 saniyelik iyonize olmayan bir taramasını non-invaziv olarak gerçekleştirmek için özel olarak modifiye edilmiş bir Tomey oftalmik tarayıcı kullanılıyor. Fraunhofer’in “Cuttlefish: Eye” yazılımı kullanılarak, tarama verileri daha sonra hastanın kalan gözünün rengi kalibre edilmiş bir fotoğrafıyla birleştirilir.

Bu, gerçek gözü belirtilmemiş biyouyumlu malzemelerden yazdırırken çok renkli, çok malzemeli bir 3D yazıcıyı yönlendirmek için kullanılan protez gözün 3D bilgisayar modeliyle sonuçlanıyor. Cilalandıktan sonra, bitmiş ürünün tipik bir el yapımı protezden çok gerçek bir göze benzediği iddia ediliyor.

Teknoloji yakında Moorfields Eye Hospital London’da yaklaşık 40 hasta üzerinde denenecek. Başlangıçta özel bir 3D baskılı göz takıldıktan sonra, her katılımcı bir yıl boyunca düzenli aralıklarla muayene edilecek. Sadece bir yazıcının, İngiltere’de şu anda yıllık olarak ihtiyaç duyulan 10.000 protezi nihayetinde üretebileceğine inanılıyor.

Moorefields’ten Prof. Mandeep Sagoo, “Yaklaşan klinik araştırmanın, açıkça bekleme listelerini azaltma potansiyeline sahip bu yeni teknolojinin değeri hakkında bize sağlam kanıtlar sunacağını ve hastalar için ne kadar fark yarattığını göstereceğini umuyoruz” diyor.