• Ocak 3, 2022

2022’de En Önemli Yapay Zeka Trendleri Neler Olacak?

2022’de En Önemli Yapay Zeka Trendleri Neler Olacak?

2022’de yapay zekanın insanlığın şimdiye kadar geliştirdiği en dönüştürücü teknoloji olma yolunda devam ettiğini göreceğiz. Google CEO’su Sundar Pichai’ye göre, bir tür olarak gelişimimiz üzerindeki etkisi, yangın veya elektrikten bile daha büyük olacak. Bu çok iddialı bir ifade gibi görünebilir, ancak iklim değişikliğiyle mücadele etmemize, uzayı keşfetmemize ve kanser için tedaviler geliştirmemize yardımcı olmak için zaten kullanıldığını düşünürsek, potansiyel açıkça ortada denilebilir.

Makinelere karar verme yeteneği kazandıran ve dolayısıyla karar vermenin insanlar tarafından şimdiye kadar olduğundan çok daha hızlı ve doğru bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan etkinin tam ölçeğini şu anda kavramak çok zor. Ancak emin olabileceğimiz bir şey var ki, 2022’de atılımlar ve yeni gelişmeler mümkün olanın sınırlarını zorlamaya devam edecek.

İşte 2022’de bu atılımların gerçekleşeceği kilit alanlar ve alanlar.

Artırılmış işgücü

Makinelerin veya robotların insan işçilerin yerini alacağı ve hatta bazı rolleri gereksiz kılacağı korkusu her zaman olmuştur. Bununla birlikte, şirketler ekipleri içinde veri ve yapay zeka okuryazar kültürler oluşturma sürecinde gezinirken, kendi yeteneklerimizi ve becerilerimizi geliştirmek için akıllı ve bilişsel işlevsellik kullanan makinelerle veya onlarla birlikte çalışırken kendimizi giderek daha fazla bulacağız. Pazarlama gibi bazı işlevlerde, hangi potansiyel müşterilerin takip etmeye değer olduğunu ve potansiyel müşterilerden ne gibi bir değer bekleyebileceğimizi belirlememize yardımcı olan araçları kullanmaya zaten alışkınız. Yapay zeka araçları, mühendislik rollerinde tahmine dayalı bakım sağlayarak bize yardımcı oluyor ve makinelerin ne zaman servise veya tamire ihtiyaç duyacağını önceden bize bildiriyor. Hukuk gibi bilgi endüstrilerinde, sürekli artan miktarda veriyi sıralamamıza yardımcı olan araçları giderek daha fazla kullanacağız. Belirli bir görev için ihtiyaç duyduğumuz bilgi parçalarını bulmak için kullanılabilir. Hemen hemen her meslekte, işimizi daha verimli yapmamıza yardımcı olabilecek akıllı araçlar ve hizmetler ortaya çıkıyor ve 2022’de birçoğumuz bunların günlük çalışma hayatımızın bir parçası olduğunu keşfedeceğiz.

Daha büyük ve daha iyi dil modelleme

Dil modelleme, makinelerin anladığımız dilde bizimle iletişim kurmasına ve hatta doğal insan dillerini alıp programları ve uygulamaları çalıştırabilen bilgisayar koduna dönüştürmesine olanak tanıyan bir süreçtir. Yakın zamanda, makinelerin dili işlemek için kullanabileceği değişkenler ve veri noktalarından oluşan yaklaşık 175 milyar parametre, OpenAI tarafından şimdiye kadar oluşturulmuş en gelişmiş ve en büyük dil modeli olan GPT-3’ün piyasaya sürüldüğünü gördük . OpenAI’nin daha da güçlü olacak halefi GPT-4 üzerinde çalıştığı biliniyor. Ayrıntılar teyit edilmemiş olsa da bazı tahminler100 trilyona kadar parametre içerebilmesi, onu GPT-3’ten 500 kat daha büyük hale getirmesi ve teorik olarak bir insandan ayırt edilemez bir dil yaratma ve konuşmalar yapma konusunda büyük bir adım atması. Ayrıca bilgisayar kodu oluşturmada çok daha iyi hale gelecektir.

Siber güvenlikte yapay zeka

Bu yıl Dünya Ekonomik Forumu, siber suçların toplum için potansiyel olarak terörizmden daha önemli bir risk oluşturduğunu belirledi. Makineler hayatımızın çoğunu ele geçirdikçe, bir ağa eklediğiniz her bağlı cihaz kaçınılmaz olarak bir saldırganın size karşı kullanabileceği potansiyel bir arıza noktası olduğundan, bilgisayar korsanlığı ve siber suçlar kaçınılmaz olarak daha fazla sorun haline gelir. Bağlı cihazların ağları daha karmaşık hale geldikçe, bu arıza noktalarını belirlemek daha karmaşık hale gelir. Yine de AI’nın rol oynayabileceği yer burasıdır. Akıllı algoritmalar, ağ trafiğini analiz ederek ve kötü niyetler öneren kalıpları tanımayı öğrenerek, bizi 21. yüzyıldan itibaren güvende tutmada giderek artan bir rol oynuyor. 2022’de gelişeceğini göreceğimiz en önemli yapay zeka uygulamalarından bazıları muhtemelen bu alanda olacak.

AI ve Metaverse

Metaverse kullanıcıların birlikte çalışma yapabileceği ve birlikte oynayabileceği birleşik kalıcı dijital ortama verilen addır. Bu, internet gibi sanal bir dünyadır ancak genellikle kullanıcıların kendileri tarafından oluşturulan sürükleyici deneyimleri etkinleştirmeye vurgu yapar. Mark Zuckerberg, sanal gerçeklik teknolojisini Facebook platformunun sosyal temelleri ile birleştirerek onu oluşturmaktan bahsettiğinden bu yana konsept sıcak bir gündem haline geldi . 

AI şüphesiz metaverse’in bir mihenk taşı olacaktır. İnsanların yaratıcı dürtülerini beslerken kendilerini evlerinde hissedecekleri çevrim içi ortamlar yaratmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, büyük olasılıkla, orada olduğumuz görevlerde bize yardımcı olacak yapay zeka varlıklarıyla metaverse ortamlarımızı paylaşmaya veya rahatlamak ve gevşemek istediğimizde sadece bir tenis veya satranç oyununda ortağımız olmaya alışacağız.

Düşük kodlu ve kodsuz yapay zeka

Birçok şirkette yapay zekaya dayalı verimliliğin benimsenmesinin önündeki en büyük engel, gerekli araçları ve algoritmaları oluşturabilen yetenekli yapay zeka mühendislerinin azlığıdır. Kodsuz ve düşük kodlu çözümler, teoride giderek karmaşıklaşan yapay zeka sistemleri oluşturmak için kullanılabilecek basit arayüzler sunarak bunun üstesinden gelmeyi amaçlıyor. Tıpkı web tasarımı ve kodsuz UI araçlarının, kullanıcıların yalnızca grafik öğelerini bir araya sürükleyip bırakarak web sayfaları ve diğer etkileşimli sistemler oluşturmasına izin verme şekline benzer şekilde, kodsuz AI sistemleri, farklı, önceden yapılmış bir araya getirerek akıllı programlar oluşturmamıza izin verecektir. Doğal dil işleme ve dil modelleme gibi teknolojiler, yakında sesli veya yazılı talimatlarımızdan başka bir şey kullanmanın mümkün olmayacağı anlamına geliyor. Tüm bunlar, AI ve veri teknolojisinin devam eden “demokratikleşmesinde” kilit bir rol oynayacak.

Otonom araçlar

AI, önümüzdeki on yılda seyahat alanında ve toplumda devrim yaratacak otonom arabalara, teknelere ve uçaklara rehberlik edecek “beyin”dir. Gittikçe daha etkili otonom arabaların yanı sıra Tesla, arabalarının 2022 yılına kadar tam kendi kendine sürüş kabiliyeti göstereceğini, ancak genel kullanıma hazır olmalarının muhtemel olmadığını söylüyor. Rakipleri arasında Waymo (Google tarafından tasarlandı), Apple, GM ve Ford bulunmaktadır ve bunların herhangi birinin önümüzdeki yıl içinde büyük atılımları duyurması beklenebilir. IBM tarafından desteklenen ve kar amacı gütmeyen ProMare ile ortaklaşa tasarlanan Mayflower Otonom Gemisi (MAS) bir kez daha yolculuğa çıkacağı için, yıl boyunca Atlantik’i geçen ilk otonom geminin de görüleceğini umuyoruz.

Yaratıcı yapay zeka

AI’nın sanat, müzik, şiir, oyun ve hatta video oyunları oluşturmak için kullanılabileceğini biliyoruz. 2022’de GPT-4 ve Google’s Brain gibi yeni modeller mümkün olanın sınırlarını yeniden tanımlarken, giderek daha yaratıcı ve yetenekli elektronik arkadaşlarımızdan daha ayrıntılı ve görünüşte “doğal” yaratıcı çıktılar bekleyebiliriz. Bu kreasyonlar genellikle yapay zekanın potansiyelini göstermek için yapılan gösteriler veya deneyler olmaktan ziyade, makaleler ve haber bültenleri için başlıklar yazmak, logolar tasarlamak gibi rutin yaratıcı görevlere giderek daha fazla uygulandığını göreceğiz. Yaratıcılık genellikle çok insani bir beceri olarak görülür ve şu anda bu yeteneklerin makinelerde ortaya çıktığını görmemiz, “yapay” zekanın kapsam ve işlev açısından, “gerçek” olanı neyin oluşturduğuna dair biraz belirsiz kavramımıza inkar edilemez bir şekilde yaklaştığı anlamına gelir.