• Nisan 25, 2022

Apple’ın politikası Facebook’a 13 milyar dolara mal olabilir

Apple’ın politikası Facebook’a 13 milyar dolara mal olabilir

Apple’ın “Uygulama İzleme Şeffaflığı” baskısının Facebook’a 2022’de 13 milyar dolara mal olacağı tahmin ediliyor.

Neredeyse bir yıl önce Apple, iOS 14.5’i yayınladı. Bu sürüm ile bir maske ve yeni emojiler takarken bir Apple Watch ile iPhone’un kilidini açma yeteneğinin yanı sıra şirket, tartışmalı “Uygulama İzleme Şeffaflığı” özelliğini de hayata geçirdi. On iki ay sonra gelen yeni bir rapor, bu politikanın uygulanmasının 2022 yılında Facebook, Twitter, Snap ve YouTube’dan elde edilen geliri nasıl etkileyebileceğini gösteriyor.

Lotame tarafından hazırlanan bu rapora göre büyük teknoloji platformlarının geliri, Apple’ın “Uygulama İzleme Şeffaflığı” (ATT) nedeniyle yaklaşık 16 milyar dolar rakamına düşebilir. Hatırlamayanlar için belirtelim ki ATT, uygulamaların diğer uygulamalarda ve web sitelerinde izlemeden önce kullanıcılardan izin istemesini gerektiriyor.

Örneğin Facebook uygulamasını açtığınızda, uygulamanın sizi diğer uygulamalar ve hizmetler arasında izlemek istediğini söyleyen bir istem görürsünüz. Aralarından seçim yapabileceğiniz iki seçenek olacaktır: “Uygulamanın Takip Etmemesini İste” veya “İzin Ver”.

Lotame’in raporu Facebook’a yer verdiği bölümde, Zuckerberg’in şirketinin gizlilik değişikliklerinin 12.8 milyar dolara mal olacağı için en büyük darbeyi alacağını gösteriyor.

Lotame Operasyon Direktörü Mike Woosley, “Bu değişikliklerin bu şirketler üzerindeki etkilerini izole etmek zor çünkü dört oyuncu da hala son derece güçlü bir şekilde büyüyor, hala geleneksel medyanın son kalelerinden pay alıyor ve gizlilik düzenlemeleri bağımsız yayıncılar için giderek daha zor hale geldiğinden dijital medyadan pay alıyor. Karmaşıklığa ek olarak pandemi medya harcamalarının hızında değişken ve öngörülemeyen dalgalanmalar getirdi.” dedi.

Yukarıdaki verilerde görebileceğiniz gibi, Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığı gelirlerini etkileyecek olsa da Snapchat, Facebook, Twitter ve YouTube’un büyümeye devam etmek için hala büyük bir fırsatı var. 16 milyar dolarlık kayıptan bunun %81’inin Facebook’u vurması etkileyici ve çok önemli.

Woosley, “2022’nin ikinci yarısına girerken, reklamcılar için tanımlayıcı değişikliklerinin bu oyuncular üzerindeki etkisinden artık bahsetmeyeceğiz. Birincisi, bir resesyona giriyor olabiliriz. Ardından, sektörü etkileyen başka şoklar var. Üçüncüsü, bir sonraki değişiklik dalgasını ve bu oyuncular üzerindeki olası etkileri (çerezler, IP adresleri ve GAID’ler) düşünecek ve konuşacağız. Son olarak, şirketlerin kendileri, geliştirdikleri geçici çözümlerin ve uyarlamaların iş üzerindeki etkiyi dağladığını pazara anlatacaklar.” diye ekledi.

Bulguların tamamını görmek için raporu inceleyebilirsiniz. Peki Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığı hakkında sizin düşünceniz nedir? Çevrim içi deneyiminize yardımcı olduğunu düşünüyor musunuz?