• Nisan 15, 2022

Cerrahi robotlar felçli hastalara uzaktan tedavi imkanı tanıyabilir

Cerrahi robotlar felçli hastalara uzaktan tedavi imkanı tanıyabilir

MIT tarafından geliştirilen cerrahi robot, doktorların felç mağdurlarını uzaktan tedavi etmesini sağlayabilir. Bu amaçla geliştirilen telerobotik sistem, pıhtı çözücü bir teli beynin kan damarlarının bir modeli boyunca yönlendirmek için başarıyla kullanıldı.

Bir insan felç veya anevrizma geçirdiğinde, endovasküler müdahale olarak bilinen cerrahi bir prosedür gerektirebilir. MIT tarafından tasarlanan yeni bir robotik sistem, doktor yanında olmasa bile hastaların tedaviyi hızlı bir şekilde almalarını sağlayabilir.

Düzenli bir endovasküler müdahalede, özel eğitici bir nörovasküler cerrah, ince bir teli hastanın beyin kan damarlarından birinden pıhtıya kadar yönlendirir. Aralıklı X-ray görüntüleme tarafından görsel olarak yönlendirilerek, daha sonra ya fiziksel olarak pıhtı parçasını kırar ya da çözmek için ilaçlar verir.

Beyindeki oksijen yoksunluğu geri dönüşü olmayan hasara neden olmadan önce işlemin mümkün olduğunca çabuk gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Ne yazık ki, hasta bir beyin cerrahının görev yaptığı hastaneden çok uzaktaysa, o hastaneye zamanında ulaşmak imkansız olabilir.

Deneysel yeni sistemin ise etkili olması için tasarlandığı yer burasıdır. Sistem hasta hastanesinde bir ameliyat masasında yatarken başının yanında oturan, ucunda bir harekete geçirici mıknatıs bulunan eklemli bir robot kol içerir. Ayrıca geleneksel bir endovasküler müdahalede kullanılan aynı tipte teli iten veya çeken motorlu bir lineer tahrik ünitesi de vardır (telin manyetik olarak duyarlı bir ucu olmasına rağmen).

Daha büyük, daha merkezi bir hastanede bulunan cerrah, kan damarı içindeki teli ilerletmek ve geri çekmek için bir fare kullanır. Ayrıca kolu hareket ettirmek ve mıknatısı döndürmek için bir joystick kullanır. Mıknatısın teli çekme yönü ve kuvveti tele göre döndükçe değiştiğinden, ikincisini yapmak teli hastanın vücudunun dışından uzaktan yönlendirmelere olanak tanır.

Beyindeki kan damarlarının şeffaf ölçekli modeli üzerinde yapılan testlerde, beyin cerrahları sadece bir saatlik eğitimden sonra sistemi bir kabloyu hedef konuma yönlendirmek için kullanmayı öğrendi.

Çalışma grubunun lideri bilim insanı Prof. Xuanhe Zhao, “Kırsal bir bölgeden büyük bir şehre bir hastayı taşımak yerine, hemşirelerin bu sistemi kurabileceği yerel bir hastaneye gidebileceklerini hayal ediyoruz. Büyük bir tıp merkezindeki bir beyin cerrahı, hastanın canlı görüntüsünü izleyebilir ve robotu o altın saatte hastayı ameliyat etmek için kullanabilir. Bu bizim gelecekteki hayalimiz.” Dedi.