• Nisan 19, 2022

Çin oyun kısıtlamalarını kaldırıyor

Çin oyun kısıtlamalarını kaldırıyor

Çin, video oyunu lisans onaylarını yeniden başlattı. Lisans dondurmaları sona erse de analistler risklerin devam ettiğini söylüyor.

Yeni video oyunu lisanslarındaki sekiz aylık dondurma sürecini pazartesi günü sona erdiren Çin, uygunsuz içerik ve oyuncular arasında bağımlılığı teşvik etmek için saldırıya uğrayan bir sektöre umut verdi.

Bilindiği üzere çocuk ve gençlerde bağımlılık yaptığı için 8 ay önce bütün çevrim içi (online) oyunları yasaklayan Çin yönetimi bazı oyunlar için düzenlemeyi gevşetti. Bu kapsamda her ay 100 oyun yeniden oynanabilir hale gelecek.

Fakat analistler, geçmiş zamanlara geri dönmeyi umut edenlerin, şu anda yürürlükte olan zorlu yeni bir düzenleyici ortam nedeniyle büyük olasılıkla hayal kırıklığına uğrayacaklarını söylüyor.

Ancak analistler, her ay yaklaşık 100 yeni oyunun onaylandığı günlere geri dönmeyi umut edenlerin, zorlu yeni bir düzenleyici ortamda büyük olasılıkla hayal kırıklığına uğrayacakları konusunda uyardılar.

Başlangıç ​​olarak, Ulusal Basın ve Yayın İdaresi (NPPA) tarafından yeni onaylanan 45 oyunluk partinin hiçbiri, ülkenin en büyük iki video oyunu üreticisi olan Tencent Holdings veya NetEase’e ait değil. Oyunların çoğu, Baidu, XD.com, Lilith Games ve 37Games dahil olmak üzere nispeten küçük oyun geliştiricilerine ait ve yeni oyunların listesi eskisinden çok daha kısa.

Son liste 22 Temmuz 2021’de yayınlandığında onaylanmış 87 başlık vardı. 2021’in ilk yedi ayında yani süreç askıya alınmadan önce, düzenleyici kurum 679 başlığı onayladı. Dolayısıyla, 22 Temmuz’dan bu yana yaşanan devasa birikime rağmen düzenleyici, kısıtlamayı kaldırmak üzere olduğuna dair herhangi bir işaret göstermedi.

Analist You Haokun, yeni onayların küçük boyutlu olmasının ve büyük oyun evlerinin yokluğunun, Pekin’in dünyanın en büyük oyun pazarı için yeni video oyunlarına yeşil ışık yakma konusunda temkinli olduğunu gösterdiğini söyledi. Ancak yine de oyun onaylarının önümüzdeki aylarda artmasını bekliyor.

Bir diğer analist Chenyu Cui ise, en son onay listesinin düzenleyici bir iyi niyet işareti olmaktan uzak olduğunu ve önümüzde hala birçok belirsizlik olduğunu söyledi. Buna örnek olarak da Cui, “bir sonraki partinin ne zaman onaylanacağı bilinmiyor” dedi.

Çin’in oyun için katı yeni lisans sistemi, modern video oyunlarının bir kişinin zihniyetini ve görüşlerini ne ölçüde etkileyebileceği konusunda yetkililerin yeniden değerlendirmesinden kaynaklandı. Bu nedenle, Çinli oyunculara ulaşan tüm çevrim içi video oyunları, devlet tarafından kitapların, filmlerin ve televizyon programlarının incelediği şekilde taranmalı ve sansürlenmelidir.

2018’deki bir düzenleme değişikliğinde yeni oyunların lisanslanmasının gücü, Çin Komünist Partisi Merkez Propaganda Departmanı’nın denetimi altında bulunan bir kurum olan NPPA içinde merkezileştirildi. O zamandan beri, yeni oyunlar için onay akışı, kısıtlamadan önceki 721 oyunla karşılaştırıldığında, ilk dokuz aylık askıya almanın ardından Ocak 2019’da onaylanan yalnızca 162 oyunla önemli ölçüde azaldı.

Diğer hassas ideolojik alanlarda olduğu gibi Çin’in oyun sansürcüleri, ithal edilen tüm oyunların sansürlenmesi ve yerelleştirilmesiyle yabancı oyunları uzak tutmak konusunda özellikle ihtiyatlı davrandı. Roblox’un Tencent tarafından yayınlanan ve işletilen Çince versiyonu LuoBuLeSi, geçen Aralık ayında sunucusunu kapatırken, popüler oyun platformu Steam’in küresel versiyonu aynı ay anakarada kullanılamayacak hale geldi. Steam, Washington merkezli Valve Corporation Bellevue tarafından işletilmekte.

İçeriğin yanı sıra, geçen yıl Başkan Xi Jinping’in ülkenin gençleri arasındaki oyun bağımlılığının düzeltilmesi gereken sosyal bir sorun haline geldiğini söylemesinin ardından sektör üzerindeki baskı arttı.

“Bağımlılıkla mücadele” işlevleri endüstri için yeni bir gereklilik haline geldi ve video oyunu geliştiricilerini, oyunların oyuncularının 18 yaşından küçük olmamasını sağlamak için yüz tanıma, yapay zeka ve özel doğrulama sistemleri kullanmaya zorladı. Ülke sadece cuma, cumartesi, pazar ve resmi tatillerde akşam 8 ile akşam 9 arasında oyun oynamakla sınırlıydı ve bu da Çin’i genç oyuncular için düşmanca bir yer haline getirdi.

Sansürcüler, ülkenin oyun stüdyolarını olumlu toplumsal değerleri yansıtan içerik üretmeye ve aşırı şiddetten kaçınmaya çağırdı.

Çin’in devlet destekli oyun endüstrisi birliği olan Çin Ses-Video ve Dijital Yayıncılık Derneği’nin Oyun Yayıncılığı Komitesi’nden (GPC) alınan verilere göre, sert düzenleyici çerçeve 2021’de Çin video oyunları pazarındaki gelir artışında keskin bir düşüşe katkıda bulundu. Sektörün brüt satış geliri, 2020’deki yüzde 20,7’lik büyümeden 2021’de yüzde 6,4’lük yetersiz bir orana geriledi.

Bu arada, aynı rapora göre, Çin’deki oyuncu sayısı, 2020’deki yüzde 3,7’lik büyümeye kıyasla, 2021’de sadece yüzde 0,22 artarak 66,6 milyon oyuncuya ulaştı.

Zorlu yeni ortam, en az 14.000 oyun şirketinin çöküşünü gördü ve endüstriyi denizaşırı pazarlarda yeni büyüme aramaya itti.

Ancak, karanlığa rağmen, lisans onaylarının yeniden başlaması bazılarını neşelendirdi.

Bazı analistler de daha iyimser.

Analist olan Daniel Ahmad, bir araştırma notunda, yeni lisansların yeniden başlatılmasının “uyumsuzluk” konusundaki düzenleyici endişelerin ele alındığını gösterdiğini söyledi. Ahmad, “Artık 5.000’den fazla oyun şirketi ulusal bağımlılıkla mücadele sistemine bağlandı ve uyumlu olmayan şirketler ilgili düzenleyiciler tarafından soruşturuldu ve para cezasına çarptırıldı” diye yazdı.

iiMedia Research CEO’su Zhang Yi, onayların yeniden başlamasının Pekin’in oyun endüstrisinin ekonomiyi desteklemede bir rol oynamasını istediğini gösterdiğini söyledi. Zhang, “Oyun ve dijital eğlence endüstrisinin, tüketimi ve ekonomik toparlanmayı ayrıca tüm pazarın gelişimini artırmadaki rolü dikkate alınmalıdır” dedi.