• Nisan 22, 2022

Coinbase Kendi NFT Pazarını Açtı

Coinbase Kendi NFT Pazarını Açtı

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Coinbase, kendi NFT pazar yerini yayınladı. Coinbase NFT isimli pazar yerinin, kripto dünyasının instagramı olacağı belirtildi.

Son yıllarda oldukça gündemde olan kripto para borsaları arasında önemli bir konumda bulunan Coinbase, OpenSea gibi platformlarla rekabet edebilmek adına geçtiğimiz aylarda kendi NFT platformunu yayınlayacağını duyurmuştu. Şirket Pazar yerinin beta sürümünün kullanıcılara açıldığını paylaştı.

Yaklaşık olarak 89 milyon dolayında bir kullanıcı sayısına ve 278 milyar dolarlık kripto varlığı ile  547 milyar dolarlık işlem hacmine sahip bir kripto para borsası olan Coinbase, ABD’nin en büyük kripto para borsası olarak tanımlanıyor. 2021 yılı sonbaharında şirket bir NFT pazaryeri geliştirmekte olduğunu açıklamış fakat ne zaman yayınlanacağına dair detay verilmemişti.

Coinbase dün itibariyle, Ethereum blok zincirindeki NFT koleksiyonlarıyla yeni kurduğu NFT pazaryerinin beta sürümünü tanıttı. Şirket tanıtımını yaptığı pazar yerinde Ethereum blockchain zincirinde mint edilen NFT koleksiyonlarına yer veriyor. Coinbase NFT ürün lideri Alex Plutzer tarafından yapılan açıklamada gelecek dönemde diğer blockchainlerde mint edilen NFT koleksiyonlarının platfoma dahil edileceğini belirtti. Konuya dair yaptığı açıklamada Plutzer, “Özellikle NFT’lere aşina olmayan insanlar için platformdaki harika NFT’leri tanıtmaya yardımcı olmak adına bu koleksiyonları zaman içinde devredeceğiz.” İfadelerinde bulundu.

Sisteme giren kullanıcılar, platformda NFT alımı yapmak için Coinbase cüzdanlarını ya da kendi kişisel cüzdanlarını kullanabilecek. Ayrıca Coinbase NFT’de bir süre kendi pazarındaki NFT’ler için işlem ücreti alınmayacağını belirtelim.

Coinbase başkan yardımcısı Sanchan Saxena tarafından yapılan açıklamada zamanla bir ücretin alınacağı ancak bu ücretin de düşük, tek haneli bir rakam olacağı belirtildi. Saxena ayrıca Coinbase NFT pazar yerinin, bir “web3 sosyal pazar yeri” olarak konumlanacağını ifade etti. Buna göre koleksiyonlar, üreticiler ve koleksiyonerlerle etkileşim halinde olabilecek kullanıcıların, alım satımın yanı sıra pazar yeri aracılığıyla birbirlerini takip etmesi, yorumda bulunabilmesi ve etkileşime girebilmesi mümkün olacak.

Ayrıca kullanıcıların, platformda NFT ticareti yapmak için bir Coinbase cüzdanı veya sahip oldukları herhangi bir cüzdanı kullanabileceği de kaydedildi.

Kullanıcıların yavaş yavaş test etmeye başlayacakları Coinbase NFT pazar yerinin mönümüzdeki günlerde 18 yaş üzeri tüm kullanıcılara açılacağı açıklandı. Ayrıca tüm bunlara ek olarak platformda, sunulduğu ülkede yasa dışı olmadığı sürece pazara yüklenen hiçbir NFT’nin denetlenmeyeceğine de dikkat çekildi. Gelecekte Coinbase NFT’ye NFT drop’ları ve minting gibi daha fazla özellik eklenmesi gibi planların olduğunu kaydeden Saxena, ekosistemin ana akım izleyiciler için daha erişilebilir olması için bir Coinbase hesabı veya kredi kartı ile NFT satın alma seçeneğinin eklenmesinin söz konusu olduğunu da belirtti.

Son olarak belirtilen etkileşim özelliklerinin merkeziyetsiz bir yapıya sahip olmadığını belirtelim. Ancak önümüzdeki süreçte özelliklerin kademeli olarak merkeziyetsiz bir alt yapıya kavuşacağı değerlendiriliyor.