• Nisan 29, 2022

En çok kullanılan sosyal medya platformları belli oldu

En çok kullanılan sosyal medya platformları belli oldu

Türkiye’nin en çok kullanılan sosyal medya platformları belli oldu.

DataReportal’ın Türkiye’de internet ve sosyal medya kullanımına yönelik hazırlamış olduğu “Dijital 2022: Türkiye” raporu Türkiye’de internet ve sosyal medya kullanımına ilişkin verileri paylaşıyor.

DataReportal’ın “Dijital 2022: Türkiye” raporu yayınlandı. Rapora göre ocak ayı itibariyle Türkiye’de 68,90 milyon kişinin sosyal medya kullandığı belirtilirken bu rakamın ise toplam nüfusun yüzde 80,8’ine eşit olduğuna yer verildi. Ayrıca raporda 2021 ile 2022 yılları arasında sosyal medya kullanan kişi sayısında 8,9 milyon oranında artış yaşandığına da dikkat çekildi.

Son yıllarda internet kullanımın artışına ve yaygınlaşmasına bağlı olarak dünya genelinde sosyal medya kullanımı her geçen gün artıyor. Dijital dönüşüm sürecinin bir getirisi olarak da artık internet ve hayatımızın her alanında yer alan sosyal medya platformları insanların vazgeçilmezleri arasında. Günümüzde insanlar günlük zamanlarının önemli bir kısmını internet ve sosyal medya hesaplarında geçiriyor. Bu durumun gelecekte artarak devam edeceği değerlendiriliyor.

İnternet ve sosyal medya kullanımının her geçen arttığı günümüzde peki ülkemiz insanlarının sosyal medya kullanım oranları ne durumda? DataReportal, yayınladığı son raporunda ülkemizin internet ve sosyal medya kullanım verilerine yer verdi.

İşte Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformları

Rapora göre geçtiğimiz ocak ayı itibariyle ülkemizin internet kullanıcı sayısı 69,95 milyondu. Bu rakamın 68,90 milyonu yani neredeyse tamamına yakını da sosyal medya kullanıcısı durumunda. Raporda yer alan bilgilere göre Türkiye’de en çok kullanılan uygulama 57,40 milyonluk kullanıcı sayısıyla YouTube oldu. Youtube’u ise 52,15 milyon kullanıcı sayısıyla Instagram takip ediyor.

Listenin üçüncü sırasında çatı şirketi Meta’nın bünyesinde yer alan Facebook geliyor. Türkiye’de 34,40 milyon kullanıcıya sahip Facebook’un hemen ardından özellikle pandemi döneminde kullanıcı sayısını önemli ölçüde artıran ve son zamanlarda oldukça gündemde olan 26,56 milyonluk kullanıcı sayısıyla TikTok geliyor. TikTok’un ardından listenin beşinci sırasında Facebook Messenger yer alıyor. 16,80 milyon kullanıcısı olan bu platformu 16,10 milyonla Twitter takip ediyor. Bilindiği üzere Twitter son dönemde Elon Musk sayesinde sıklıkla gündemde. 12,90 milyon kullanıcıyla Snapchat ve 12 milyonla LinkedIn ise listede Türkiye’de en çok kullanılan diğer sosyal medya uygulamaları arasında ye alıyor.

DataReportal’ın We Are Social ve Hootsuite iş birliğiyle yayınladığı rapora göre, dünya genelinde 5 milyardan fazla insan internet kullanıyor. Rapora göre ülkemizde sosyal medya kullanımı oranı toplam nüfusun yüzde 80,8’lik kısmına denk geliyor. Ayrıca Türkiye nüfusun yüzde 82’si internet kullanıyor.