• Nisan 26, 2022

Meta sanal varlık satışlarında %50 kesinti planlıyor

Meta sanal varlık satışlarında %50 kesinti planlıyor

Meta, meta veri deposunda yapılacak sanal varlık satışlarında yaklaşık %50 kesinti yapmayı planlıyor.

Facebook’un çatı şirketi Meta, şirketin “metaverse” oluşturma planının ayrılmaz bir parçası olan sanal gerçeklik platformu Horizon Worlds’deki (eski adıyla Facebook Horizon) dijital varlıkların satışından %47,5′e varan bir kesinti yapmayı planlıyor.

Sosyal medya devi pazartesi günü yayınladığı bir blog yazısında, bir avuç Horizon Worlds oluşturucusunun inşa ettikleri dünyalarda, nihayet NFT’leri içerebilecek sanal varlıkları satmasına izin verdiğini duyurdu. Ancak şirket, yayınında Meta’nın içerik oluşturuculardan ürünlerini satmaları için ne kadar ücret alacağından bahsetmedi.

Bir Meta sözcüsü ise CNBC’ye yaptığı açıklamada Meta’nın her işlemde toplamda %47,5′e varan bir kesinti yapacağını doğruladı. Buna, sanal gerçeklik kulaklıkları için uygulama ve oyun sattığı Meta Quest Store üzerinden yapılan satışlar için %30′luk bir “donanım platformu ücreti” dahildir. Bunun üzerine ise Horizon Worlds, %17,5 ücret talep edecek.

Kesintinin boyutu, NFT topluluğunda bazılarını kızdırmış durumda. Çünkü NFT pazar yeri OpenSea her işlemden %2,5′lik bir kesinti alırken, rakip LookRare sadece %2 ücret alıyor.

Son birkaç aydır şirketler ve bireyler, Decentraland ve The SandBox gibi platformlarda sanal dünyalarda sanattan gayrimenkule kadar her şeyi deyim yerindeyse kapıyorlar. Hip-hop yıldızı Snoop Dogg, sanal arazi satın aldı ve bir hayranı The Sandbox’ta onun bitişiğindeki bir arsa satın almak için aralık ayında 450.000 dolar ödedi.

Meta’nın Horizon Başkan Yardımcısı Vivek Sharma yaptığı açıklamada, “Bunun piyasada oldukça rekabetçi bir oran olduğunu düşünüyoruz. Diğer platformların da paylarını alabileceklerine inanıyoruz.” dedi.

Horizon Worlds, insanların sanal dünyalar inşa etmesine ve keşfetmesine olanak tanıyan ücretsiz bir sanal gerçeklik, çevrimiçi video oyunu. Meta, oyunu 9 Aralık’ta ABD ve Kanada’daki Oculus VR başlıkları için yayınladı, ancak henüz dünya çapında kullanıma sunulmadı.

Meta vs Apple

Horizon Worlds’de sanal varlıkların satışı için Meta’nın ücretleri, Apple’ın App Store’daki geliştiricilerden aldığı ücretten çok daha fazla.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg ve diğer Meta yöneticileri daha önce Apple’ı, geliştiricilerden App Store üzerinden uygulama içi satın almalar için %30 ücret almasıyla eleştirmişti.

Geçtiğimiz aylarda Zuckerberg, şirketinin metaverse oluşturucularının Apple’ın App Store ücretinden kaçınmasına yardımcı olmaya çalışacağını söylemişti.

Zuckerberg, “Metaverse için inşa ederken, içerik oluşturucuların çalışmalarından para kazanma fırsatlarının kilidini açmaya odaklanıyoruz. Apple’ın işlemlerde aldığı %30 ücret bunu yapmayı zorlaştırıyor, bu nedenle içerik oluşturucuların daha fazla kazanabilmesi için abonelik ürünümüzü güncelliyoruz.” İfadelerinde bulunmuştu.