• Nisan 27, 2022

Astronotlar gelecekte daha rahat edebilir

Astronotlar gelecekte daha rahat edebilir

Robotik eklemler gelecekte astronotlar için uzay giysilerini daha rahat hale getirebilir.

Bilim insanları astronotlar için daha güvenli, konforlu ve enerji açısından verimli gezegen keşifleri için geleceğin “SmartSuit” uzay giysilerini yapabilecek yumuşak robot teknolojisi geliştiriyor.

İnsanlar, gelecekte pencerelerden bakmakla sınırlı kalınan uzayda turistlerden daha fazlası olacaklarsa, uzay giysilerinin 21. yüzyıla taşınması gerekiyor. Bugün, astronotların iki çeşit uzay giysisi seçeneği var. Biri, kalkış ve yeniden giriş sırasında mürettebatı kazara basınçsız duruma düşmekten korumak için tasarlanmış bir uçuş giysisi. Diğeri ise 1980’lerin başından beri değişmeyen Araç Dışı Faaliyetler (EVA) için kullanılan Rus ve Amerikan tam basınçlı giysiler.

SpaceX ve Boeing tarafından geliştirilen bazı yeni acil durum kıyafetleri olmasına rağmen, EVA kıyafeti teknolojisi astronotlar Armstrong ve Aldrin’in 1969’da Ay’a ilk ayak bastıklarında giydikleri kıyafetlerin sadece küçük bir adım önünde.

Modern uzay giysileri dikkate değer ekipman parçalarıdır. Hacimli bir giysi gibi görünse de esasında bir uzay giysisi, insan şeklinde bir uzay aracından başka bir şey değil. Bir uzay aracı gibi, kullanıcısını hayatta tutar ve vakuma, ısıya, soğuğa ve radyasyona karşı koruma sağlar ve hatta bazılarının tahrik sistemleri vardır. Tüm bunlara ek olarak, takım elbise gibi hareket kabiliyetine sahiptir.

Can sıkıcı olan kısım, uzay giysilerinin gerçekten rahat veya verimli hale gelmeden önce kat etmesi gereken uzun bir yol olması. Bunun nedeni, uzay giysilerinin, kullanıcıyı ayakta tutmak için yeterli basınçta hava içermesi gerektiğidir. Ne yazık ki bu, elbiseyi bükülmesi bir araba lastiği kadar zor olan deniz yıldızı şeklinde bir balona dönüştürür. Bunun üstesinden gelmek için elbisenin eklemleri bir dizi sabit hacimli körükten oluşur. Bu halka şeklindeki yapılar büküldüğünde, hava bir taraftan diğerine geçerek eklemin bükülmesine izin verir.

Ancak bu eklemler rahatsızlık verici çünkü astronot itmeyi bıraktığında orijinal konumlarına geri dönmek istiyorlar. Araştırma ekibinin fikri, bu körükleri işin çoğunu yapan, eklemi istenen konumda tutan ve giysinin daha rahat oturmasını sağlayan yumuşak robotik aktüatörlerle değiştirmek.

Şu anda araştırmacılar, standart bir takım elbise ve çıplak bir vücudun hareketliliğine karşı bir prototip robot diz ve modelleme üzerinde çalışıyorlar. Bu tür aktüatörlerin bir Mars görevi sırasında harcanan önemli miktarda kaloriyi kurtarabileceğini ve astronotların daha az terleme ile çalışmasına olanak tanıdığını tespit ettiler.

Nihai hedef, bu yumuşak robotik aktüatörleri, sensörlere sahip kendi kendini iyileştiren tam vücut giysisine entegre etmek. Bu yeni giysi, ekstra mekanik karşı basınç (MCP) sağlayacak. Bu durum, giysinin geleneksel bir giysinin dörtte biri kadar hava basıncıyla çalışmasına izin verir. Bu sadece elbiseyi giymeyi daha rahat hale getirmekle kalmayacak, aynı zamanda dekompresyon hastalığı tehlikesini azaltacak ve elbiseyi giymeden önce saf oksijeni önceden soluma ihtiyacını azaltacaktır.

Araştırma ekibinin bir iyesi olan Logan Kluis, “Gerçekten dar ve sıkı bir kıyafet giydiğinizi hayal edin. Vücudunuzu aşağı doğru iten bu basınç, gaz basıncının yerini alacak veya gaz basıncının yanında olacaktır. Dolayısıyla SmartSuit ‘in fikri hem mekanik basıncı hem de gaz basıncını kullanmasıdır.” Dedi.