• Nisan 28, 2022

Şarj cihazlarında yeni dönem

Şarj cihazlarında yeni dönem

Şarj cihazlarında yeni dönem başlıyor. Uzun zamandır gündem olan standart tek tip şarj cihazı kullanım planı AP Komitesince kabul edildi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Komitesi, Avrupa Birliği sınırları içerisinde satışa sunulan akıllı telefon, tablet ve kamera gibi pek çok elektronik cihazda USB-C girişi kullanılmasını zorunlu hale getirecek yasal düzenlemeyi onayladı.

Brüksel’de bir araya gelen AP İç Pazar ve Tüketici Koruma Komitesi, çeşitli elektronik cihazların farklı şarj girişlerini standart hale getirmeyi amaçlayan yönetmelik değişikliğini görüştü. USB-C, Micro USB ve Lightning gibi farklı şarj girişlerini standart hale getirmeyi amaçlayan yönetmelik değişikliği komite tarafından 43 evet ve 2 hayır oyuyla kabul edildi.

Önümüzdeki süreçte artık söz konusu elektronik cihazlarda yeni standart şarj girişi USB-C olacak. 2026 yılı itibariyle tam olarak yürürlüğe girmesi beklenen değişiklik, hemen hemen tüm elektronik cihazlar için geçerli. Dolayısıyla akıllı telefon, tablet, dijital kamera, kulaklık, taşınabilir video oyun konsolu, hoparlör gibi cihazlarda USB-C girişi bulunacak. Yani tek bir cihaz ile farklı birçok tip elektronik cihaz şarj edilebilecek. Akıllı saat ve bileklik gibi küçük cihazların ise söz konusu bu değişiklikten muaf tutulacağı belirtildi.

Bu düzenleme ile kullanıcıların yeni cihaz alımlarında ayrıca yeni bir şarj aleti veya güç kablosu almasına gerek kalmayacak. Ayrıca kablosuz şarj teknolojileri de uyumlu hale getirilecek. Bu uygulamayla elektronik atıkların azaltılması da hedefleniyor.

Düzenlemnin yürürlüğe girmesi için atılması gereken bir dizi adım var. Öncelikle düzenlemenin AP Genel Kurul oturumunda oylanması gerekiyor. Oylamanın ardından üye ülkelerle müzakere sürecine başlanacak. Uygulamanın hayata geçmesi için tüm yasal süreçlerin tamamlanması gerekiyor. Ancak herhangi bir mevzuatın nihai uygulaması, metin kesinleşene ve yasal zorluklar tamamlanana kadar gerçekleşmiyor.

Öte yandan bu uygulamadan en çok etkilenecek firma ise teknoloji devi Apple olacak gibi görünüyor. Çünkü mevcut Android cihazların çoğu USB-C girişi ile şarj edilebiliyor. Kulaklık ve diğer çeşitli aksesuarlar ile yeni dizüstü bilgisayarlarda da aynı giriş kullanılırken Apple, yeni iPad ve dizüstü bilgisayarlarında USB-C girişi tercih ediyor olsa da akıllı telefonlar, bazı tabletler ve kulaklıklarında lightning adlı farklı bir giriş kullanıyor. Hatırlanacağı gibi Apple daha önce yaptığı açıklamada standart giriş uygulamasının inovasyona zarar vereceğini, elektronik atıkları artıracağını ve tüketiciyi rahatsız edebileceğini iddia ediyordu.