• Mayıs 26, 2022

Beyin Gücünü Artıracak 5 Gıda

Beyin Gücünü Artıracak 5 Gıda

Beynimiz bizi biz yapan yaşamımızın en önemli organların başında geliyor. Peki beyin gücünü artıracak en temel gıdalar neler?

Beynimiz yaptığımız her hareketi ve aldığımız her kararı dikte eder, bu nedenle onu sağlıklı tutmak son derece önemli. Vücudumuzdaki tüm organlar gibi bunu da diyet yoluyla yapmak mümkün.

Peki ama bu gri organa onu uçtan uca güçlü tutmak için hangi yiyecekleri sunabiliriz? İşte bilişsel sağlığa fayda sağladığı bilinen ve beyin gücünü artıracak en önemli beş gıda.

1.Yağlı Balık

Somon, sardalya veya uskumru gibi yağlı balıkları düzenli olarak tüketmek, beyin gücünü artırmak için bilinen en yaygın yöntemlerden. Anahtar nokta, bu tür balıkların bol miktarda içerdiği omega-3 yağları EPA ve DHA’dadır.

Bu yağlar, beyni hücresel hasardan korur ve yeni beyin hücrelerinin büyümesini teşvik eder. Bu nedenle omega-3, gelişmiş hafıza, depresyona yardımcı olma ve Alzheimer gibi dejeneratif hastalıkların olasılığını azaltma dahil olmak üzere bir dizi bilişsel fayda ile bağlantılıdır.

2.Tam Tahıllar

Beslenmede tam tahıl ürünleri kullanmanın sağlığa birçok faydası var. Bunlardan biri de beyin gücünde sağladığı artış. Beynin optimum performansı koruması için sabit bir glikoz akışı gerekir. Şeker seviyelerinde ani yükselmeye neden olan rafine edilmiş tahılların aksine, tam tahılların parçalanması daha uzun sürer ve şeker içeriğini yavaşça salıverir. Bu da beyninizin ihtiyaç duyduğu şey için mükemmeldir.

Beslenmenize tam tahıllar eklemek son derece derecede basittir. Daha önce rafine versiyonuna sahip olduğunuz gıdaları sadece tam tahıllarla değiştirmek. Yani beslenme alışkanlıklarınızda ekmek, pirinç veya makarna varsa, bu ürünleri bırakarak tam tahıllı veya kahverengi çeşitlere geçmeniz anlamına gelir.

3.Brokoli

Tüm koyu sebzeler beyin sağlığına yardımcı olur. Ancak brokoli için bunların arasında en iyisidir diyebiliriz. Sırasıyla bilişsel yeteneği ve hafızayı arttırdığı gösterilen hem K vitamini hem de kolin açısından alışılmadık derecede yüksek konsantrasyonlara sahiptir. Brokoli aynı zamanda zengin bir folik asit kaynağıdır. Alzheimer riskini azaltmak ve depresyonla mücadele etmek gibi pek çok faydası olduğu bilinmekte.

4.Yaban mersini

Yaban mersini için iyi olmayan bir şey var mı? Bu lezzetli meyvelerin kardiyovasküler sağlıktan birçok kanser türünün riskini azaltmaya kadar her şeye yardımcı. Bunların yanı sıra ayrıca beyin sağlığına da fayda sağladığı biliniyor. Yaban mersini içinde bol miktarda bulunan antioksidanlar, beynin zeka ile bağlantılı bölgeleri etrafında toplanır. Bu da bilişsel yeteneğin artmasını sağlar ve ayrıca yaşamın sonraki dönemlerinde zihinsel sorunları azaltır.

5.Domates

Domatesler, güçlü bir antioksidan görevi gördüğü bilinen büyük miktarlarda karotenoid likopen içerir. Likopenin beyindeki birçok hasarı önlediğine ve birçok bunama formunun olasılığını azalttığına inanılıyor. Pişirme işlemi likopenin daha kolay emilmesini sağladığından, beslenmenize pişmiş domates eklemenin küçük bir faydası vardır. Bununla birlikte, çiğ domatesler yine de önemli bir sağlık artışı sağlar. Bu nedenle onları pişirmemeyi tercih ederseniz, yine de beyin gücünüz için harikalar yaratacağını unutmayın.

Kilit nokta, egzersiz ve stres azaltma ile birlikte denge ve çeşitliliktir. Tüm diyet planlarında olduğu gibi…

Bununla birlikte, bunların her birini haftalık beslenmenize ekleyerek, bilişsel yeteneğinize bazı faydalar sağlayabilir ve sonraki yıllarda bunama problemini önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Sadece bu kadar değil. Elbette bu yiyeceklerin her biri sağlığınızın diğer birçok alanında sizi gelecek yıllar boyunca zinde ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur.