• Mayıs 20, 2022

Dünyanın gelişmesinde rol oynayan 15 icat

Dünyanın gelişmesinde rol oynayan 15 icat

İnsanlık varoluşundan günümüze pek çok icat geliştirdi. Her yeni icat bir sonraki gelişimin habercisiydi.

 

İnsanlar, tarih boyunca hayatta kalabilmek için ve daha iyi şartlarda yaşayabilmek için sürekli bir arayış içinde oldular. Yaşam standartlarını yükseltmek için yaptıkları çalışmalar sayesinde  birçok buluşa imza attılar. Uzmanlar bu icatların neler olduğunu araştırdı ve tarihte dünyanın gelişmesinde büyük rol oynayan buluşları belirledi.

Ateş: İcat ediliş tarihi tam olarak belli olmasa da ateş, dünyanın gelişmesinde yön veren en önemli icatlardan bir tanesi olarak kabul ediliyor. İlk icat edildiği dönemlerde bilinçsiz kullanılan ateşin, insanlara faydasından çok zararı olmuştur. Fakat daha sonra ateşin kontrol altına alınmasıyla insanlar yaşam standartlarını oldukça yükseltmişlerdir. Çakmak taşının piritlere temas ettirilmesiyle çıkan küçücük bir kıvılcımın, insanlığa ne kadar faydalı olduğu artık tartışılmaz bir gerçek.

Tekerlek: M.Ö. 3.000-2.500 yıllarında icat edildiği tahmin edilen tekerleğin, icat sebebi bilinmemektedir. Araştırmacılara göre insanlar, avladıkları hayvanları ve kaya parçalarını taşıma ihtiyacı duydular. Bu ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli çareler ararken, kesilmiş bir ağacın yuvarlandığını fark ettiler. Yüklerini kesilmiş ağaçların üzerine koyarak yuvarlamayı akıl ettiler ve bu buluşu geliştirerek tekerleği icat ettiler. Günümüzde de birçok çalışma alanında kullanılan tekerlek, bugün olduğu gibi icat edildiği dönemde de insanların iş yükünü oldukça hafifletmiştir.

Yazı: Yazının icat edilmesi kuşkusuz, insanlık ve bilim adına atılmış en büyük adımdır. Uzmanlar yazıyı icat edenlerin Sümerliler olduğunu iddia etse de, bu kesinleşmiş bir bilgi değildir. Araştırmacıların bir bölümü yazıyı icat eden milletin Sümerliler olduğunu iddia ederken, bir diğer araştırma grubu da aynı dönemde yazının Mısır’da da kullanıldığını öne sürüyor. İcadı 4000 yıl öncesine dayanan yazının tarihte bir çığır açtığı kuşkusuz bir gerçektir.

Pusula: Bir Çin icadı olan pusula, mıknatıslarla oluşturulmuş bir düzenekten meydana gelir. M.S 850-1050 yılları arasında geliştirilmeye başlanan pusula, mıknatıslarla oluşturulan düzlemde, manyetize edilmiş bir iğnenin belli bir yönü gösterdiği keşfedildi. İlerleyen dönemlerde pusula, kıtaların keşfi gibi dünyanın gelişmesinde çok önemli rol oynayan buluşlar için kullanıldı.

Matbaa: Günümüzde gazete dergi gibi birçok yayına ulaşmamızı sağlayan matbaanın ilk adımı 8. yüzyılda atılmıştır. Johann Gutenberg tarafından icat edildiği bilinen matbaa, aslında ilk olarak Japonya’da 7. yüzyılda kullanılmıştır. Matbaanın icat edildiği dönemlerde, harfler tek tek dönerek, baskı şeklinde uygulanmıştır. İlerleyen çağlarda, diğer medeniyetler de matbaanın önemini anlamış ve kullanmaya başlamışlardır. En az yazı kadar önemli olan matbaa, gelişmiş matbaa makineleriyle önemli bir sektör haline gelerek günümüzde faaliyet göstermektedir.

Mikroskop: Bilimin gelişmesinde çok büyük payı olan mikroskop M.S 1650 yılında icat edildi. Gözlük imalatı yapan Zaccharis Janssen bir tüpün içine dizdiği lensler ile nesneleri kendi boyutlarından 10 kat büyüttüğünü keşfetti. Daha sonra bu buluştan fikir edinerek, alet üzerinde çalışmalar yapan Anton Van Leeuwenhoek, nesneleri kendi boyutundan tam 270 kat büyük gösterebilen bir mikroskop geliştirdi. Bilimde çok önemli bir devri başlatan aletin geliştirilmesiyle artık maddeler yüz binlerce kez büyütülebiliyor.

Barut: Savaş teknolojilerinin vazgeçilmezi olan barutun ne zaman keşfedildiği kesin olarak bilinmemekle beraber, M.Ö 850 yıllarında Çin’de kullanmasıyla ortaya çıkmıştır. Barut icat edilmeden önce savaşlarda, mancınıklar kullanılarak ateş topları düşmanların üzerine fırlatılıyordu. Barutun metal borular içinde  patlatılma yönteminin bulunmasının ardından ateşli silahlardan patlayıcı silahlara geçildi. Günümüzde hala silahlarda kullanılan barut, dünya barışı açısından çok faydalı bir icat sayılmıyor.

Buhar makinesi: Organize sanayinin bugünlere gelmesinde çok büyük payı olan buhar makinesinin kim tarafından keşfedildiği bilinmiyor. Ancak birçok bilim adamı su buharı gücünü makinelerde kullanmayı denemiş. İcadından sonra insanların iş gücünü hafifleten buhar makinesi, Endüstri devriminin başlangıcı olarak kabul edilir.

Elektrik: M.Ö 600 yılında keşfedilen elektrik, uzun bir süre hak ettiği ilgiyi göremedi. Antik Yunanlılar, kürklere amber sürtülerek statik elektrik meydana getirdiler. Fakat bu statik elektriğin günlük yaşantıya çok fazla faydası olmadı. Thomas Alva Edison’un ampulü bulmasıyla elektriğin önemi anlaşılmıştır. Günümüzde hayatımızda var olan her türlü teknoloji elektriğe bağlı olarak çalışıyor, bu durum elektriğin günlük yaşamda hayati önem taşıdığını gözler önüne sermeye yetiyor.

Uçak: 1800’lü yılların sonlarında icat edilen uçak günümüzde yaşantımızı oldukça kolaylaştıran bir ulaşım aracı. Aynı zamanda dünyada savaş aracı olarak da kullanılan uçaklar, çok uzun mesafelere kısa sürede ulaşmamızı sağlıyor. Bisikletçilikle uğraşan Wright kardeşler, uçurtmalar üzerinde çeşitli deneyler yaparak projelerini ilerlettiler ve sonunda motorsuz bir uçak icat ettiler. Wright kardeşler, çalışmalarını sürdürerek uçağa bir de motor yaptılar. Deneme uçuşunda 12 saniye havada kalan uçak gökyüzünde 30-35 metre ilerleyebildi.

PC: Bilgisayarın atası olarak bilinen hesap makineleri, 17. yüzyılda  kullanılmıştır. İlk bilgisayarların hesap makinelerinden tek farkı yaptığı matematiksel işlemleri saklayabilmesidir. Hesap makinelerinden esinlenerek yapılan ilk bilgisayar 20. yüzyılın ortalarında geliştirilmiştir. Yaşadığımız çağda her türlü bilgiyi saklayabilen, işlemleri yapabilen bilgisayarlar teknolojiyle orantılı olarak hızla gelişmiş ve günümüzde kullandığımız şekle gelmiştir.

Televizyon: John Logie Baird’in icat ettiği televizyon günümüzde vazgeçilmezlerimiz arasında yerini alıyor. Televizyonun babası olarak bilinen Braid’in keşif merakı küçük yaşlarda başlamış. 12 yaşında evine elektrik sistemi kurmuş, böylece keşif çalışmalarının ilk adımını atmıştır. 21. yüzyılda insanlar, haber alma veya eğlence amacıyla televizyonun karşısında uzun saatler geçirebiliyorlar. Yaşamın önemli bir parçası haline gelen televizyon son yüzyılın en önemli icatlarından sayılıyor.

Kredi kartı: 20. yüzyılın ortalarında icat edilen kredi kartı günümüzde çok yaygın olarak kullanılıyor. Kimilerinin memnun olduğu kimilerinin ise para harcamaya teşvik olarak görüp şikayet ettiği kredi katı, kısaca manyetik bilgilerin okunması ile çalışıyor. Ülkemizde kullanılan kredi kartı sayısının 100 milyona  ulaştığı düşünülürse, kredi kartı dünyanın en büyük buluşları arasında önemli bir yer tutuyor.

Cep telefonu: Günlük yaşantımızın vazgeçilmez teknolojik aletlerinden biri olan cep telefonunun icadı çok da eskilere dayanmıyor. Martin Cooper, cep telefonunu 30 yıl önce Motorola’da mühendis olarak çalışırken icat etti. İlk cep telefonu günümüzde kullandığımız cep telefonlarından oldukça büyük ve ağırdı. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte daha fonksiyonel hale gelen cep telefonları, günümüzde 7’den 70’e herkes tarafından kullanılıyor.

icatlar2İnternet: Dünyada 1991 yılında yaygınlaşmaya başlayan internet sayesinde, insanlar istedikleri bilgiye çok rahat ulaşabiliyor. Teknolojik gelişmeler sayesinde gün geçtikçe yaygınlaşan internet, hayatımızda olmazsa olmazlarımız arasında yerini aldı. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük icadı olarak kabul edilen internet, teknolojinin hızlı gelişmesiyle cep telefonlarımıza bile girdi. Artık küçücük cep telefonlarından istediğimiz bilgiye ulaşabiliyoruz.