• Mayıs 9, 2022

Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin ’i resmi para birimi olarak kabul etti

Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin ’i resmi para birimi olarak kabul etti

Bitcoin, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde resmi para birimi oldu. Böylelikle Orta Afrika Cumhuriyeti, El Salvador’dan sonra Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ikinci ülke oldu.

Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin’i yasal olarak onaylayarak bunu yapan ikinci ülke oldu. Ülke elmas, altın ve uranyum açısından zengin rezervlere sahip olmasına rağmen 1960’tan bu yana süren iç savaş nedeniyle dünyanın en fakir ülkelerinden biri konumunda.

Ülke yönetimi tarafından yapılan açıklamada, milletvekillerinin oybirliğiyle Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmeye karar verdikleri belirtildi. Açıklamada, alınan karar ülkeyi “dünyanın en cesur ve en vizyoner ülkeleri haritasına yerleştiriyor” denildi. Fakat internet kullanım oranının yüzde 4 olduğu ülkede kripto paralara erişim ve kullanımın nasıl yaygınlaşacağı ise büyük bir soru işareti.

Hatırlanacağı üzere El Salvador, Eylül 2021’de Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olmuştu. Bu Uluslararası Para Fonu da dahil olmak üzere birçok çevre ve ekonomist tarafından eleştirilen ve finansal istikrarsızlık riskini artırdığı söylenen bir hareket olarak kabul edildi.

Ayrıca, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin suçluların kara para aklamalarını kolaylaştırabileceğine ve üretmek için çok fazla elektrik kullandıklarından çevreye zarar verdiğine dair korkuları artırdı.

Herhangi bir kripto para birimini kullanmak için internete ihtiyaç var, ancak 2019 verilerine göre ülkede kişilerin sadece %4’ü internete erişebiliyor.

Ülkede şu anda Afrika’daki diğer eski Fransız kolonilerinin çoğuyla birlikte para birimi olarak Fransız destekli CFA frangı kullanılıyor.

Bazıları bu adımı, Rusya ve Fransa arasındaki kaynak zengini ülke üzerindeki etki mücadelesinin ortasında Bitcoin’in benimsenmesini ülkeyi baltalama girişimi olarak görüyor.

Fransız analist Thierry Vircoulon, AFP haber ajansına verdiği demeçte, “Sistemik yolsuzluk ve uluslararası yaptırımlarla karşı karşıya kalan bir Rus ortağı göz önüne alındığında, bağlam şüpheyi teşvik ediyor.” dedi.

Ekonomist Yann Daworo, BBC Afrique’e yaptığı açıklamada akıllı telefonlarla işlemler yapılabildiği ve Bitcoin’i başka herhangi bir para birimine dönüştürmenin kolay olduğu için hayatı kolaylaştıracağını söyleyerek, “İş adamları artık yurtdışında alışveriş yapmak için dolara veya başka bir para birimine çevrilmesi gereken CFA frangı valizleriyle dolaşmak zorunda kalmayacak” dedi.

Ancak bilgisayar bilimcisi Sydney Tickaya, kripto para biriminin benimsenmesinin “erken” ve “sorumsuz” olduğunu düşündüğünü söylüyor.

“Bitcoin tamamen internete bağlıyken, ülkede internet erişimi hala az gelişmiş durumda” diyen Tickaya, ülkenin güvenlik, eğitim ve içme suyuna erişim gibi daha acil sorunları olduğunu da sözlerine ekledi.

Orta Afrika Cumhuriyeti, 1960’taki bağımsızlığından bu yana devam eden çatışmalardan zarar gördü. 2013 yılında, çoğunluğu Müslüman olan isyancılar, çoğunluğu Hristiyan olan ülkenin kontrolünü ele geçirdi. Savaşmak için öz savunma milisleri kuruldu ve bu da dini hatlar boyunca yaygın katliamlara yol açtı. Başkan Faustin-Archange Touadéra 2016 yılında göreve geldikten sonra, ülke stratejik ittifakını Fransa’dan Rusya’ya kaydırmaya başladı.

Zengin elmas, uranyum ve altın yataklarına sahip olmasına rağmen Orta Afrika Cumhuriyeti dünyanın en fakir ülkelerinden biri. İnternet kullanım oranının yüzde 4 olduğu ülkede kripto paralara erişim ve kullanımın nasıl yaygınlaşacağı büyük bir soru işareti.