• Mayıs 30, 2022

Reddit nedir?

Reddit nedir?

Reddit nedir?

Reddit 2005 yılında kullanıma sunulan ve dünyada milyonlarca kullanıcı sayısına ulaşmış platformlardan biri. Kullanıcılar platformda fotoğraf, video ve metin içeren gönderiler paylaşabilirken diğer kullanıcılar ise bu içerikleri oylayabiliyor.

Sosyal bir içerik ve haber sitesi olarak tanımlayabileceğimiz platform kullanıcıları açısından bilgi kaynağı olarak değerlendirilebilecek önemli bir arşiv niteliğinde. Bu size bazı popüler platformları anımsatmış olabilir. Evet, doğru hatırladınız, tıpkı Ekşi Sözlük ve Wikipedia gibi…

Reddit ismi İngilizce’de “I have read it on Reddit” yani “Bunu Reddit’te okudum” anlamına gelen kelime grubundan geliyor. Platformda paylaşılan içerikler diğer kullanıcılar tarafından oylanabiliyor ve ilgi içeriğin sayfa üst sırada yer alması ya da tam tersi alt sıralara inmesi sağlanabiliyor. Böylelikle siteye kayıtlı olmayan ziyaretçilere platforma girdiklerinde sadece yüksek oy alarak ana sayfada yer alan gönderileri görebilme imkanı sunulur.

Reddit nasıl kullanılır?

Reddit platformu da tıpkı Wikipedia ve diğer sözlükler gibi üyelik sistemi ile çalışıyor. Yani sitede yer alan içerikleri her ziyaretçi okuyabilirken içerikleri sadece kayıtlı üyeler oluşturabiliyor. Bu arada yeri gelmişken siteye üye olmanın ücretsiz olduğunu belirtelim.

Platforma www.reddit.com adresinden ulaşarak üyelik işlemleriniz kolaylıkla gerçekleştirebilir Reddit’i dilediğiniz gibi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yukarıda değindiğimiz gibi Reddit’te metin, video veya fotoğraf içeren hemen her konuda oluşturulabilecek içerikler yer alabilirken bu yayınlar subreddit adı verilen alt gruplarda paylaşılır.

Siteye kayıtlı her üye kendi subreddit grubunu oluşturabilirken her kullanıcı gönderilere yorum yapabilir, oylayabilir, gönderilere gelen yorumlara cevap verebilir ve hatta yorumları da oylayabilir. Bu arada bir subreddit altında yayınlanmış içerik şayet yeterli miktarda oy alırsa söz konusu gönderi Reddit ana sayfasına yükselir.

Subredditlerin ismi “r/” şeklinde başlar. Subredditlerin internet adresi de yine bu şekildedir. Örnek olarak “r/Science” subredditinde bilim alanında paylaşımlar yapılır ve bu subredditin adresi “www.reddit.com/r/science” şeklindedir.

Reddit platformunda kullanıcı isimleri ise “u/” ile başlar. Mesela reddit CEO’su Steve Huffman‘in ismi platformda “u/spez”.

Her subreddit’in kendi moderatörleri, kuralları var ve subredditi oluşturan kullanıcı istediğini moderatör yapabilir. Moderatörler ise diledikleri bir kullanıcıyı bu subreddit’ten yasaklayabilir, bu subreddit’teki gönderileri ve yorumları da silebilirler.

Ayrıca Reddit’in de subredditlerin tümünü kapsayan kendi kuralları ve yöneticileri var. Bu yöneticiler subreddit moderatörlerinin yetkisine sahip olmakla birlikte subredditleri silebilir, hatta kullanıcıları Reddit’in tamamından yasaklayabilirler.

Site üyeleri aldıkları oylara göre profillerinde görülebilen ve karma olarak tabir edilen bir puan sahibi olurlar. Bu puanın düşük olması kullanıcının bazı subredditlerde içerik oluşturmasının yasaklanmasına neden olabilir.

Diğer platformlardan farkları?

Aylık yüz milyonları bulan ziyaret sayısıyla son dönemlerin en çok konuşulan siteleri arasında yer alan reddit özellikle bazı platformlarla benzer özellikler taşısa da temelde pek çok farka sahip.

Bu farklardan belki de en önemlisi sitenin anadil olarak İngilizceyi kullanıyor olması. Dolayısıyla bu durum siteye uluslararası ulaşılabilirlik ve bilinirlik sağlıyor.

Ayrıca tartışma ortamına diğer platformlara kıyasla daha fazla izin vermesi de Reddit’i kullanıcılar için cazip hale getiriyor.

Sadece belirli bir alan ya da kategoride içerik paylaşımı veya tartışmaların yapılmadığı site aynı zamanda eğlenceye ve mizaha da oldukça açık bir yapıya sahip.

Sitede yapılan yorumların diğer kullanıcılar tarafından oylanabiliyor olması da önemli bir özellik. Kullanıcılar böylelikle yaptıkları yorumların ne derece önemsendiğini görebiliyor veya kullanıcılar arasında popülaritelerini ölçebiliyor.

Tüm bu anlattıklarımızın ışığında Reddit için önümüzdeki süreçte kullanıcı sayısını artırarak daha popüler bir konuma ulaşacağı değerlendiriliyor.