• Mayıs 23, 2022

SpaceX açıkladı: Starlink geniş bant artık 32 ülkede

SpaceX açıkladı: Starlink geniş bant artık 32 ülkede

Starlink şu anda ABD, Avrupa ve Avustralya’yı kapsayan 32 ülkede mevcut. Elon Musk’ın SpaceX liderliğindeki Starlink geniş bant ışınlı uyduları artık ABD ile Meksika’nın çoğunda, Kanada ve Avrupa’nın yanı sıra Avustralya ile Yeni Zelanda’da da önemli kapsama alanı sunuyor. 

Sonuç olarak SpaceX, Starlink için güncellenmiş bir haritada gösterildiği gibi 32 ülkede mevcut olduğunu iddia ediyor. Şirket kendi hesabından paylaştığı bir tweet’te, haritada “mevcut” olarak işaretlenmiş alanlardan hizmet sipariş eden kişilerin Starlink terminallerinin “hemen” sevk edileceğini belirtti.

Şirketin paylaştığı kapsama haritası, Starlink’in ABD’nin çoğunda, Kanada’nın güney kısmında, Meksika’nın tamamında, İskandinavya hariç Avrupa’nın çoğunda, Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde, Avustralya’nın en yoğun nüfuslu bölgeleri ve Yeni Zelanda’da kullanılabildiğini gösteriyor.    

Musk, Twitter’ın Twitter hesaplarının %5’inin spam veya sahte olduğu açıklamasını ardından Twitter’ı 44 milyar dolarlık devralmasının beklemeye alındığını tweet atmadan hemen önce yeni Starlink kullanılabilirlik haritasını paylaştı.

Geçtiğimiz iki yıl içinde SpaceX, düşük Dünya yörüngesine 2500’den fazla Starlink uydusu fırlattı. Özellikle Avrupa’da, SpaceX iletişim altyapısının Rus ordusu tarafından hedef alınmasının ardından ülkeye anten teslimatını hızlandırmasına rağmen, Ukrayna “yakında geliyor” olarak işaretlendi.

Musk, bu hafta SpaceX’in şimdiye kadar Rus ordusunun Starlink uydu iletişimini bozma girişimlerini başarıyla engellediğini söyledi.

Geçtiğimiz ocak ayı itibariyle SpaceX 25 ülkede Starlink kapsamına sahip olduğunu açıklamıştı.

Şubat ayında Starlink, daha iyi hız ve gecikme ile birinci sınıf bir anten ve hizmet sundu. Sabit donanımın maliyeti 2.500 ABD doları, ayrıca 50 ABD doları nakliye ve taşıma maliyetleri ile aylık 500 ABD doları geniş bant abonelik ücreti. Standart Starlink aboneliği aylık 99$’a mal oluyor, ancak mart ayında fiyat aylık 110$’ a yükselirken, terminalin fiyatı 499$’dan 549$’a yükseldi.  

Starlink kullanılabilirlik haritası, hizmetin önümüzdeki yıl nerede ve ne zaman sunulacağını da detaylandırıyor. 2023 yılının ilk çeyreğinde hizmet Norveç, İsveç, Finlandiya, Estonya, İzlanda ve Grönland’da satışa sunulacak.

Kapsama Rusya, Çin, İran ve Afganistan için planlanmamıştı, ancak 2023’te birçok eski Sovyetler Birliği ülkesinin yanı sıra Irak ve Afrika ülkelerine de gelecek.

Starlink’in ayrıca 2023’te Güney Doğu Asya ve Japonya’nın yanı sıra Avustralya’nın kuzey yarısındaki daha az yoğun nüfuslu bölgelere ulaşması planlanıyor. Starlink Güney Amerika’da, Şili’de ve Brezilya’nın çoğunda mevcut ve 2023’te kıtanın geri kalanında piyasaya sürülmesi planlanmakta.     

Öte yandan Amazon’un Starlink’e rakibi Project Kuiper, 3.000 geniş bant uydu fırlatmaya hazırlanıyor. Nisan ayında, 83 Kuiper uydu fırlatması için üç ticari uzay şirketi ile anlaşma imzaladığını duyurdu.