• Mayıs 26, 2022

Uzay aracı Starliner New Mexico’ya indi

Uzay aracı Starliner New Mexico’ya indi

Boeing’in Starliner uzay aracı New Mexico’ya güvenli bir şekilde indi.

Boeing’in Starliner yolcu uzay aracı başarıyla Dünya’ya döndü. Mürettebatsız kapsül, dün saat 17:49’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yapılan altı günlük bir görevin sonunda ABD Ordusu’nun New Mexico’daki White Sands Füze Menzili’ne indi.

Dün gerçekleşen paraşüt inişi, daha önce yaşanan gecikmeler, ekipman arızaları, acil iniş ve iptal edilen bir kalkışla sonuçlanan yazılım aksaklıkları ile anılan Starliner programı için şanslı bir iniş oldu. Bu sorunlar nedeniyle, test uçuşunun her adımında aracın etkilenmiş olabilme ihtimali dolayısıyla New Mexico çölüne yapılan inişe kadar tam bir gerilim havası hakimdi.

Mürettebatları Amerikan topraklarından ISS’ye taşımaya başlamadan önce sertifikanın bir parçası olan Orbital Flight Test-2 (OFT-2), Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan bir United Launch Alliance (ULA) Atlas V roketi ile 19 Mayıs 2022’de havalandı. Bu kalkışın ardından bir gün sonra, CST-100 Starliner otonom olarak uzay laboratuvarıyla buluşarak kenetlendi ve istasyon ekibi kapağı açtı.

Boeing’e göre, Starliner uçuşu sadece şirketin fırlatmadan kurtarmaya kadar eksiksiz bir görevi yerine getirme yeteneğini göstermekle kalmadı.

Bu uçuş aynı zamanda uzay aracının aviyonik sistemini, yerleştirme sistemini, iletişim ve telemetri sistemlerini, çevresel kontrol sistemlerini, güneş dizilerini, elektrik sistemini ve güç sistemleri ile tahrik sistemlerini de test etmiş oldu.

Kenetlenmeden önce konumunu otonom olarak koruyabilen kapsül bu esnada istasyondan gelen komutlara yanıt verdi. Ayrıca uçuş, uzay aracının güneş panellerini kullanarak pillerini şarj etme, dijital dosyaları aktarma ve ISS ile ortak havalandırma kurma yeteneğini gösterdi.

Bir sonraki uçuşun bir mürettebat taşıması planlanıyor.

Starliner’a kendinden çok şey katan Boeing Ticari Mürettebat Programı başkan yardımcısı ve program yöneticisi Mark Nappi, “Yol boyunca öğrenmeyi umduğumuz ve elde ettiğimiz karmaşık bir sistemin mükemmel bir uçuş testini gerçekleştirdik. NASA ve Boeing ekip arkadaşlarına teşekkür ederiz” dedi.

Mark Nappi ayrıca OFT-2’nin tamamlanmasıyla birlikte, öğrenilen dersleri dahil edeceklerini ve mürettebatlı uçuş testi ile NASA sertifikasına hazırlanmak için çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.