• Mayıs 18, 2022

Wi-Fi 7 nedir? Neler sunacak?

Wi-Fi 7 nedir? Neler sunacak?

Wi-Fi 7 teknolojisinin ne zaman kullanıma gireceği merakla bekleniyor. Son gelen haberler dünyanın önemli çip üreticilerinden Broadcom, Qualcomm ve MediaTek’in, Wi-Fi 7 yongaları geliştirmeye başladığı yönünde.

Wi-Fi 6 daha yeni gelmiş gibi ama elbette teknoloji her zaman ileriye gidiyor. Wi-Fi 7 şimdiden ufukta görünürken alıştığımızdan çok daha hızlı olması gereken yeni nesil teknolojinin ilk canlı demoları da geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu.

Wi-Fi 6 cihazları yalnızca 2021’de piyasaya çıktı, bu nedenle tüketiciler, teknolojinin önceki nesle göre sağladığı hız artışından şu anda memnun olmalı. Ancak bu memnuniyetin kısa olacağı kesin ve çünkü şirketler bunu göz önünde bulundurarak daha fazla veri yoğunluğu oluşturan faaliyetlerle başa çıkabilecek yeni teknolojiler üzerinde çalışıyorlar.

Wi-Fi 6 ve Wi-Fi 6E standartlarının üzerine çıkacak Wi-Fi 7 (802.11be) teknolojisi, radyo frekansı veri aktarım hızında iki kat artış sağlarken buna ek olarak, kablosuz ağ menzilinde de yüksek bir artış sunacak.

Wi-Fi’nin önceki sürümlerinde olduğu gibi, 802.11be standardının da geriye dönük uyumlulukla tasarlandığı belirtiliyor. Bu da eski nesil cihazların bu teknoloji ile çalışabileceği anlamına geliyor. Son yapılan değerlendirmelere göre teknoloji önümüzdeki 2-3 yıl içinde piyasaya sürülmeye hazır hale gelecek. Aynı zamanda bu süreçte Wi-Fi 7 destekli cihazlar da piyasada görünmeye başlayacak.

Değerlendirmeler Wi-Fi 7’nin en az 30 Gbps maksimum verime sahip olması gerektiğini söylüyor. Fakat bununla birlikte bu rakamlar çoğunlukla akademiktir. Dolayısıyla tüm TV sezonlarını saniyeler içinde indirmeyi beklememek gerekir. Çünkü gerçek dünyadaki hız artışının yaklaşık 2,4 kat daha hızlı olduğu söyleniyor.

Teknoloji şirketleri yeni standardın neleri kapsayacağının ayrıntıları üzerinde çalışırken, üye şirketlerinden biri olan MediaTek, önemli müşterilerine ve endüstri işbirlikçilerine bir Wi-Fi 7 teknoloji demosu gösterdiğini açıkladı.

MediaTek, Filogic platformuna dayanan demo sisteminin standartta belirtilen maksimum hıza ulaşabileceğini söylüyor. Bu demonun bir kısmı, aynı anda birden fazla kanalı farklı frekans bantlarına yayan çoklu bağlantı işlemi (MLO) teknolojisinin gösterilmesini içeriyordu. Bu, sistemin parazit veya tıkanıklık durumunda bile tutarlı hızları koruyabildiğini gösterdi.

Wi-Fi 7 ayrıca 320 MHz bant genişliğine sahip kanallara sahip olacak ve aynı sayıda antenle bile aynı anda daha fazla verinin iletilmesine izin verecek. Bu, artı MLO ve diğer birkaç teknik hile, Wi-Fi 7’nin oyun, 4K ve nihayetinde 8K video akışı, AR ve VR uygulamaları ve hatta belki de metaverse gibi tüketicilerin giderek daha fazla atacağı yoğun veri iletimini ele almasına yardımcı olacak.

MediaTek, Wi-Fi 7 kullanan ürünlerin gelecek yıl itibariyle piyasaya çıkmasını bekliy
r, ancak bu oldukça iyimser bir tahmin gibi görünüyor.