• Haziran 8, 2022

Atmosferdeki CO2 artık sanayi öncesi seviyelerden %50 daha yüksek

Atmosferdeki CO2 artık sanayi öncesi seviyelerden %50 daha yüksek

Atmosferdeki CO2 artık sanayi öncesi seviyelerden %50 daha yüksek.

İklim bilimciler, atmosferde şimdiye kadar kaydedilen en yüksek karbondioksit seviyelerini bildirdi. Uzun sürelerdir rekor kıran yılların en sonuncusu, dünyanın sanayi öncesi seviyelerine göre yüzde 50 daha yüksek. Bilim insanları 4 milyon yıldan fazla bir süredir görülmeyen bir yoğunlaşma ile yeni ve korkunç bir dönüm noktasına ulaşıldığını belirtiyor.

Hawaii’deki Mauna Loa Atmosferik Temel Gözlemevi tarafından yapılan ölçümler, atmosferdeki karbondioksitin Mayıs ayında milyonda 420.99 parça (ppm) ile zirveye ulaştığını ortaya koydu. Scripps Enstitüsü’ndeki bağımsız bir bilim insanı ekibi, aylık ortalama 420,78 ppm kaydederek çok yakın bir değer ölçümledi.

Bu, insanlık tarihinde kaydedilen en yüksek CO2 konsantrasyonu. Bu ifade size tanıdık geliyor olabilir. Bunun nedeni ise son birkaç yıldır sürekli olarak bu rekoru kırıyor olmamız.

Mayıs 2019’da 415,26 ppm ve Mayıs 2020’de 416,21 ppm olan rekor Mayıs 2021’de 419,13 ppm olarak belirlendi. Bilim insanları ise referans olarak, 350 ppm’yi güvenli bir seviye olarak görüyor.

 

Atmosferdeki CO2 artık sanayi öncesi seviyelerden %50 daha yüksek
1950’lerden beri Hawaii’deki Mauna Loa Gözlemevi’nde ölçülen ortalama aylık karbondioksiti gösteren bir grafik. Kaynak: NOAA Küresel İzleme Laboratuvarı, California San Diego Üniversitesi/Scripps Oşinografi Enstitüsü

CO2 kirliliği, ulaşım ve elektrik üretimi için fosil yakıtların yakılması, çimento üretimi, ormansızlaşma, tarım ve diğer birçok uygulama ile üretilir. Diğer sera gazlarıyla birlikte CO2, gezegenin yüzeyinden yayılarak uzaya çıkacak olan ısıyı hapseder. Bu durum gezegenin atmosferinin istikrarlı bir şekilde ısınmasına ve yanı sıra daha yoğun yağış, sel ve tropikal fırtına aktivitesine neden olur. 

420 ppm kilometre taşını ilk kez aşmış olan atmosferik CO2 seviyeleri, neredeyse 6.000 yıllık insan uygarlığı boyunca sürekli olarak 280 ppm civarında seyreden sanayi öncesi seviyelere göre yüzde 50 daha yüksek.

Dünya esasında, Pliyosen İklim Optimumu olarak bilinen dönemden bu yana, 4 milyon yıldan fazla bir süredir CO2 seviyelerini bu kadar yüksek görmemişti.

Bu noktada ortalama sıcaklıklar, sanayi öncesi taban çizgisinden 3,9 °C daha yüksekti ve deniz seviyeleri, bugünkünden 5 ila 25 m daha yüksekti. Ne yazık ki rekor kırmamız yakın zamanda yavaşlamayacak gibi göründüğünden, feci sonuçlarla tekrar o yöne gidebiliriz.

NOAA Yöneticisi Rick Spinrad, “Bilim reddedilemez: insanlar, ekonomimizin ve altyapımızın uyum sağlaması gereken şekillerde iklimimizi değiştiriyor. İklim değişikliğinin etkilerini her gün etrafımızda görebiliyoruz. Mauna Loa’da ölçülen karbondioksitteki amansız artış, acil ve ciddi adımlar atmamız gerektiğinin açık bir hatırlatıcısıdır.” dedi.