• Haziran 2, 2022

CV nasıl hazırlanır?

CV nasıl hazırlanır?

CV nasıl hazırlanır? CV hazırlama teknikleri nelerdir?

Latince Curriculum Vitae kelimesinin kısaltması olan CV, hemen herkesin iş hayatına başlamak için sunduğu bir belge. Asıl anlamı Hayat Koşusu demektir. Türkçe Özgeçmiş anlamına gelen CV iş başvurularının ilk adımıdır.

İster yeni mezun olun ister tecrübeli; günümüzde neredeyse her iş yeri ve insan kaynakları departmanı CV olmadan iş görüşmesi gerçekleştirmiyor. Etkileyici bir CV ise kişiyi diğer adaylardan bir adım öne çıkarabilir. Bu nedenle özenle hazırlanmış bir CV ile başvuru yapmak çok önemli. Peki CV nasıl hazırlanır?

İşte iyi bir CV hazırlamak için yapmanız gerekenler:

  • İlk görünüm her yerde ve her ilişkide olduğu gibi iş hayatında da çok önemlidir. Yeni tanışılan birine karşı oluşan düşüncelerin büyük bir kısmı ilk görüşte gerçekleşir. Bu yüzden duruş, bakış, saç ve makyajın düzgün olduğu mümkünse vesikalık olarak çekilmiş bir fotoğraf CV’nin olmazsa olmazıdır.

 

  • CV’de kullanılan her kelimenin imla ve yazım kurallarına dikkat edilmesi gerekir. Bu hem kendinizi tam ve doğru olarak ifade etmenizi sağlar hem de iş başvurusu yaptığınız yere karşı özeninizi gösterir. Ayrıca abartıdan uzak, sade ve anlaşılır bir dil kullanmak önemlidir.

 

  • CV’yi el yazısı ile yazıyorsanız mümkün olduğunca güzel yazmaya özen gösterin. Fakat el yazınız kötü ise bilgisayar aracılığıyla hazırlamakta fayda var. Bilgisayarda hazırlarken ise kolay okunan ve mümkün olduğunca sade yazı karakterleri seçmelisiniz. (Arial, Calibri, Times New Roman vb.)

  • Başvuru yapılan pozisyona yönelik bir ön yazı hazırlamak önemlidir. Kariyer yöneticileri veya insan kaynakları yetkilisi ön yazı ile kişi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterler. Bu ön yazı genel itibariyle sizi anlatan ama çoğunlukla başvuru yaptığınız pozisyon için yetkinliklerinizle ilgili olmalı.

 

  • Kişisel bilgileriniz (ad soyad, ev adresi, cep telefonu, e-mail adresi vb.) doğru ve eksiksiz bir şekilde CV’nin en başında yer almalı.

 

  • Eğitim bilgilerinizi ters kronolojik olarak yani son mezun olduğunuz okuldan başlayarak yazmalısınız. Okul döneminde alınan dereceleri ve genel not ortalamasını da ekleyebilirsiniz.

 

  • İş veya staj deneyimlerinizden de yine ters kronolojik olarak bahsetmelisiniz. Hangi tarihler arasında, hangi pozisyonda çalıştığınızdan ve bulunduğunuz görevlerden kısaca bahsedebilirsiniz.

 

  • Bilgisayar kullanım bilgisi ve yabancı dil bilgisi de iş başvurularında en çok dikkat edilen alanlardan birisidir. Bu iki alandaki yetkinliklerinizi net olarak belirtmeli, varsa sertifikalarınızı kısa bilgi olarak eklemelisiniz. (Sertifikanın hangi kurumdan alındığı, eğitim seviyesi, süresi vb.)

 

  • Mesleğinizle ilgili katılmış olduğunuz eğitim, kurs ve seminer varsa bunları da eklemeniz avantaj sağlayacaktır. Ayrıca sürücü belgeniz varsa hangi sınıf olduğunun bilgisini CV’nize eklemekte fayda olduğunu belirtelim.

 

  • Son olarak değineceğimiz konu referans bilgisi. CV’lerde referans özellikle iş hayatında deneyimli adaylar için önem taşıyor. Deneyimli adaylar daha önce çalıştıkları iş yerlerindeki yöneticileri, yeni mezun adaylar ise hocalarını ve staj yaptıkları yerdeki yöneticilerini referans olarak sunabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise referans gösterilecek kişi sayısının maksimum 3 olması ve referansın kişisel bilgilerinin kendisine haber verilmeden CV’ye eklenmemesi gerektiğidir.

 

Etkileyici bir CV nasıl hazırlanır? CV hazırlamada nelere dikkat etmek gerekir? Bu yazımızda sizlere bu soruların cevabını vermeye çalıştık.