• Haziran 21, 2022

Disney+ Türkiye’de neler var?

Disney+ Türkiye’de neler var?

Dijital yayın platformu Disney+, 14 Haziran tarihinde Türkiye pazarına girdi. Yerli içeriklerde yer alacak oyuncu kadrosunun açıklanmasıyla ilgileri üzerine çeken platform “Hayal ettiğinden çok daha fazlasını” vadediyor.

Yapılan açıklamalara göre platformda 100’den fazla film, 16.000’in üzerinde bölümden oluşan 400’ün üzerinde belgesel, özel içerik ve 170 orijinal yapımın yer aldığı içerik arşivi yer alıyor.

Disney+ Türkiye Disney, Pixar, Marvel, Star Wars ve National Geographic olmak üzere beş ana kategoriye ayrılıyor. Ana kategoriler haricinde isteğe bağlı içerikler de bulunuyor.

Disney+ IMAX Enhanced teknolojisi ile fark yaratmak istiyor

Disney+, benzer platformlarda da var olan içerik indirme, izleme listesi oluşturma, otomatik oynatma, altyazı kişiselleştirme, pin kodu oluşturma, GroupWatch ve ebeveyn onaylı çocuk profilleri oluşturma gibi özelliklere zaten sahip.

Platform bu özelliklerin yanı sıra farklı olarak IMAX Enhanced formatına dikkat çekiyor. Yani 4K çözünürlüğünde izleyebileceğiniz filmleri, aynı zamanda IMAX Enhanced formatında da izleyebilirsiniz. Orijinal görüntünün %26 oranında daha fazlasını görmenizi sağlayan bu format, Disney+’ta sadece seçili içeriklerinde bulunuyor. Şu anda 14 Marvel filmini bu özel formatta izleyebilirsiniz.

Türkiye’de “Süper kahraman” filmlerine büyük ilgi

Disney+, Netflix, Amazon Prime Video gibi diğer video abonelik sistemleriyle rekabetini Marvel ve Star Wars Serileriyle kazanmayı amaçlıyor. Ülkemizde özellikle gençlerin oluşturduğu geniş kitlenin “Süper Kahraman” temalı Marvel filmlerine ilgisi büyük.

Türkiye’de en çok izlenen ve hasılat yapan filmler arasında Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok, Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında, Avengers serileri gibi Marvel sinematik evrenindeki filmler ve yan diziler yer alıyor.

Geçmişten günümüze popülerliğini yitirmeyen Star Wars serisi (ana filmler, ara filmler, orijinal Star Wars içerikli diziler) için platformda izleme sırası kolaylığı da sunuluyor.

Disney+ Türkiye’de yerli projelerle izleyicinin karşısına çıkıyor

Platformda çok sayıda yerli dizi ve filmlerin dışında, Kültür Bakanlığı tarafından konulan kurallar ve yönergeler çerçevesinde orijinal içerikler de yer almaya başladı.

Platformda izleyiciyle buluşan ilk orijinal içerik Kaçış’ın yanı sıra, Demet Özdemir ve Buğra Gülsoy’un başrollerini paylaştığı Dünyayla Benim Aramda, Timuçin Esen’in başrolde olduğu Gri ve Pınar Deniz’in başrolde olduğu Avcı kod adlı diziler ile Recep İvedik 7 ve Kral Şakir Geri Dönüşüm filmlerinin platformda kısa süre sonra yayına girmesi bekleniyor.

Henüz ön çalışmaları ve sözleşme süreçleri devam eden farklı yerli yapımlar da ilerleyen süreçte izleyicilerin karşısında olacak.