• Haziran 7, 2022

Dünyanın en hızlı elektrikli araç şarj cihazı Norveç’te

Dünyanın en hızlı elektrikli araç şarj cihazı Norveç’te

Dünyanın en hızlı elektrikli araç şarj cihazı Norveç’te kullanıma sunuluyor.

“Terra 360” kodlu elektrikli araç şarj istasyonu dünyanın en hızlı çözümü oldu. ABB ve Eviny şirketlerinin ortaklığıyla geliştirilen ünite 360kW’a kadar çıkış verebiliyor ve pili tamamen boşalmış bir aracı 15 dakikada doldurabiliyor.

Norveç ve İsveç’te daha yaygın bir şekilde kullanıma sunulacak olan pilot kurulumlar, ABB şarj teknolojisinin aşırı hava koşullarında performans gösterme ve en geniş konumlarda sürdürülebilir ulaşım çözümleri sağlama yeteneğinin bir başka göstergesi olarak hizmet ediyor.

ABB ve Evny şirketleri, Terra 360’ın ilk kurulumlarında iş birliğine gitti. ABB’nin Terra 360’ı, artık ülkenin Oasen Alışveriş Merkezi, Bergen ve Norveç kayak merkezi Geilo’da büyüyen EV sürücüleri topluluğu tarafından kullanılabilir.

Şarj istasyonları, dinamik güç dağılımı ile aynı anda iki aracı şarj edebilir. Maksimum 360kW çıkışa sahip Terra 360, bir elektrikli arabayı 15 dakika veya daha kısa sürede tamamen şarj edebilen, geleceğe hazır bir çözüm.

ABB E-mobility CEO’su Frank Muehlon: “Yakın zamanda Terra 360’ı dünyaya tanıtacağız. Bunlar Evny ile ortak olmaktan mutluluk duyduğumuz gerçekten önemli lansmanlar. Norveç, e-mobilite geçişi söz konusu olduğunda küresel standardı belirliyor. EV’nin benimsenmesi için en gelişmiş ülkelerden birinde EV sürücülerinin tepkisini duymaktan heyecan duyuyoruz.” dedi.

Norveç, 2025 yılına kadar benzinli ve dizel otomobil satışını sonlandıran ilk ülke olmayı hedefliyor.

Saf elektrikli araç satışlarının yüzdesi, 2021’de satılan tüm yeni otomobillerin %64,5’ini temsil ederek dünyadaki açık ara en yüksek oran oldu. Evny şu anda ülke genelinde 150’den fazla yerde kurulu 400’den fazla hızlı şarj cihazıyla Norveç’in EV geçişini aktif olarak kolaylaştırıyor.

CEO Jannicke Hilland: “Birkaç yıldır Norveç’in e-mobiliteye geçişinde yer alıyoruz. Fosil yakıtlı bir araba yerine elektrikli bir araba seçerken güvenilir bir hızlı şarj deneyiminin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Norveç’te e-mobilite geçişi yıldırım hızında gerçekleşiyor ve değişime öncülük etmeye devam etmek için en hızlı şarj cihazlarına ihtiyacımız var. ABB’nin Terra 360’ını dünyada ilk kullanıma sunan olmaktan gurur duyuyoruz.” Diyor.

Terra 360 konfor, kullanım kolaylığı ve aşinalık hissinin yanı sıra hız ve rahatlık sunuyor. Kurulumu hızlı ve kolay olan aynı zamanda az yer kaplayan bu ürün, kullanıcıyı şarj işlemi boyunca yönlendirmek için yenilikçi bir aydınlatma sistemi, basit bir şarj durumu ekranı, esnek ve hafif 5 m şarj kabloları sunuyor. Ayrıca ürün tekerlekli sandalye erişimine de uygun.