• Haziran 16, 2022

Elektriğe sabitlenmiş merkeziyetsiz coin mümkün mü?

Elektriğe sabitlenmiş merkeziyetsiz coin mümkün mü?

Bilim insanları, elektriğe sabitlenmiş merkeziyetsiz coin ürettiklerini belirtiyor. Sistem, yapım aşaması süren ve elektriği neredeyse ücretsiz olarak iletmeyi mümkün kılacağı söylenen birkaç bilimsel gelişmeye ihtiyaç duyacak. Peki elektriğe sabitlenmiş merkeziyetsiz coin mümkün mü?

Son yıllarda kripto paralara olan ilgi oldukça artmış durumda. Bu durum hem blockchain teknolojisinde hem de kripto para sektöründe yeni gelişmelerin yaşanmasını sağlıyor.

Kaliforniya’da bulunan Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’nda görevli araştırmacılar, enerjiyi bir bilgi biçimi olarak iletecek olan Elektrik Stabilcoin (E-Stablecoin) olarak tanımlanan bir stablecoin sınıfı tasarlamak için istatistiksel mekanik ve bilgi teorisini birleştirdi.

Livermore Laboratuvarı’nda çalışmalar yürüten Maxwell Murialdo ve Jonathan L. Belof, buluşlarının elektriği fiziksel teller veya şebeke olmadan iletmeyi ve tamamen teminatlı bir stablecoin oluşturmayı mümkün kılacağını iddia ediyor.

Araştırmacılara göre, E-Stablecoin, bir kilovat saatlik elektrik girişi ile üretilecek ve bu stablecoin, başka herhangi bir stablecoin ile aynı işlemler için kullanılabilecek. Tüm bu süreç, merkeziyetsiz bir veri depolama bulutu ile akıllı sözleşmeler tarafından kontrol ediliyor olacak. Dolayısıyla varlığını sürdürmek için güvenilir bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymayacak.

E-Stablecoin ayrıca belirli miktarda fiziksel varlıkla doğrudan değiştirilebilecek.

Bilim insanlarına göre bu durum, stablecoinler arasında bir ilk olacak. Süreklilik konusuna da değinen araştırmacılar, elektriğin oldukça istikrarlı bir fiyat-talep ilişkisi olduğunu ve E-Stablecoin’lerin üretilmesinde kullanılan elektriğin sürdürülebilir olacağını ifade ediyor.

Yatırımcılar, elektrik fiyatlarının düşük olduğu bölgelerde E-Stablecoin üretebilecek ve elektriğin nispeten daha pahalı olduğu yerlerde coinleri veya tokenları yakabilecekler.

Araştırmacılar Murialdo ve Belof, çalışmalarını bir kavram kanıtı proof-of-concept (POC) olarak tanımlıyorlar ve bu çalışmada ileriseviye matematikten kapsamlı bir şekilde yararlandılar. Bilim insanlarına göre, “çalışan bir E-Stablecoin geliştirmek için hız, transfer entropisi ve bilgi motorlarının ölçeklenebilirliğini artıran daha fazla ilerlemeye ihtiyaç duyulacak.”

Tüm bunların yanı sıra, bilim insanları geliştirilmiş bulut depolama veya buna alternatif olabilecek bir teknolojinin de gerekli olacağını belirtiyor. Bu arada araştırmacılar ayrıca yapmış oldukları araştırmaların kriptoların değerlerini elde etme biçimlerine dair teorik etkileri olduğunu da ifade etti.

 Araştırmacıların çalışması, geçtiğimiz günlerde Crypto Economic Systems dergisinde yayımlandı.