• Haziran 3, 2022

Facebook Lite Nedir? Facebook Lite Nasıl Kullanılır?

Facebook Lite Nedir? Facebook Lite Nasıl Kullanılır?

Facebook Lite, Facebook’un resmi bir uygulaması olup standart Facebook uygulamasına alternatif olarak kullanılır. Standart Facebook uygulaması Android cihazınızda performans düşüklüğüne neden oluyorsa Facebook Lite sizin için iyi bir alternatif olabilir.

Sosyal medya günlük yaşamın vazgeçilmezleri arasında. Sosyal medya denildiğinde akla ilk gelen platform ise dünya genelinde en çok kullanılan uygulamalardan Facebook oluyor. Bünyesinde pek çok farklı markayı bulunduran uygulama çatı şirket META ile de son dönemlerde oldukça gündemde.

Sizlere bu yazımızda Facebook Lite uygulamasından bahsedeceğiz. Facebook Lite nedir? Nasıl kullanılır? Avantajları var mıdır? İşte tüm detaylar.

Facebook Lite nedir?

Facebook Lite günümüzde birçok insan tarafından kullanılıyor. Bu uygulamanın en temel özelliği telefonunuzda standart Facebook uygulamasına göre daha az yer kaplıyor olması. Dolayısıyla mobil internet bağlantısı zayıf olan, cihazları teknik açıdan yeterli özelliklere sahip olmayan kullanıcılar önemli bir alternatif.

Kullandığı veri miktarı son derece az olan uygulama cihazınızda çok düşük oranda bir yer kaplar. Aynı zamanda uygulama, standart Facebook uygulamasında bulunan hemen hemen tüm özelliklere sahip. Dolayısıyla internet paketini aşmak istemeyen kullanıcılar hem daha az veri harcar hem de Facebook uygulamasını normal bir şekilde kullanabilir.

Ayrıca uygulamanın, çok daha az RAM ve daha az CPU kullanabilecek şekilde tasarlandığını belirtelim. Bu nedenle performansı düşük olan telefonlarda çok rahat bir şekilde kullanılabilir.

Avantajları Neler?

Standart Facebook’la büyük oranda aynı şekilde çalışan uygulama, standart uygulamanın daha hafif bir sürümü. Normal uygulamanın yüksek güç kapasitesi gerektiren özellikleri karşılayamayan Android cihazlar için tasarlanmıştır.

Ancak sistem gereksinimleri ve veri kullanımındaki hafifliğine rağmen uygulama, standart uygulamada bulunan özelliklerin hemen hemen tamamını barındırıyor.

Uygulama yukarıda da değindiğimiz gibi özellikle daha az RAM, veri ve işlemci gücü kullanabilmesi için küçültülmüştür. Bunu yanı sıra düşük hızlı internet bağlantılarında yeterli performansta çalışabilmesi de avantajları arasında.

Peki kimler kullanabilir?

Uyumlu bir Android cihazına sahip olan tüm kullanıcılar herkes Facebook Lite’ı kullanabilir. Yukarıda bahsettiğimiz üzere özellikle cihazları teknik açıdan yeterli özelliklere sahip olmayan kişiler için uygulama önemli bir alternatif konumunda.

Facebook Lite nedir, nasıl kullanılır? Oldukça kullanışlı ve ihtiyaca cevap verebilen uygulamalar arasında yer alan Facebook Lite’ı sizler için derledik.