• Haziran 1, 2022

Gökbilimciler garip bir nötron yıldızı keşfetti

Gökbilimciler garip bir nötron yıldızı keşfetti

Gökbilimciler, hızlı radyo patlamalarının (FRB’ler) gizemini çözmeye yardımcı olabilecek süper garip bir nötron yıldızı keşfetti. Nesne, bilinen herhangi bir nötron yıldızından çok daha yavaş dönüyor ve yedi farklı türde radyo darbesi yayıyor.

“İmkansız” nötron yıldızı çok yavaş dönüyor ve 7 tür sinyal yayıyor

Nötron yıldızları, büyük kütleli yıldızların süpernova olarak patlamasından sonra geride kalan yoğun çekirdeklerdir ve bazılarının kutuplarından radyasyon demetleri fırlattığı bilinmekte. Bu ışınlar Dünya’nın yanından geçerse bize kısa, düzenli radyo emisyonu darbeleri olarak görünürler ve onlara “pulsar” adı verilir.

Çoğu pulsar, milisaniye ölçeğinden birkaç saniyeye kadar son derece hızlı döner. Daha önce bilinen en yavaşı dönüş başına 23,5 saniye sürüyor. Ancak yeni keşfedilen pulsar, her 75.88 saniyede bir salyangoz hızında dönüyor ve bu da onu şimdiye kadar bulunan en yavaş radyo yayan nötron yıldızı yapıyor.

Bu durgunluk sadece bir merak değil, imkansız olmalı.

Nötron yıldızlarının radyo emisyonlarını hızlı dönüşlerinin doğrudan bir sonucu olarak ürettiği uzun zamandır düşünülüyordu ve zamanla yavaşladıkça bu emisyonların durması bekleniyordu. Ancak bu yeni pulsar, dönüş başına bir dakikadan fazla bir sürede, bu sürecin modellerine meydan okuyor ve bilim insanları, emisyonlarının nasıl üretildiğinden emin olmadıklarını kabul ediyor.

Daha da garip olarak araştırma ekibi, nesnenin yedi farklı türde darbe yaydığını buldu. “Normal” olanlar en yüksek parlaklığa yükselir ve sonra kaybolur, bazı atımlarda ise sönmeden önce iki veya üç tepe noktası olur.

Diğerleri yine de parlaklıklarında çok daha yukarı ve aşağı olacak grafiğe “dikenli” bir görünüm kazandıracaktır. Bu durum nesnenin pulsarlardan, ultra uzun periyotlu magnetarlardan ve hızlı radyo patlamalarından kaynaklanan tuhaf bir özellik karışımına sahip olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla bu da hepsinin nasıl ilişkili olduklarına dair tartışmalara yol açabilir.

PSR J0901-4046 olarak adlandırılan pulsar, ilk olarak Güney Afrika’daki MeerKAT radyo teleskopunu kullanan gökbilimciler tarafından, darbelerinden birinin bir görüntüde göründüğünde keşfedildi. Daha sonra, radyo yayan bir nötron yıldızı olarak varlığı, sekiz saniyelik bir dizi görüntüde yakalanan çoklu darbelerden doğrulandı.

Yavaş nabız atışı, bu kadar uzun bir süre boyunca tespit edilmekten nasıl kurtulduğunu ve orada onlardan çok daha fazlasının olabileceğini düşündürüyor.

Çalışmayla ilgili açıklamada bulunan Dr. Manisha Caleb, “Şaşırtıcı bir şekilde, bu kaynaktan yalnızca dönme süresinin yüzde 0,5’i boyunca radyo emisyonu tespit ediyoruz. Bu nedenle galakside, nötron yıldızlarının nasıl doğduklarını ve yaşlarını anlamak için önemli etkileri olan, çok yavaş dönen bu yıldızlardan çok daha fazla olması muhtemeldir. Pulsar araştırmalarının çoğu bu kadar uzun dönemler yapılmıyor. Bu nedenle bu yıldızlardan kaç tanesinin var olabileceğine dair hiçbir fikrimiz yok.” dedi.