• Haziran 8, 2022

Instagram’a gönderi sabitleme özelliği geldi

Instagram’a gönderi sabitleme özelliği geldi

Instagram’a beklenen özellik geldi. Instagram kullanıcılarının uzun zamandır merakla beklediği gönderi sabitleme özelliği artık tüm hesaplarda kullanılabilir. Sosyal medya devi Instagram yaptığı açıklamayla gönderi sabitleme özelliğinin genişletildiğini duyurdu.

Gönderi sabitleme özelliği nedir?

Instagram kullanıcıları artık reels videoları da dahil olmak üzere yayınladıkları gönderileri profillerine sabitleyebilecek. Bilindiği üzere Twitter’da kullanıcılar, paylaştıkları bir tweeti profil sayfalarının başına sabitleyebiliyorlar. Uzun zamandır Twitter ve Tiktok’ta kullanılan bu özellikle instagram kullanıcıları en fazla 3 gönderiyi profillerine sabitleyebilecek.

Gönderi sabitleme özelliği, kullanıcılara diledikleri gönderiyi profillerinin en başında tutma imkanı sağlıyor. Böylelikle de sabitlenmiş gönderilerin yakın zamanda paylaşmış gibi gösterilmesi mümkün oluyor.

Özellikle içerik oluşturucular için gönderi sabitleme, belirli gönderilerin fark edilmesi açısından çok önemli. Şirket, yeni özelliğin platformun kullanıcılarına profillerinde kendilerini ifade etmelerini sağladığını belirtti.

Özellik nasıl kullanılıyor?

Instagram gönderi sabitleme özelliğinin nasıl kullanılacağını da açıkladı. Özelliği kullanmak için öncelikle bir gönderinin ya da reels videosunun sağ üst bölümünde yer alan üç noktaya tıklayın. Gelen seçenekler listesi arasından ‘profile tuttur’ bölümünü seçin. Hepsi bu kadar. İşlemin ardından ilgili gönderinizi profilinize sabitlemiş oldunuz.

Şirketin CEO’su Adam Mosseri yeni özelliğe ilişkin yaptığı açıklamada, “Profiliniz sizin alanınız, bu nedenle bu deneyim üzerinde size kontrol vermenin daha fazla yolunu arıyoruz.” Dedi.

Aslında gönderi sabitleme özelliği, geçtiğimiz Nisan aından bu yana test ediliyordu. Instagram kullanıcılarının uzun süredir beklediği özelliği daha önce pek çok özellikte olduğu gibi ilk olarak, Alessandro Paluzzi ortaya çıkarmıştı. Ardından şirket tarafından resmi olarak test aşamasında olduğu belirtilmişti.

Başka özellikler de var

Instagram gönderi sabitleme özelliğinin yanı sıra bazı yenilikleri de duyurdu. Mosseri yaptığı açıklamada Facebook Reels’lerinde bir ses senkronizasyonu özelliğini tanıttı. Ayrıca 60 saniye olan reels süresinin 90 saniyeye çıktığını da açıkladı. Şirket bu özelliklere ek olarak reels içeriklerini daha ilgi çekici hale getirmek amacıyla birçok yaratıcı araç ve ses aracı seçeneklerini de duyurdu.

Instagram, kullanıcılarının merakla beklediği bir özelliği daha hayat geçirdi. Milyarlarca kullanıcısıyla dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından olan instagram Facebook tarafından satın alındığından bu yana pek çok yeni özelliği uygulamaya ekledi.