• Haziran 23, 2022

Maldivler Yüzen Şehir projesi başladı

Maldivler Yüzen Şehir projesi başladı

Maldivler yüzen şehir çok yakında tamamlanarak ilk muhteşem evini ortaya çıkaracak. Şehrin ilk sakinleri 2024 yılında evlerine taşınabilecek.

Maldivler Yüzen Şehir (Maldives Floating City – MFC), yükselen deniz seviyelerine karşı koymak amacıyla yüzen bir şehir inşa etmek için iddialı bir proje. CNN’nin bildirdiğine göre, on yıldan fazla bir süredir planlama aşamasında olan şehir nihayet şekillenmeye başladı.

Takımadalar ülkesi Maldivler, yüzde 80’i deniz seviyesinden sadece bir metre yükseklikte olan 1.190 adadan oluşuyor. Ülke, deniz seviyelerinin bir metre yükseleceği tahmin edilen bu yüzyılın sonunda tamamen sular altında kalma riskiyle karşı karşıya.

Bu durumdan kaçınmak için Maldivler hükümeti, su üzerine inşa etme konusunda uzmanlaşmış bir firma olan WaterStudio’nun kurucusu mimar Koen Olthuis ile iş birliği yaptı. Firma şu anda dünya çapında evler, ofisler, okullar ve hatta sağlık merkezleri olarak işlev gören 300’den fazla yüzer yapı tasarladı.

Olthuis’in yüzen şehir konsepti, sadece bir araya getirilmiş bir grup ünite değil okullar, hastaneler, mağazalar, kamusal alanların yanı sıra doğal bir soğutma sistemi ve yerinde bir kanalizasyon arıtma tesisi ile yüzen bir kompleks.

Maldivler Yüzen Şehir nasıl inşa ediliyor?

CNN’ye konuşan Olthuis, iddialı şehri inşa etmenin çevresel kaygılarının inşaat başlamadan önce kapsamlı bir şekilde araştırıldığını ve şehrin altındaki deniz yaşamını desteklemek için çaba sarf edildiğini söyledi. Bu, gelecekte mercanların doğal olarak büyümesine yardımcı olacak yapay mercan yaşam alanlarını şehrin alt tarafına bağlamayı içeriyor.

Şehri oluşturacak birimler, planlanan konumlarına çekilecekleri yerel bir tersanede inşa ediliyor. Orada her birim, yapının dalgalarla yüzmesine yardımcı olan teleskopik çelik kabzalar üzerinde deniz tabanına vidalanan büyük bir beton gövdeye bağlanıyor.

Tüm birimler altıgen labirent sıralarında düzenlenerek lagün şehrine mercan benzeri bir görünüm kazandırılacak. Mercanlardan bahsetmişken, şehri çevreleyen resifler, doğal dalga kırıcılar olarak hareket edecek ve yapıyı stabilize ederek, şehir sakinlerini şehirdeyken deniz tutmasına yardımcı olacak.

Kentin, büyük ölçüde güneş panelleri kullanılarak yerinde üretilen güçle kendi kendine yeterli olması amaçlanırken, üretilen atıklar yerinde işlenecek ve daha sonra bitkiler için gübre olarak yeniden kullanılacak. Şehir, geleneksel klima sistemleri yerine, şehri soğutmak için derin deniz suyunu lagüne pompalayacak.

Evler ne zaman hazır olacak?

Yüzen şehrin inşaatının bu yıl, ilk ünitelerin bu ayın sonunda açıklanmasıyla başladı. Konut sakinleri 2024 gibi yakın bir tarihte taşınabilecekken, tüm inşaatın 2027 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

MFC, yüzen bir şehrin ilk konsepti değil. Güney Kore’de Busan yakınlarında ve Baltık Denizi’nde özel bir şirket tarafından bir başka yüzen şehir planlanıyor. Bununla birlikte CNN raporunda, MFC’nin ölçeği ve zaman çerçevesinin benzeri görülmemiş olduğunu söyledi.

Şehir, başkent Male’den sadece 10 dakikalık bir tekne yolculuğu mesafesinde olup, evlerin fiyatlarının 150.000- 250.000 ABD doları arasında olması bekleniyor.

Şehir 20 bin kişiye ev sahipliği yapabilecek. Yarım milyonluk bir nüfusa sahip olan ülkenin gelecekte insanlarını yüzer halde tutmak için MFC’yi hızla ölçeklendirmesi gerekecek.