• Haziran 7, 2022

Mastercard el ve yüzünüzle ödeme yapmanızı sağlayacak teknolojiyi kullanıma sundu

Mastercard el ve yüzünüzle ödeme yapmanızı sağlayacak teknolojiyi kullanıma sundu

Mastercard, mağazalarda yüzünüzle veya elinizle ödeme yapmanızı sağlayan teknolojiyi piyasaya sürüyor. Kullanıcılar el veya yüzlerini kullanarak ödemelerini gerçekleştirebilecek.

Geçtiğimiz günlerde mağazaların yüz tanıma ve parmak izi taraması gibi biyometrik ödeme yöntemleri sunmasına olanak tanıyan bir program başlatan Mastercard, teknolojiyi deneme amaçlı olarak Brezilya’da kullanıma sundu.

Avuç içinizi veya yüzünüzü kullanarak ödeme imkanı

Bu teknolojiyi kullanmak için öncelikle cep telefonunuzda veya hizmeti destekleyen ödeme noktalarında yüzünüzün fotoğrafını ya da parmak izinizi tanımlayarak, kredi kartınızla eşleştirmeniz gerekiyor. Bu işlemin ardından kullanıcılar, kartlarını kullanmak yerine yüzlerini veya ellerini göstererek ödemelerini gerçekleştirebilirler.

Mastercard’ın biyometrik ödeme teknolojisi, kullanıcıların yüzlerini veya avuçlarını tarayarak ödeme yapmalarını sağlıyor. Şirket bu teknolojiyi yılın ilerleyen günlerinde küresel olarak kullanıma sunmayı planladığını açıkladı.

Mastercard’ın siber ve istihbarat başkanı Ajay Bhalla CNBC’ye verdiği demeçte, “Yaptığımız tüm araştırmalar bize tüketicilerin biyometriyi sevdiğini söyledi. Bir mağazada ödeme yapmanın, telefonlarını açmak kadar kolay olmasını istiyorlar.” Dedi.

Sistem nasıl çalışır?

Mastercard’a kaydolmak için yüzünüzün fotoğrafını çeker veya parmak izinizi tararsınız. Bu, akıllı telefonunuzda veya bir ödeme terminalinde yapılabilir. Ardından, biyometrik verilerinize bağlanan bir kredi kartı ekleyebilirsiniz.

Sistem ABD’de Amazon tarafından denenmekte olan teknolojiye benziyor. Mastercard, programı yakın gelecekte ABD, Avrupa, Orta Doğu ve Asya’da uygulamayı planladığını söyledi.

Bhalla, uzun vadede Mastercard’ın vizyonunun teknolojiyi “küresel olarak birlikte çalışabilir” hale getirmek olduğunu söylüyor. Yani kimlik bilgilerinizi bir kez kaydettikten sonra, bunu her yerde kullanabileceksiniz.

Ayrıca şirket, özelliğin sadakat planlarıyla entegre olabileceğini ve önceki satın alımlara dayalı kişiselleştirilmiş önerilerde bulunabileceğini söyledi.

Güvenli mi?

Mastercard, müşterilerinin sistemine girdiği tüm verilerin, gizliliklerinin tehlikeye atılmamasını sağlayacak şekilde şifrelendiğini belirtiyor.

Ancak ödemeler için biyometrik bilgilerin kullanılması, mahremiyet ve verilerin nasıl toplandığı konusunda bir dizi endişeyi gündeme getiriyor.

Sisteme kaydolduğunuzda, yüz veya parmak izi taramanız bir “belirteç” (rastgele bir alfasayısal karakter dizisi) ile değiştiriliyor ve ardından ödeme kartınıza bağlanıyor.

Kullanıcıların verilerinin korunmasını sağlamak için bir dizi standart oluşturduğunu söyleyen şirket, Fujitsu , NEC , Payface, Aurus, PaybyFace ve PopID dahil olmak üzere bu özelliği başlatmak için başka firmalarla birlikte çalışıyor.

Metaverse için hazırlanıyor

Mastercard’ın biyometrik araçları gelecekte gün “metaverse” için ödeme altyapısının geliştirilmesine yardımcı olabilir. Bhalla, “Uğruna çalıştığımız şey metaverse” dedi.

Meta veri deposu, kullanıcıların çalışabileceği, ticaret yapabileceği veya sosyalleşebileceği varsayımsal bir sanal dünyayı ifade ediyor. Facebook’un geçen yıl Meta olarak yeniden markalaşması sayesinde bu terim Silikon Vadisi’nde çok ses getirdi.

Londra’daki bir medya brifinginde Mastercard, potansiyel olarak dolandırıcılık amaçlı bir e-ticaret sitesindeyse kullanıcıyı uyaran bir artırılmış gerçeklik kulaklığı sergiledi. Firmanın denediği bir diğer özellik, kullanıcıların sanal bir mağazada sadece gözlerini kullanarak ürün seçip satın almalarına olanak tanıyor.

Bu ürünler, Mastercard’ın biyometrik ödeme hizmetinden ve gerçeklikten şimdilik uzak, ancak gelecekte neler olabileceğine dair bir fikir verebilir.

Bhalla, insanların satın almadan önce sanal olarak bazı kıyafetleri deneyebileceklerini veya blok zincirindeki sanal bir öğenin sahipliğini kaydeden dijital varlıkları olan takas edilemeyen belirteçlerini biyometrik kimlikleriyle ilişkilendirebileceklerini söylüyor.

Juniper Research’ün yaptğı değerlendirmeye göre 2025 yılına kadar dünya genelinde biyometrik ödeme yöntemi kullanacakların sayısı 1,4 milyar kişiye ulaşacak. Bu rakam 2020′de 671 milyon olarak belirtiliyordu.