• Haziran 27, 2022

PayPal kullanıcıları artık harici cüzdanlara da para aktarabilecek

PayPal kullanıcıları artık harici cüzdanlara da para aktarabilecek

Günümüzün en eski dijital ödeme platformlarından PayPal, kullanıcılarının kripto para cüzdanlarından artık harici cüzdanlara da para aktarabileceğini duyurdu. PayPal cüzdan sahipleri daha önce sadece bir başka PayPal cüzdanına ödeme yapabiliyordu.

PayPal uzun süredir talep edilen bir özelliği nihayet kullanıcılarına sunuyor. Platform, kullanıcıları kriptolarını harici cüzdanlara ve donanım cihazlarına taşımasına izin verecek bir özelliğini duyurdu.

PayPal geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, kripto kullanıcılarının artık şirketin hizmetlerini diğer popüler kripto para birimi hizmetleri gibi sunacağını ve uzun zamandır beklenen bir özellik olan fonlarını platformundan çıkarabileceklerini duyurdu.

Finans devi yaptığı açıklamada, “Bugünden itibaren PayPal, PayPal ile diğer cüzdanlar ve borsalar arasındaki yerel kripto para transferini destekliyor” dedi.

PayPal’ın kullanıcılara sunulmaya başlanan kripto platformunda dış transferler yapma özelliği önümüzdeki günlerde ABD’deki herkesin kullanımına sunulacak.

PayPal, kripto hizmetini ilk olarak 2020’nin sonlarında başlatarak kullanıcıların dört kripto para birimini (Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin) satın almasına, satmasına ve elinde tutmasına izin verdi. Ancak fonları MetaMask, Coinbase veya donanım cüzdanları gibi harici hedeflere taşımadı.

Popüler uygulama Venmo‘nun da sahibi olan PayPal, dünya çapında yüz milyonlarca insan tarafından para taşımak için kullanılıyor. Özellikle tüccarlar tarafından bir ödeme platformu olarak giderek daha fazla kullanıldığı için, kullanıcıların artık bu özelliği kullanabilmeleri oldukça önemli.

Ayrıca, şirketin hisse fiyatının son aylarda yaşadığı görülen finansal bir gerilemeye rağmen PayPal’ın iddialı kripto planlarından geri adım atmaması da dikkate değer.

Bir PayPal yöneticisi verdiği demeçte, şirketin bir kripto stratejisi izleme konusunda uzun vadeli bir görüşe sahip olduğunu söyledi.

Şirketin blockchain ve kriptodan sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jose Fernandez da Ponte, “Kriptoda olmamızın tek nedeni, ticaretin önemli bir bölümünün dijital para birimlerine geçeceğine inanmamızdır” dedi.

Fernandez da Ponte, bunun şirketin kripto işlemleri için ücret talep etmemesinin büyük bir nedeni olduğunu da sözlerine ekledi. Çünkü kripto planları bir borsa işletmesi değil ticaret etrafında dönüyor.

Ayrıca PayPal’ın daha fazla ülkede istikrarlı paraları ve merkez bankası para birimlerini benimseme konusunda iyimser olduğunu, bunun da şirketin iş modelini destekleyecek bir gelişme olduğunu kaydetti.

Özellikle şirket Bitcoin ve Ethereum hizmetini kaç kişinin kullandığını açıklamadığı için, PayPal’ın kârlılığına ne kadar kriptonun katkıda bulunduğu şimdilik belirsiz.

Coinbase ve Robinhood gibi büyük kripto şirketlerine sahip iki firma üzerinden bir kıyaslama yapacak olursak, PayPal’daki kripto işlemlerinin hacmi piyasadaki son düşüşle muhtemelen önemli ölçüde düştü.