• Haziran 6, 2022

SSL sertifikası nedir? SSL Sertifikası ne işe yarar?

SSL sertifikası nedir? SSL Sertifikası ne işe yarar?

SSL sertifikası internet dünyasında sıkça karşılaştığımız kavramların başında geliyor. Özellikle de e-ticaret sitelerinde bu tanımla sıkça karşılaşıyoruz. Peki SSL sertifikası nedir? SSL sertifikası ne işe yarar?

Genellikle alışveriş sitelerinde oldukça sık rastladığımız SSL’in açılımı Secure Socket Layer‘dır. Türkçe Güvenli Giriş Katmanı olarak tanımlanır.

Veri gizliliği ve güvenliği sağlayan SSL sertifikası sunucu ile istemci arasındaki iletişimin şifrelenmiş şekilde yapılabilmesine imkan tanıyan, bu sayede gizliliğinin ve bütünlüğün korunmasını sağlayan Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür.

Hemen hemen bütün web sunucuları ve tarayıcıları tarafından desteklenen bir protokol olan SSL sertifikası standart bir algoritmadır. Web sitelerinde güvenli veri iletişimi için kullanılır.

SSL sertifikasının çalışabilmesi için sunucu tarafında çalışacak bir anahtar ile istemci tarafında çalışacak bir sertifikaya ihtiyaç vardır.

SSL sertifikası nasıl alınır?

Sunucu tarafında SSL sertifikasını kullanmak için farklı yöntemler mevcut. Web siteniz için Cloudflare ve Fastly gibi güvenlik duvarı hizmetleri üzerinden ücretsiz bir şekilde SSL sertifikası oluşturabilirsiniz. Ayrıca Let’s Encrypt, OpenSSL ve ZeroSSL gibi platformlar üzerinden de yine ücretsiz olarak sertifika edinmeniz mümkün.

RapidSSL, Comodo ve Amazon gibi platformlar üzerinden ise ücretli olarak SSL sertifikasını edinebilirsiniz. Sertifikası için kullanıcı tarafında herhangi bir işlemin gerekmediğini hatırlatalım.

HTTPS protokolüne sahip bir web sitesinde adres çubuğunda kilit simgesi veya uyarı simgesi görülür. Bu simgeye tıklayarak sertifikanın tarihini, hangi platform üzerinden hangi web sitesi için oluşturulduğunu öğrenmeniz mümkündür.

Sertifika tarihi geçmiş web sitelerinde kişisel bilgilerinizi paylaşmamanız gerektiğini unutmayın.

SSL sertifikasında şu bilgiler yer alır:

  • Sertifika sahibinin adı
  • Sertifikanın seri numarası ve sona erme tarihi
  • Sertifika sahibinin açık anahtarının kopyası
  • Sertifikayı düzenleyen kuruluşun dijital imzası

Bir sitenin SSL sertifikası olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Bir sitenin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını anlamak için tarayıcınızdaki adres çubuğuna bakmak yeterlidir.

Tarayıcıda URL’nin HTTP yerine HTTPS ile başlaması, sitenin bir SSL sertifikasına sahip olduğunu gösterir. Sertifikaya sahip sitelerde bunun yanı sıra kapalı bir asma kilit simgesi de gösterilir. Bu kilit simgesine tıklayarak güvenlik detaylarını görmek mümkündür.

En güvenilir sitelerde tarayıcıdaki adres çubuğunda yeşil asma kilit simgesi bulunur. Dolayısıyla bu sitelerin güvenli hale getirilmiş olduğunu gösterir.

Sitelerin güvenli olmadığı durumlarda ise tarayıcılarda kırmızı asma kilit, açık asma kilit, web sitesi adresinin üzerine çekilmiş bir çizgi ya da asma kilit simgesinin üzerinde bir uyarı üçgeni gibi çeşitli uyarı işaretleri görülür. Bu gibi sitelerin kullanımında dikkatli olmak gerekir.

SSL kullanmanın avantajları

SSL Sertifikası kullanmak, sitenizin erişilebilirliği konusunda da büyük öneme sahiptir. Çünkü SSL sertifikaları, web sitenizin veri güvenliğini sağlamanın en doğru yoludur.

SSL sitenizi güvenlik anlamında güçlendirmenin yanında, arama motorlarının da sitenize güven duymasını sağlar. Arama motorları tarafından “güvenli” olarak işaretlenmesi sitenizin arama sonuçlarında daha üst konumlarda yer almasına yardımcı olur. Google’ın güven sinyalleri konusunda dikkat ettiği en önemli kriterlerden birisinin de bu sertifika olduğunu hatırlatalım.