• Haziran 22, 2022

Telegram Premium özelliğini kullanıma sunacak

Telegram Premium özelliğini kullanıma sunacak

Son zamanların yükselen platformu Telegram Premium özelliğini kullanıcılarına sunacağını duyurdu. Telegram’dan ayrıca bir de rekor duyurusu geldi.

Popüler mesajlaşma uygulaması Telegram, Premium özelliği ile ücretli abonelik sistemini hayata geçireceğini duyurdu. Anlık mesajlaşma uygulaması artan kullanıcı sayısıyla birlikte bu kullanıcılara sunacağı bazı ek özelliklerle gelir elde etme hedefinde.

Peki Telegram Premium özelliği neler sunuyor?

Premium özellikle platforma bir dizi iyileştirmenin yanı sıra ek seçenekler gelecek. En önemli yenilik ise dosya gönderim boyutunda sunuluyor. Telegram Premium kullanıcılarına 4 GB‘a kadar dosya gönderme imkanı tanıyor ve ayrıca daha hızlı indirmeleri destekliyor.

Bilindiği üzere ücretsiz kullanıcılar şu anda 500 kanalı takip edebiliyor. Premium özellik kullanıcıları ise 1000’e kadar kanalı takip edebilecek. Bunun yanı sıra bu kanalların her birinde 200’e kadar sohbet bulunan yirmiye yakın sohbet klasörü oluşturma imkanına sahip olacak. Telegram Premium kullanıcıları ayrıca 10 sohbeti sabitleyebilecek ve dört adede kadar hesabı da cihazlarına ekleyebilecekler.

Telegram Premium üyelik ücreti 4,99 dolardan başlıyor

Platform ücretli Telegram aboneliğinin ücretine dair detayları da paylaştı. Buna göre Premium özelliğinin bedeli 4,99 ile 6 dolar arası olacak.

Şirketin kurucusu ve CEO’su Pavel Durov, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada premium üyelik hizmetiyle, ek depolama ve bant genişliği isteyen kullanıcıların talebine çözüm sunmayı hedeflediklerini belirtmişti.

Daha önce bazı analistler Telegram’ın blok zinciri token projesi ile platformdan para kazanabileceğine yönelik bazı iddiaları gündeme getirmişti. Ancak yaşanan birtakım sorunlar ve gecikmelerin ardından Telegram 2020 yılında söz konusu projeyi terk ederek yatırımcılardan topladığı yaklaşık 1,2 milyar doları iade etmişti.

Öte yandan bir duyuru da kullanıcı sayısına yönelik geldi.

Abonelik sistemini yönelik duyurunun yanı sıra bir haber de kullanıcı sayılarına yönelik paylaşan Telegram aylık kullanıcı sayısında yeni bir rekor kırdığını duyurdu. Buna göre anlık mesajlaşma platformu Telegram, aylık 700 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olduğunu açıkladı.

Son yıllarda özellikle de Whatsapp kullanıcılarının yaşadığı sorunlardan dolayı kullanıcı sayısında önemli bir artış sağlayan Telegram yeni özelliklerle platformu geliştirmeye devam ediyor.