• Haziran 1, 2022

Valorant FPS artırma yöntemleri neler? Valorant FPS nasıl artırılır?

Valorant FPS artırma yöntemleri neler? Valorant FPS nasıl artırılır?

Valorant oyun dünyasında son dönemlerin popüler olan oyunlardan biri. Rekabetçi ve hız gerektiren oyunlarda performans için yüksek FPS alabilmek oldukça önemli. Bu nedenle FPS’i artırmak gerekli.

Peki nasıl daha yüksek FPS alabiliriz? Valorant FPS artırma yöntemleri neler? Hem oyun içi hem oyun dışı FPS artırma yöntemlerini bu yazımızda sizler için derledik.

Son dönemlerin en sevilen taktiksel ve rekabete dayalı oyunlarından Valorant 2020 yılında oyun severlerle buluşmuştu. Düzenli olarak güncellenmeye devam etse de Valorant, hala bazı optimizasyon sorunlarına sahip. Fakat Valorant FPS sorunu için bazı ayarlamalar yapabiliriz.

Öncelikle ekran kartı sürücülerinizi her zaman güncel tutun

Oyun oynadığınız esnada FPS düşüşleri yaşıyor veya oyundan atma gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız, ekran kartınızın güncel olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu yöntem sadece Valorant için değil tüm oyunlar için geçerli. Bu yöntemle oyun performansınızı önemli ölçüde artırabilirsiniz. Ekran kartınızın güncellemesini Nvidia veya AMD gibi kullandığınız markanın web sitesinden gerçekleştirebilirsiniz.

Grafik ayarlarınızı gözden geçirin

Sadece Valorant değil hemen hemen tüm oyunlarda FPS artırmak için akla gelen ilk seçenek grafik ayarlarını gözden geçirmektir. FPS’i artırmak için kenar yumuşatma, gölgeler ve VSync gibi ayarları kapatmayı değerlendirebilirsiniz. Böylelikle daha akıcı bir performans elde edebilirsiniz. Size en uygun ayara farklı seçenekleri deneyerek ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarınızın güç planını değiştirin

Güç planını değiştirmek de bir diğer yöntem. Windows belirli adım ve kurallar dahilinde güç planı, donanım ve sistem önceliklerini ayarlar. Kullandığınız bilgisayarın performansını artırarak işlemci gücünden en üst düzeyde yararlanmak için performans ayarını maksimuma getirmelisiniz.

Başlangıç ayarları ve arka planda çalışan uygulamaları kapatma

Bu yöntem bilgisayarınız üzerindeki yükü azaltmanız için oldukça önemli. Bilgisayarlarda yerl programların bazıları açılışın ardından Windows tarafından otomatik olarak başlatılır. Siz kullanmasanız da bu programlar arka planda çalışmaya devam ederek bilgisayarınızı yavaşlatırlar.

Bu nedenle başlangıçta sadece Windows temel programlarını bırakmanızda fayda var. Görev yöneticisinden başlangıçta devre dışı bırakacağınız programlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Çoğu zaman arka planda çalışan uygulamaları fark etmeyiz bile. Arka plan uygulamalarını kapatmak Valorant ya da herhangi bir oyunda cihazınızın performansına olumlu katkı sağlayacaktır.

Bilgisayarınızda CPU önceliğini Valorant için ayarlayın

Bu yöntemle işlemciniz için çalışma önceliği ayarlayabilirsiniz. Bunun için de oldukça basit birkaç adımı uygulamanız gerekli. Öncelikle oyun uygulamasını açın ve oyunu açtıktan sonra masaüstüne dönerek görev yöneticisine gidin. Burada çalışmakta olan valorant.exe’yi bulun ve sağ tıklayarak öncelik ayarını yapın. Ayar genellikle varsayılan olarak normal seçilidir. Siz bu ayarı yüksek olarak belirlediğinizde FPS değerinde önemli ölçüde bir yükselme sağlayabilirsiniz. Bu ayarın Windows tarafından kaydedilmediğini hatırlatalım. Dolayısıyla oyuna her başladığınızda bu işlemi tekrar yapmanız gerekli.

Valorant uyumluluk ve tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırakma

Bu adımda uygulayacağınız işlem de size yardımcı olabilir. İşlem için Valorant.exe kısa yoluna sağ tıklayıp ardından özellikler kısmına gidin. Burada uyumluluk menüsünde bulunan tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak bölümünü işaretleyip uygula diyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızı temiz tutmayı ihmal etmeyin

Son olarak cihaz temizliğine değinmekte fayda var. Gerek laptop gerek masaüstü bilgisayarlar kullanıma ve ortama göre yoğun toz ve kirliliğe maruz kalırlar. Bu nedenle belirli periyotlarda temizlenmeleri gerekir. Bu yalnızca oyun için değil aynı zamanda bilgisayarınızın genel performansı için de oldukça önemlidir.

Valorant FPS arttırma yöntemleri neler, Valorant FPS nasıl artırılır? Valorant FPS artırma teknikleri nelerdir? Sorularının cevaplarını ve kullanabileceğiniz bazı ayarları sizler için derledik. Ancak bahsettiğimiz tüm bu işlemlerin bilgisayarınızda bulunan işlemci, işletim sistemi, ekran kartı özelliklerine göre değişebileceğini unutmayın.