• Haziran 14, 2022

Veri iletim hızında yeni bir rekor kırıldı

Veri iletim hızında yeni bir rekor kırıldı

Araştırmacılar kurdukları deneysel bir iletişim ağında veri iletim hızında 1,02 petabit ile yeni bir rekor kırdı.

Japonya Ulusal Enformasyon ve İletişim Enstitüsü (NICT) kurduğu deneysel amaçlı iletişim ağında veri paketini 51,7 km uzaktaki alıcı noktaya saniyede 1,02 petabit yani 1 milyon gigabit hızında ulaştırmayı başardı. Bu veri iletim hızında yeni bir rekor.

Dünyanın neresinde yaşıyor olursanız olun, evinizde olağanüstü hızlı geniş banttan yararlanıyor olsanız bile, veri iletimi için yeni rekorun çok çok çok gerisindesiniz. Çünkü saniyede 1.02 petabit inanılmaz bir hız demek.

Bu hız değeri, her saniyede bir satır aşağı kaydırılan bir milyon gigabit anlamına geliyor.

Başka bir ifadeyle burada, yalnızca bir 8K video beslemesini veya yüz ya da bin 8K video beslemesini değil, aynı anda 10 milyon 8K video beslemesini iletmek için yeterli bant genişliği var. Bu gerçekten inanılmaz!

Yeni veri iletim hızı rekorunun heyecan verici yönlerinden biri, araştırmacıların bunu, şu anda internet altyapısı için kullanılanlardan farklı olmayan bir fiber optik ağ kullanarak elde etmeleri. Araştırmacılar bu durumun, bu tür hızlara yönelik gelecekteki yükseltmeleri kolaylaştırması gerektiğini söylüyor.

Teknolojinin hızlı gelişimini gösteren aynı enstitüden araştırmacılar, sadece bir yıl önce şu anda başardıklarının yaklaşık üçte biri oranında maksimum hızlara ulaşıyorlardı.

Deneyde, sihirli bileşen olarak hareket eden dalga boyu bölmeli çoğullama (WDM) ile 0.125 mm çapında çok çekirdekli fiber (MCF) kullanıldı. Bu teknoloji, farklı dalga boylarındaki sinyallerin hat üzerinden aynı anda gönderildiği anlamına geliyor. Aynı hatta toplam 801 paralel dalga boyu kanalı yerleştirildi.

Diğer bir yenilik ise standart çekirdek yerine dört çekirdek kullanmaktı. Bu, kabloyu standart bir optik fiber hattıyla aynı boyutta tutarken verinin alacağı yolları esasen dört katına çıkarmaktı. Araştırmacılar ayrıca diğer çeşitli optimizasyon, sinyal güçlendirme ve kod çözme teknolojilerini de uyguladı.

Bunun gibi özel deneylerde, genellikle mesafe ve hız arasında bir denge vardır. Daha uzun mesafelerde yüksek hızları korumak daha zordur. Araştırma ekibi, gelecekte araştırmalarında hem iletim hızını hem de iletim mesafesini iyileştirmeye devam etmeyi planlıyor.

Aralık 2020’de petabit dönüm noktasına ulaşırken aynı araştırmacı grubu, sinyalleri kodlamak ve kodunu çözmek için ekstra çalışma gerektiren daha karmaşık bir teknoloji kullandılar. Bu durumda kullanılan sistemin gerçek fiziksel ağlarda uygulanması daha kolaydır ve zaten var olan altyapıya daha çok benzer.

5G’nin dünya çapında yayılmaya devam etmesiyle birlikte, çevrim içi olması gereken cihazların sayısı hızla artmaya devam etse de her zaman açık, yüksek hızlı bir internet bağlantısına bağlı gadget’ların geleceği için işaretlerin iyi olduğu değerlendiriliyor.

NICT tarafından yapılan basın açıklamasında, “5G’nin ötesinde, yeni bilgi ve iletişim hizmetlerinden gelen veri trafiğinde büyük bir artış bekleniyor ve bu nedenle yeni fiberlerin bu talebi nasıl karşılayabileceğini göstermek çok önemli. Bu sonucun, yeni bant genişliği aç servislerini destekleyebilen yeni iletişim sistemlerinin gerçekleştirilmesine yardımcı olacağı umulmaktadır.” İfadelerine yer verildi.