• Haziran 21, 2022

Xbox Game Pass akıllı TV’lere geliyor

Xbox Game Pass akıllı TV’lere geliyor

Microsoft Xbox Game Pass bulut akışını akıllı TV’lere getiriyor. 2022 model TV’lerde çalışabilecek yazılım tabanlı Xbox’taki oyunlar Sony’nin DualSense ya da Xbox’ın orijinal pad’leriyle oynanabilecek

Microsoft, Xbox Game Pass bulut akışını akıllı TV’lere getiriyor. Şirket oyun konsolu Xbox’ı yeni nesil Samsung televizyonlarında çalışabilecek bir uygulamaya dönüştürdü. Böylece kullanıcıların konsola ihtiyacı kalmayacak.

Oyuncular, Xbox uygulamasını Sony’nin Bluetooth bağlantılı DualSense denetleyicileri ve Microsoft’un kablosuz Xbox denetleyicileri ile oynayabilecekler.

Microsoft, önce Xbox uygulamasını Samsung’un 2022 akıllı TV’lerine getireceğini ve ardından dağıtımı diğer üreticilere genişleteceğini söyledi.

Şirket oyun hizmetlerini piyasaya sürülmesiyle birlikte konsolu olmayan kişilere sunmaya odaklandı.

Microsoft, akıllı TV’ler için bir Xbox uygulaması yayınlayarak tüketicilerin konsolları olmasa bile Xbox video oyunlarını oynamalarına imkan sağlayacak.

Microsoft geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, uygulamayı önce Samsung’un 2022 akıllı TV’lerine getireceğini ve ardından diğer üreticilere dağıtımı genişleteceğini söyledi. Şirket, uygulamanın 30 Haziran’dan itibaren 27 ülkede kullanıma sunulacağını belirtti.

Xbox’ın donanım gelirinin geçen yıl %92 artmasının ardından Microsoft’un bu adımı cesur bir adım olarak değerlendiriliyor.

Bu adım Microsoft’un Nintendo ve Sony’nin gerisinde kaldığı konsolların aksine, oyun içeriği ve hizmetlerinden gelir elde etmeye odaklandığını gösteriyor. Microsoft’un oyun alanındaki en büyük sıçraması ise şirketin oyun yayıncısı Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolara satın almayı planladığını duyurduğu bu yılın başlarında geldi.

Xbox_gamepassOyun, Microsoft’un dördüncü en büyük ana ürün kategorisi. Şirket daha fazla kullanıcıyı, ayda 10 ABD Doları karşılığında Game Pass abonelik hizmetine çekmeyi hedefliyor.

Donanım işi, Microsoft’un Xbox Series X ve S konsollarını piyasaya sürmesinin ardından ve Covid salgını nedeniyle ofisler ve okullar kapalıyken insanların oyun oynamak için daha fazla zaman harcadığı 2020′de hız kazandı. Ancak bileşen tedarik sıkıntısı ve yakın zamanda Çin’de gerçekleşen kapanmalar, Microsoft’un yeni konsollar üretme sürecine zarar verdi.

Microsoft CEO’su Satya Nadella geçtiğimiz günlerde bir konferans görüşmesinde verdiği demeçte ”Üst üste iki çeyrek küresel olarak pay aldık ve bu çeyrekte Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İngiltere ve Batı Avrupa’daki yeni nesil konsollar arasında pazar lideriyiz” dedi.

Fakat genel tablo o kadar pek de öyle değil. Londra merkezli araştırma şirketi Ampere Analysis, 2021′de Microsoft’un 7,7 milyon Xbox Series S ve X konsolu sattığını, Sony’nin 12,5 milyon PlayStation 5 sistemi ve Nintendo’nun 24,3 milyon Switch sattığını değerlendiriyor.

Oyuncular, Xbox uygulamasını Sony’nin Bluetooth bağlantılı DualSense denetleyicileri ve Microsoft’un kablosuz Xbox denetleyicileri ile oynayabilecekler.

Bu, Apple veya Google’dan işletim sistemleri çalıştıran mobil cihazlara hizmet vermek anlamına gelir. 25 milyondan fazla Game Pass abonesi, Microsoft’un veri merkezlerindeki oyunları bu cihazlara aktarabilir.

Bir yıl önce Microsoft, Xbox bölümünün bulut oyunları için akış cihazları geliştirdiğini açıklamıştı. Şirket, Xbox uygulaması aracılığıyla oyun akışı yapmak için oyunculardan Samsung televizyonlarına özel cihazlar bağlamalarını istemeyecek.

Bir Microsoft sözcüsü CNBC’ye yaptığı açıklamada “çabalarımızı gelecekte Xbox Bulut Oyunlarını dünyanın her yerinden daha fazla oyuncuya sunmamıza olanak sağlayacak yeni bir yaklaşıma odaklayacağız.” Dedi.