• Temmuz 14, 2022

Çin, dünyanın en geniş kapsamlı radar sistemini inşa ediyor

Çin, dünyanın en geniş kapsamlı radar sistemini inşa ediyor

Çin, gezegenin savunması için dünyanın en geniş kapsamlı radar sistemini (China Fuyan) inşa ediyor. Yeni projesiyle Çin NASA’nın yanı sıra, insanlığı tehlikeli asteroitlere karşı korumayı planlıyor.

China ‘s Global Times’ın bildirdiğine göre Çin, gezegen savunmasını desteklemek için yeni bir yüksek çözünürlüklü derin uzay aktif gözlem tesisi inşaatına başladı.

Ülke yetkilileri ve bilim insanları, NASA’nın DART görevi gibi diğer benzer programların yanı sıra insanlığı uzay kayalarına karşı korumaya yardımcı olacağını söylüyor.

İnsanlık için tehdit oluşturabilecek Dünya’ya yakın asteroitleri tespit etmek için tasarlanan tesis, ülkenin Güneybatı Chongqing bölgesinde inşa edilecek. Kod adı China Fuyan.

China Fuyan: Çin’in yeni gezegen savunma tesisi

Gözlem tesisinin, her birinin çapı 25 ila 30 metre arasında olacak 20’den fazla antene sahip olacağı bildiriliyor. Bunlar, Dünya’nın 150 milyon kilometresi içindeki asteroitlerin yüksek çözünürlüklü gözlemlerini gerçekleştirmek için aynı anda çalışacak. Global Times’a göre, bu onu dünyanın en geniş kapsamlı radar sistemi yapacak.

Pekin Teknoloji Enstitüsü Başkanı Long Teng, Global Times’a yaptığı açıklamada, Çin Fuyan tesisinin inşasının ülkenin Dünya’ya yakın savunma ve uzay algılama yeteneklerini artıracağını ve ayrıca potansiyel olarak yaşanabilir ötegezegenler ve asteroit üzerinde çalışmasına yardımcı olacağını söyledi.

Fuyan’ın inşaatı, tesisin fizibilitesini doğrulamak için tasarlanmış 16 metre çapında dört radarla başlayacak. Her şey planlandığı gibi giderse, anten sayısını 20’nin üzerine çıkaracak ve yüksek çözünürlüklü dağıtılmış bir radar sistemi oluşturulacak.

Rapora göre, sistem iç güneş sistemi boyunca uzay nesnelerinin aktif gözleminin yanı sıra 3D görüntüleme ve dinamik izleme gerçekleştirme yeteneğine sahip ilk derin uzay radarı olacak.

Çin’in uzay ajansı NASA ile boşluğu dolduruyor

Geçtiğimiz Nisan ayında Çin, Dünya’yı ve insan ırkını korumaya yardımcı olmak için Dünya’ya yakın bir asteroid izleme ve savunma sistemi kuracağını duyurdu. Proje ile yere ve uzaya uyarı sistemi kurulacak.

Sistem uzay faaliyetleri ve Dünya üzerindeki nüfuslu alanlar için bir tehdit olabilecek herhangi bir asteroidin tespit edilmesine yardımcı olacak. Çin ayrıca NASA’nın Kasım 2021’de başlatılan Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART) görevine benzer bir asteroit saptırma sistemi geliştirmeye çalışıyor.

Çin’in uzay ajansı, önde gelen bir küresel uzay gücü olmayı hedeflediği için son yıllarda önemli hale geldi. Ülkenin uzay ajansı Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), bu yılın başlarında Ay yüzeyinden ilk yerinde su kanıtı sağladı. Ayrıca yakın zamanda, NASA’nın benzer geliştirme modelinden yüz kat daha güçlü olduğunu iddia ettiği Ay için bir nükleer reaktör geliştirdiğini duyurdu.