• Temmuz 21, 2022

Çin’in dev uzay teleskobu Xuntian 300 kat daha geniş görüş sunacak

Çin’in dev uzay teleskobu Xuntian 300 kat daha geniş görüş sunacak

Çin’in dev uzay teleskobu Hubble’dan 300 kat daha geniş bir görüşe sahip olacak. Çin devlet medya kuruluşu CGTN’den bildirildiğine göre, Çin Araştırma Uzay Teleskobu Xuntian veya Çin Uzay İstasyonu Teleskobu (CSST) olarak adlandırılan teleskop, gökyüzünde geniş uzay araştırmaları yapacak.

Geliştirilmekte olan Çin Uzay İstasyonu ile ilk büyük uzay gözlemevini başlatacak Çin’in 2024 yılına kadar bilimsel operasyonlara başlaması bekleniyor.

NASA’nın ilk bilimsel görüntülerini geçtiğimiz günlerde ortaya çıkaran James Webb Uzay Teleskobu’nun aksine Xuntian, bakım için Dünya’ya yeterince yakın olacak.

“Hubble bir koyun görebilir, ancak CSST aynı çözünürlükte binlercesini görür”

James Webb, Lagrange Noktası 2’de Dünya’dan kabaca 1,5 milyon kilometre (bir milyon mil) uzaklıktayken, CSST Çin’in uzay istasyonunun yakınında yörüngede olacak. Dolayısıyla hizmet vermesi nispeten kolay olacak.

Teleskopun yaklaşık 10 yıllık bir görev ömrüne sahip olduğu tahmin ediliyor ve bu süre daha da uzatılabilir.

Daha iyi bir referans noktası James Webb’in öncülü Hubble Uzay Teleskobu, fırlatılmasının ardından 31 yıldan fazla bir süre sonra bile hala Dünya’nın etrafında dönüyor. Hubble’ın tek başına yörüngede dönüyor olmasının aksine Xuntian ise yıl sonuna kadar tamamlanması beklenen Çin Uzay İstasyonu’nun yakınında uçacak.

Xuntian gelişmiş dedektörlerin yanı sıra iki metrelik bir açıklığa sahip olacak. CGTN’ye göre, aynı zamanda yaklaşık bir otobüs boyutunda ve 10 tondan fazla ağırlığa sahip olacak.

Çin Bilimler Akademisi’ne (CAS) bağlı Changchun Optik, İnce Mekanik ve Fizik Enstitüsü’nün şu anda Xuntian’ın bir prototipini geliştirdiği bildirildi.

Xuntian Uzay Teleskobu gökyüzünün yüzde 40’ını inceleyecek
Xuntian Uzay Teleskobu'nun bir görüntüsü.
Xuntian Uzay Teleskobu’nun bir görüntüsü. Wikipedia

Uzay Teleskobu, Xuntian modülü, terahertz modülü, çok kanallı görüntüleyici, entegre alan spektrografı ve güneş dışı gezegen görüntüleme koronagrafı dahil olmak üzere beş gözlem aparatından oluşacak.

Gözlemlerin çoğu, geniş görüş alanına sahip bir kamera olan Xuntian modülü tarafından gerçekleştirilecek. CGTN’ye göre, Xuntian modülünün 2,5 milyar piksel kamerası, Hubble’a benzer bir çözünürlüğe sahip olacak, ancak 300 kat daha büyük bir görüş alanına sahip olacak. Yaklaşık 10 yıllık operasyonları boyunca gökyüzünün kabaca yüzde 40’ını inceleyebilecek.

CSST Bilimsel Veri Azaltma Sisteminin proje bilimcisi Li Ran, Xuntian’ı Hubble ile karşılaştırarak, “Hubble bir koyun görebilir, ancak CSST aynı çözünürlükte binlercesini görür” ifadelerinde bulundu.

Uzay gözlemevi, Çin Uzay İstasyonu tamamlandıktan sonra fırlatılacak. Teleskop yörünge istasyonundan ayrı ve belirli bir mesafede uçacak, ancak aynı yörüngede uçacağı için istasyona yanaşabilecek.

Webb ve Hubble’a çok benzeyen Xuntian, kozmosa yeni bir ışık tutmak için tasarlandı. Teleskop karanlık maddenin, karanlık enerjinin ve evrenin evriminin özelliklerini araştıracak.