• Temmuz 7, 2022

Çinli mühendislerin yeni teknolojisi uzay çöpü sorununa çözüm olabilir

Çinli mühendislerin yeni teknolojisi uzay çöpü sorununa çözüm olabilir

Çinli mühendislerin geliştirdiği ve başarıyla kullanılan ‘sürükle yelken’ teknolojisi büyüyen uzay çöpü sorununa çözüm olabilir mi?

Elveda, uzay çöplüğü!

Bugüne kadar yaklaşık 8.950 uydunun yörüngeye fırlatıldığını biliyor muydunuz?

En son tahminlere göre, bu uydulardan yaklaşık 5.000 kadarı, ömürlerinin sonuna gelmiş olmalarına ve artık bir amaca hizmet etmemesine rağmen yörüngede kalıyor.

Sürekli büyüyen uzay çöpü sorunu

Bu uyduların yalnızca yaklaşık 1.950’sinin çalışır durumda kaldığı, geri kalanının ise uzay enkazı haline geldiği tahmin ediliyor. Artık kullanılmayan bu uydulara, topluca “uzay çöpü” olarak adlandırılan binlerce parça enkaz eşlik ediyor.

Bu durum, şu anda bu çöpü alandan güvenli bir şekilde çıkarmanın bir yolu olmadığı için büyük bir sorun oluşturuyor.

Geçtiğimiz günlerde, Şanghay Uzay Uçuşu Teknolojisi Akademisi, Çinli bilim insanlarının kısa süre önce fırlatılan Long March 2 roketinin yörüngesinden çıkmak için bir sürükleme yelkenini başarıyla açtıklarını duyurdu. Etkinlik, ilk kez böyle bir deney roketle yapıldı.

Sürükleme yelkeni, tamamen açıldığında 25 metrekare alana ulaşan uçurtma benzeri bir yapı. Aynı zamanda, bir insan saçının çapının sadece onda biri kalınlığında. Bu da onu atmosferik sürtünmeyi arttırmaktan ve 300kg roketin son aşamasının yörüngesel bozunumunu hızlandırmaktan alıkoymadı.

Sürükle yelkenler, uzay çöpü haline gelen her türlü düşük Dünya yörüngeli uyduda kullanılabilecek düşük maliyetli ve olgun bir teknoloji çözümü sunuyor. Oldukça esnek ve hafif oldukları için küçük bir paket halinde katlanabilir ve fırlatılmadan önce bir uzay aracına yerleştirilebilirler.

Enkaza yaklaştıklarında, uzay aracının parçalanacağı atmosfere geri gönderilmesine yardımcı olarak otomatik olarak açılırlar. Sürükle yelkenler, yıllar veya on yıllar sürebilen hurdaların doğal olarak yörüngeden çıkmasına çok daha hızlı bir alternatif oluşturuyor.

Çin’in uzay enkazı sorunu

Çin, uzun zamandır gerçekleştirdiği projelerin pek çoğunun uzayı kirletmesiyle suçlanıyor.

2022 yılının Mart ayında, muhtemelen Ekim 2014’te bir fırlatmada yer aldıktan sonra uzayda amaçsızca süzülen bir Çin uzay roketi parçası aya çarptı.

Neyse ki, çarpışmadan kimse yaralanmadı, ancak enkaz Uluslararası Uzay İstasyonu’na yönelseydi önemli hasara neden olabilirdi.

Bu arada Kasım 2021’de, Utah Üniversitesi profesörü Jake J. Abbott liderliğindeki bir grup makine mühendisi, yörünge enkazını manipüle etmek için dönen mıknatısları kullanan, onları yönetmeyi ve toplamayı kolaylaştıran uzay çöplerini temizlemek için yeni bir plan tasarladı.

Yeni konsept enkazı, metal enkazdaki elektronları, yüklü döngüler halinde dolaştıran değişen bir manyetik alana maruz bırakmaya dayanıyordu.